قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازیهایی برای تقویت هوش دیداری – فضایی در کودکان پیش دبستانی

بازیهایی برای تقویت هوش دیداری – فضایی در کودکان پیش دبستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/10/22 0 نظر 7,717 بازدید

بازیهایی برای تقویت هوش دیداری فضایی

این فعالیت ها شامل بازیهایی است که به طور خاص مهارت های دیداری را درگیر می کند . مهارت های خاص دیداری شامل ادراک اشیا و تصاویر و مسیرها ، طرح ها ، رنگ ها و بافت ها می گردد که ما با چشمان بیرونی خود می بینیم مثل تصاویری که قادریم در ذهن خود پردازش کنیم .

بازی 1( یک یا دو نفره)

کتاب رنگی من

این بازی است که برای خط خطی کردن طراحی شده است . اگر یک کودک در مرحله خط خطی کردن در تحول نقاشی خود باشد می تواند کتاب شخصی خود را بسازد . این بازی به او نشان می دهد که چگونه ؟ و برای شما هم لذت بخش خواهد بود  نشستن و خط خطی کردن در سکوت با کودکان به خودی خود می تواند یک لحظه دوست داشتنی باهم بودن باشد و بعداٌ اوقات زیادی برای باهم بودن و خواندن مطالب وجود دارکه لذت این لحظه را چند برابر خواهد کرد .

محتوا

کاغذ ، مداد شمعی ، مارکر  خودکارهای رنگی یا سایر ابزار ترسیم ، رشته های نخی یادرب های کیسه های پلاستیکی .

 

 

 

دستور العمل

یک صفحه کاغذ سفید بردارید  هرچه بزرگتر بهتر و با همدیگر کل سطح کاغذ را با استفاده ازیک رنگ خط خطی کنید . سپس یک صفحه دیگر را با یک رنگ دیگر خط خطی کنید ، میتوانید از مدادهای شمعی ، مارکرها ، خودکارهای رنگی ، آب رنگ ، پاستل ها ، گچ ها یا هر چیزی که دم دستتان است استفاده کنید .

پس از آنکه شما در هر صفحه از یک رنگ استفاده کردید ، سوراخ هایی در لبه کاغاذها ایجاد کنید و کاغذها را با استفاده از روبان  نخ ها یا گیره های کیسه به هم وصل کنید این کتاب ساخته شده را با هم بخوانید و در مورد رنگ ها صحبت کنید ( این صحه آبی ماست ، اینجا کمی آبی روشن است ، این برای من یاد آوری کننده آسماتن در یک روز آتابی است . این آبی تیره است مثل رنگ لباس های جین من است . چه چیز دیگری در این اتاق به رنگ آبی است . تو درست می گویی لاک ناخن انگشت پای من آبی است .)

آنچه که یاد گرفته می شود

کودکان نام رنگ ها  همچنین طبقه رنگ ها را می آموزند و یاد می گیرند که می توانند یک کتاب درست کنند و در می یابند که همراه آنها در ساخت کتاب به آنها کمک نموده و به حدی او را دوست دارد که با هم کتاب درست کرده و آن را می خوانند.

 

 

 

 

 

بازی 2 ( دو یا سه نفره )

دویدن به سمت رنگ

من این بازی را از مربی مدرسه مونتسوری یاد گرفتم که آن را به عنوان بخشی از زمان تریح خارج از کلاس انجام می داد ( شر ، 2004)

او این بازی را دوست داشت چون انرژی اضافی بچه ها را به کار می گیرد و همزمان آنها را نسبت به رنگ ها و دنیای اطرا آگاه می سازد . آنچه به او شادی زیادی می داد ، دیدن تفاوت میان موضوعاتی است که کودکان انتخاب می کنند یک کودک که شیفته طبیعت بود می دوید تا برگ غنچه  یک گل را برای رنگ سیز لمس کند و کودک دیگر که تعاملات اجتماعی را دوست داشت به دنبال کودک اول می دوید چون او یک ژاکت سبز پوشیده بود .

