قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

به کودکتان شیر مادر بدهید!

به کودکتان شیر مادر بدهید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/11 0 نظر 35 بازدید

به کودکتان شیر مادر بدهید!

شیرسازی به این سادگی هم نیست. فرآیندهای زیادی هماهنگ می‌شوند تا کودک بهترین مخلوط موادغذایی را برای رشد و نمو دریافت نماید. بعضی موادغذایی به وسیله خود سلول‌های شیرساز تولید می-شوند و بعضی دیگر از پلاسمای خون مادر گرفته می‌شوند. چربی‌ها، ویتامین‌ها، موادمعدنی و آب می‌باید تولید شده و ترشح شوند. پروتئین‌ها، کلسیم، لاکتوز، فسفات و دیگر موادغذایی از طریق فرآیندی به نام اگزوسیتوز (exocytosis) (فرآیندی که در آن سلول‌ها مواد را از خود خارج می‌کنند) به داخل شیر فرستاده می‌شوند. ایمونوگلوبولین‌ها (پیام‌رسانان ایمنی) هم باید به شیر وارد شوند. این ایمونوگلوبین‌

به کودکتان شیر مادر بدهید!


شیرسازی به این سادگی هم نیست. فرآیندهای زیادی هماهنگ می‌شوند تا کودک بهترین مخلوط موادغذایی را برای رشد و نمو دریافت نماید. بعضی موادغذایی به وسیله خود سلول‌های شیرساز تولید می شوند و بعضی دیگر از پلاسمای خون مادر گرفته می‌شوند. چربی‌ها، ویتامین‌ها، موادمعدنی و آب می‌باید تولید شده و ترشح شوند. پروتئین‌ها، کلسیم، لاکتوز، فسفات و دیگر موادغذایی از طریق فرآیندی به نام اگزوسیتوز (exocytosis) (فرآیندی که در آن سلول‌ها مواد را از خود خارج می‌کنند) به داخل شیر فرستاده می‌شوند. ایمونوگلوبولین‌ها (پیام‌رسانان ایمنی) هم باید به شیر وارد شوند. این ایمونوگلوبین‌ها چیزهایی هستند که در چند ماهه اول زندگی، کودک را از عفونت‌ها حفظ می‌کنند چون دستگاه‌ ایمنی خود کودک تا حدود 5 سالگی به طور کامل رشد نیافته است.

                                          فواید شیر  مادر
این فرآیندهای شیرسازی تا حدود زیادی در اثر هورمونی به نام پرولاکتین است. این هورمون به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود ولی مکیدن کودک باعث افزایش مقدار پرولاکتین خون شده و به سینه‌های شما کمک می‌کنند تا شیر بیشتری تولید کنند.

حتما بخوانید: چرا شیر مادر مفید است؟


آیا نمی‌توانید شیر بدهید؟


بعضی خانم‌ها نمی‌توانند به کودک خود شیر بدهند و این به خاطر دلایل طبی، مشکلاتی در جریان شیر آنها، پیچیدگی‌های زندگی‌شان یا انتخاب خودشان است. دلیلش هرچه باشد، احساس گناه نکنید. کارهای دیگری هم هست که می‌توانید با انجام آنها از رسیدن به بهترین غذا به کودک خود اطمینان پیدا کنید.


امروزه غذاهای مخصوص کودکان نسبت به چند دهه قبل خیلی بهتر شده‌اند. در اثر پیشرفت‌های چند دهه گذشته ما به اهمیت فلز روی، آهن، اسید آراکیدونیک (AA یا AKA) اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) پروبیوتیک‌ها و بسیاری دیگر موادغذایی لوازم برای رشد و نمو طفل پی برده‌ایم. در نتیجه بسیاری از این مواد را بر روی برچسب غذاهای مخصوص کودکان می‌یابید که در قفسه فروشگاه‌ها وجود دارند و به بهبود محتویات موادغذایی مخصوص کودکان کمک می‌کنند. به طور کلی سه نوع غذای کودک وجود دارد: پایه شیر، پایه سویا و غذاهای ویژه. شیر گاو آهن‌دار غذای کودکی است که پزشکان معمولا برای کودکان توصیه می‌کنند.