دستور العمل

زمانی که شما و بچه ها بیرون هستید یک رنگ را نام ببرید و از همه بخواهید در محیط پراکنده شوند و هر یک به سوی چیزی که آن رنگ را دارد بدوند . برای مثال فریاد بزنید و ببینید چه کسی برای یافتن چه چیزی به کجا می رود ؟ همچنین دویدن و تفریح را باهم ترکیب کنید و آن را به عنوان یک تمرین برای روز و یک بهانه خوب برای اجتناب از کار تکراری در مرکز در نظر بگیرید . رنگ مشابه را به کرات تکرار کنید مانند ( دیگر چه چیز زرد است ؟) و به کودکان رصت دهید تا بدوندو پخش شوند تا برای مثال گل آلاله کوچک پنهان شده در میان علف ها را بیابند .

 

 

 

 

تنوع بازی

 • یک راهپیمایی ارغوانی تشکیل دهید درحالی که به پایین خیابان می روید ، دنبال هر چیز ارغوانی بگیردید . در مرحله بعد رنگ متفاوتی را برای جستجو انتخاب کنید .
 • اگر هیچ کس حس و حال حرکت ندارد ، بازی رنگ اگر من جاسوسی کنم را بازی کنید . یک بازیگر می گوید ( من جاسوسی رنگ .... را می کنم ) و نام رنگ چیزی را که در یبرون یا در اتاق می بینید می گوید . سپس تمام بازیگران تلاش می کنند که حدس بزنند که چه چیزی مورد جستجو بوده است زمانی که سوژه شناخته شد یکی دیگر از بازیگران دور جدیدی را برای جستجوی یک رنگ آغاز می کند .
 • برای کودکات کوچک تر که هنوز رنگ ها را نمی شناسند  در ابتدا از یک رنگ مثال بزنید ( رنگ آبی در پیراهن خودت می بینی ؟ چیز دیگری پیدا کن که شبیه آن رنگ آبی باشد؟)

چه چیزی یادگرفته می شود ؟

بدیهی است که این یک بازی برای آموزش رنگ هاست ، ولی کمک می کند که آگاهی کودکان نسبت به آنچه در اطرافشان وجود دارد افزایش یابد ( یعنی محیط زندگی اطراف آنها ) تشخیصقرمز از آبی یا قهوه ای از سبز نیز همچنین درس دیگری است که برای افزایش آگاهی صورت می گیرد یا به طور خاص تفاوت و تشهابهات میان چیزها درک می گردد . اینکه تفاوت بین رنگ قرمز و آبی دیده شود یا شباهت میان رنگ آبی و فیروزه ای مورد توجه قرار گیرد . باعث تقویت آگاهی هشیارانه کودکان می گردد.

 

 

 

بازی 3 ( دو یا چندنفره )

خال های رنگی

اینروشی شاد برای آموزش رنگ هاست چون کودکان پرشی به سوی رنگ ها می کنند و هم زمان هم آموزش می بینند.

کودکان به هر بهانه ای از صندلی خود خارج می شوند تا شادی کنند. اگر کودکان در حال جست و خیز ، چیز یادبگیرند معلمان و والدین هم خوشحال می شوند.

محتوا

کاغذ کار دستی رنگ شده ، مقوای نازک ، مقوای کلفت  چسب

دستور العمل

برای انجام این بازی باید تعدادی خال رنگی ایجادکنید . راحت ترین روش این است که دایره هایی با قطر حداقل7 سانتی متر از رنگ های مختلف از کاغذ رنگی کاردستی ببرید. اگر می خواهید که اندکی هیجان انگیز تر باشد ، یا خال هایی برای استفاده بیش از یک بار داشته باشید آنها را به مقوای نازک یا مقوای کلفت بچسبانید . اگر می خواهید که این خال ها دیر تر از بین بروند که معمولاً کودکان روی آنها می پرند به اطراف نلغزند مقداری مواد ضد لغزش که معمولاً در ابزار فروشی ها یا در بخش مواد آشپرخانه خواروبارروشی ها یافت می شود ، خریداری کنید. دایره ها را ببرید به گونه ای که با خال های رنگی مطابقت داشته باشند و سپس آنها را به کف خال ها بچسبانید.

کاغذسمباده می تواند مناسب باشد اگر آن را روی موکت یا قالیچه استفاده می کنید ( اما برای سطوح چوبی که ممکن است خراشیده شوند مناسب نیست ) حس بریدن خال ها را ندارید ؟ همین بازی می تواند تنها با تکه های کاغذ رنگی انجام شود حداقل 6 خال از 6 رنگ بسازید آنها را به صورت تصادفی روی کف اتاق بچسبانید در ابتدا از بازیگر بخواهید از یک خال به خال دیگر بپرد .

سپس به بازیگر بگویید روی رنگی که شما می گویید بپرد. پریدن از خال قرمز به آبی ممکن است ساده باشد . اما پرش از قرمز به سبز می تواند واقعا متفاوت باشد یا شما می توانید از سایر بازیگران بخواهید که رنگ ها را نام ببرند و بازیگر باید روی آن رنگ بپرد .

تنوع بازی

از صندلی به خال : یک بازیگرروس صندلی با دسته خال های رنگی در دست خود می ایستد او آنها را روی کف اتاق پرتاب می کند و سپس او رنگی را که می خواهد روی آن بپرد را نام می برد.

خال به خال : برای این مورد شما نیاز خواهید داشت دسته بزرگتری از خالها را درست کنید ، چراکه از هر رنگ بیشتر از یک عدد نیاز خواهید داشت. خال های رنگی را به صورت تصادفی روی کف اتاق بچینید و از بازیگران بخواهید روی خال های هم رنگ بپرند. بعضی از پرش ها ممکن است ساده باشد درصورتی که خال ها به هم نزدیک باشد بقیه ممکن است در فاصله دورتری از هم قرار گته باشند و انجام آن مشکل تر باشد. سپس بازیگران باید روی آن چیزی که امکان انجامش را دارند بپرند مطمئن شوید که کودکان می دانند که پرش صحیح روی خال ، اساس بازی نیست ، بلکه تلاش آنها مهم است . شما هم می توانید بین مسیری که هر بازیگر از یک خال به خال دیگر می رود  تفاوت بگذارید از مسیرهای متفاوتی استفاده کنید مانند :

 • روی خال های آبی بپر
 • روی تمام خال های قرمز بپر
 • به سمت عقب روی خال های زرشکی بپر
 • روی خال های زرد بپر و بچرخ
 • از کنار به خال های نارنجی بپر
 • روی خال های سبز لی لی کن
 • به این ترتیب پرش کن : قرمز ، آبی ، زرد ، سبز
 • هر زمان که روی خال قرمز آمدی دوباره روی آن بپر و هر زمان که خال سبز فرود آمدی سه بار روی آن بپر
 • پرتاب کیسه دانه ها به سوی خال ها : خال ها را پایین روی کف اتاق بچینید ، پایین آن یک علامت بگذارید تا جایی که بازیگر باید بایستد را مشخص کند ، به بازیگر خود کیسه دانه بدهید . وقتی شما یک رنگ را می خوانید ، بازیگر یک کیسه دانه را روی آن پرتاب می کند ، اگر کودک خیلی کوچک است یک دست دیگر از رنگ ها را درست خود بگیرید و بگویید ( یک کیسه دانه به رنگی پرتاب کن که شبیه این است )

چه چیز یادگرفته می شود ؟

مسلماً این بازی درباره آموزش رنگ هاست . اما از آنجا که حرکات مختصری را نیز شما می شود ، می تواند به فهم این که چه میزان انرژی برای پریدن فواصل بلند تر یا کوتاه تر نیاز است ، کمک کند . همچنین از آنجا که پریدن از صندلی را انجام دهد ، حس تعادلش بهبود خواهد یافت  به همین ترتیب یک کودک که گونه پرتاب دانه را انجام می دهد ، هماهنگی چشم و دست را می آموزد .

 

 

 

 

 

بازی 4 ( یک یا دو نفره )

انطباق رنگها

شما و کودک می توانید این بازی را به تنهایی انجام دهید یا اینکه می توانید دیگران را نیز دعوت کنید که به شما بپیوندند.