حتما بخوانید: فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری


کم‌خونی‌های مرتبط با کمبود آهن در بین کودکان تغذیه شده با غذاهای مخصوص کودکان است چون فرمول‌های استاندارد به اندازه کافی آهن نداشته و آهن موجود در غذاهای کودکان در مقایسه با شیر مادر کمتر جذب می‌شود. اگر کودک شما از شیر گاو دچار حساسیت شده یا تحمل شیر گاو را نداشت، فرمول پایه سویا توصیه می‌شود. از نظر موادغذایی دنبال فرمول‌هایی با موادغذایی کلیدی همچون آهن DHA (بعضی وقت‌ها با مارک امگا3)، AA (بعضی وقت‌ها با مارک امگا 6) و پروبیوتیک‌ها باشید تا اطمینان یابید موادغذایی زیادی به کودکتان می‌رسد چون این‌ها هنوز در غذاهای استاندارد کودکان یافت نمی‌شوند. بهترین راه این است که برچسب را خوانده، از فروشنده سوال کنید و فرمولی پیدا کنید که برایتان بهتر است. اگر کودکتان نیازهای دارویی به خصوصی دارد (مانند مشکلات گوارشی یا نارس است در مورد فرمول غذایی مناسب او با متخصص کودکان صحبت کنید چون به فرمول ویژه‌ای نیاز دارید.

                                                                        فواید شیر مادر

واقعیت اثبات شده


شما برای شیردهی موفق به کودک خود فقط به یک غده شیر (سینه) نیاز دارید.


عمل طبیعی


وقتی سینه‌هایتان شیر را تولید و ترشح کند، درمی‌یابید که شیردهی برای شما و کودک‌تان کار آسانی است. دلیل این کار فرآیندی به نام "رفلکس رهایش طبیعی" است که صرفا ترشح شیر به وسیله سینه های شما است. از نظر فنی فرآیندی است که شیر به سینوس‌های حامل شیر فرستاده می‌شود که شبیه منبع‌هایی در سینه‌های شما بوده در دسترس کودک شما قرار می‌گیرد. این عمل طبیعی، در اثر هورمون-ها، اعصاب و گاهی هم محرک‌های خارجی انجام می‌گیرد. محرک اولیه برای این عمل مکیدن کودک است. این کار مغز شما را تحریک می‌کند تا هورمون اکسی‌توسین (oxytocin) را تولید کند که به بافت سینه شما می‌گوید شیر را رها کنید.

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم


تولید طبیعی شیر در موقع گرسنگی کودک خبری خوب است. صدای گریه کودک هم می‌تواند موجب ترشح شیر شود و چون تقریبا نمی‌توان جایی را پیدا کرد که یک کودک درحال گریه کردن در آنجا نباشد و ناخاوسته شیر از سینه‌ها سرازیر می‌شود لذا در کرست خود یک بالشتک شیر بگذارید تا از خیس کردن لباستان جلوگیری کند.


شما به زودی علائم این انعکاس طبیعی را خواهید شناخت چون نسبتا آشکار هستند: چکه کردن شیر از سینه‌ها، انقباض رحم در موقع شیر دادن یا احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در سینه‌ها زمانی که این علائم را درک کردید خواهید توانست از این احساس جسمی برای زمان‌بندی و طول مدت شیردهی موردنیاز کودک خود استفاده نمایید.

                                                                  فواید شیر مادر

ادامه تولید شیر


برای ادامه تولید شیر بهترین روش ادامه مکش ظفل در فواصل منظم است. این کار صرفا با شیردهی به کودک( و تغییر سینه‌ها) یا دوشیدن دستی آن با استفاده از شیردوش انجام می‌گیرد. برای حفظ تولید شیر در مواقع غیاب کودک( مثلا وقتی سرکار هستید) استفاده از شیردوش خیلی مفید است.


نوشیدن آب کافی و خوردن غذاهای مناسب و مولد شیر می‌تواند به ادامه تولید شیر کمک کند.

حتما بخوانید: مضرات روغن های ترانس بر بارداری سالم

غذا و شیردهی


زمانی که یک خانم شیرده که خود نیز ماما بود به من گفت که در زندگی خود هیچ‌وقت گرسنه‌تر از زمان شیردهی نبوده است!


گرسنگی مادر در زمان شیردهی به خاطر آن 500 کالری‌ای است که بدن شما برای تولید 1 تا 2 کیلوگرم شیر موردنیاز خود نیز دارید. آیا علاقه‌مندید که قبل از دومین سالگرد تولد کودک قیافه قبلی خود را بازیابید؟ پس برای جبران آن کالری‌ها غذاهای سالم و سرشار از موادغذایی مصرف کنید وگرنه جبران آنها مشکل خواهد بود.