گاهی اوقات خویشاوندان علاقمندند با کودک شما ارتباط برقرار کنند اما نمی توانند چگونه بازی را شروع کنند . این بازی و شکل های مختلف آن به استخراج این تجربه های ارتباطی کمک می کنند. اگر شما و کودکتان موادی را که مورد نیاز است با هم تهیه کنید یا اگر اعضای مستن تر خانواده این بازی را با جوان تر ها انجام دهند فرح بخشی این بازی چند برابر می شود .

محتوا

کاغذ یا کارت فهرست ، مارکر با نوک نمدی یا مداد شمعی ، کاغذ رنگی کار دستی  قیچی .

دستور العمل

با استفاده از قطعات کوگ کاغذ یا کارت فهرست ، مجموعه ای از کارت ها به رنگ ، قرمز ، آبی ، سبز ، زرد ، سیاه و سفید درست کنید . از کودک بخواهیدبرای ساخت این کارت ها با مارکر نوک نمدی یا مدادشمعی به شما کمک کند . به کودک اجازه دهید که خط خطی کند تا کارت کاملاً رنگی شود همچنین می توانید مربع هایی از کاغذ کاردستی رنگی ببرید.

سپس برای ( مدرسه بازی) آماده شوید وانمود کنید که معلم هستید و کودک شما دانش آموز است. در ابتدا تها دو رنگ را روی میز قرار دهید  مثلاً قرمز و آبی ، به بازیگر خود یکی از کارت های قابل انطباق را بدهید و بگویی ( کارت آبی را روی کارت آبی دیگر بگذارد) یا ( آبی را روی آبی بگذارد ) در دور بعد انتخاب های دیگری قرار دهید به گونه ای که بازیگر باید رنگ همخوان را از میان سه رنگ انتخاب کند. انتخاب های بعدی را اضافه کنید تا زمانی که تمام رنگ ها با هم به بازیگر عرضه شده باشد و او رنگ همخوان را از میان شش رنگ یا بیشتر مطابقت دهد.

به یاد داشته باشید که تغییر ایجاد کنید . گاهی اوقات او معلم می شود و کارت ها را به دست شما می دهد هر زمان که او معلم می شود و شما شاگرد به او نسان دهید که چگونه رنگ را مطابقت دهد . مهم است که این موقعیت را به یک امتحان تبدیل نکنید . اگر یادگیرنده تازه کار شما آن را غلط انجام داد ، به سادگی واقعیت را اظهار کنید ( بله تو قرمز را روی سبز گذاشتی ، بگذار با هم بگردیم و رنگ قرمز دیگری را پیدا کنیم این نیست ؟ نه این زرد است در مورد این یکی نظرت چیه ؟)

تنوع بازی

محدودیتی برای انواع چیزهایی که با این گونه بازی برای کودکان خردسال قابل انطباق است وجود ندارد .

 • بریده های یکسان جعبه های کلوچه یا غلات را مطابقت دهید .
 • طرح بیرونی اشیاء عمومی نظیر شانه ها ، قاشق ها ، خودکارها و ... را با اشیای واقعی تطابق دهید .
 • به جای رنگ ها اشکال را مطابقت دهید : اشکالی مانند دایره ، مربع ، مثلث ، مستطیل و طلیب را از یک رنگ ببرید و تطابق دهید .
 • بات ها را تطابق دهیدبا استفاده از اشیایی نظیر دو توپ کتانی  دو تکه کاغذ روغنی ، دو قطعه اسفنج ، دو برش از پارچه دو قطعه حصیر  دو سکه و امثال آن.
 • انطباق دادن کلمات نوشته شده از نام های خانوادگی شروع کنید و سپس اشیاء و کارهای عمومی و آسان را اضفه کنید.
 • شما همچنین می توانید با ساخت کارتهای بودار خود بوها را منطبق کنید . ماده بوداری مانند دارچین ، یا میخک پود رشده یاعطر یا روغن های اسانس دار را با موادی نظیر شن ، نمک مخلوط کنید . مقداری چسب روی یک کارت بمالید و در ماده بودار فرو ببرید و اجازه دهید خشک بشود اضافی آن را بتکانید و سپس بازیگر