                                                                          فواید شیر مادر
اگر می‌بینید احساس گرسنگی شما زیاد است یا این که در مورد خوردن غذای کافی نگرانید یادتان باشد که بدن شما برای شیردهی کنونی، در دوران بارداری 2 تا 4 کیلوگرم چربی ذخیره کرده است. این چربی ذخیره شده، در سه ماهه اول شیردهی روزانه 100 تا 200 کالری ایجاد خواهد کرد.

حتما بخوانید: میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری


اگر بیش از سه ماه به کودک خود شیر می‌دهید، می‌فهمید که ذخیره چربی‌ها تمام شده کالری های اضافی لازم را باید از غذاها به دست آورید. اگر وزنتان از مقادیر ایده‌آل کمتر شد پیدا کردن در این زمنه حتما مقدار مصرف کالری خود را افزایش دهید تا وزن کم شما در مقدار شیر تولیدی اثر نگذارد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چه غذاهایی خواص باروری بیشتری دارد؟

چه غذاهایی خواص باروری بیشتری دارد؟

چه غذاهایی خواص باروری بیشتری دارد؟ هیچ غذایی نیست که معلوم شده باشد به تنهایی باروری را افزایش بدهید. هیچ میوه سحرآمیز یا قارچ خارجی نیست که باعث شود فردا باردار شوید ولی دانشمندان میدانند یک رژیم غذایی سالم دارای موادغذایی ویژه به سلامتی عمومی شما کمک کرده و ممکن است شانس باردار شدن شما را افزایش دهد.
تغذیه قبل از باردار شدن خیلی مهم است زیرا شما تا چند هفته بعد حتی نمیدانید که ب....

پس از زایمان در بیمارستان چه می گذرد؟

پس از زایمان در بیمارستان چه می گذرد؟

پس از زایمان در بیمارستان چه می گذرد؟ پس از تولد نوزاد و اطمینان پزشک از سلامت او شروع به شستن و تمیزکردن نوزاد می کنند 

خواص جوانه گندم در دوران بارداری

خواص جوانه گندم در دوران بارداری

خواص جوانه گندم در دوران بارداری آیا تا به حال از خود پرسیده‌‌‌‌اید که جوانه گندم چگونه گندم قهوه‌‌‌‌ای مایل به زرد درون مزارع را به نان سفید پف کرده تبدیل می‌‌‌‌کند که ما دوست داریم آن را با کره و مربا یا پنیر بخوریم؟! وقتی گندم فرآوری می‌‌‌‌شود سبوس و جوانه آن گرفته میشود و بقیه برای درست کردن آرد و نان سفید مصرف می‌‌‌‌شود ولی جوانه جایی است که بیشترین مقدار موادغذایی در آن است. خوشبختانه این جوانه بسته‌‌‌‌بندی شده و در فروشگاه‌‌‌‌ها فروخته می‌‌‌‌شود. 

خواص باروری مارچوبه

خواص باروری مارچوبه

خواص باروری مارچوبه وقتی مارچوبه میخورید، ادرار شما بوی عجیبی میدهد ولی اجازه ندهید این بو شما را از خوردن این سبزی خوشمزه و سالم باز دارد. این چوبه‌‌‌‌ها دارای موادغذایی هستند که باعث میشوند بدن شما به طور مطلوب کار کرده و شانس باروری شما را افزایش میدهند.

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم روغن‌های اشباع شده، بدترین و کثیف‌ترین نوع چربی‌ها هستند. طی سالیان گذشته آثار سوء بهداشتی این چربی‌ها معلوم گشته و به افراد با هر سن و سال و وضعیت جسمانی سفارش شده که از خوردن آنها خودداری نمایند.بنابراین البته که این چربی‌ها در لیست غذاهای مساله‌دار ما قرار دارند و اگرچه سالم نیستند شما ممکن است آنها را مصرف کنید و دلیلش هم این است که ممکن است بیش از این که تصور ...

فواید گریه کردن نوزادان

فواید گریه کردن نوزادان

فواید گریه کردن نوزادان ای مفضل از منافع گریه کودکان نیز آگاه باش، بدان که در مغز کودکان رطوبتی است که اگر در آن بماند بیماری‌ها و نارسایی‌های سخت و ناگوار به او رساند؛ مانند نابینایی و شبیه آن. گریه آن رطوبت را از سر کودکان سرازی و بیرون میکند و بدین وسیله سلامتی تن و درستی چشم ایشان را ف................

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید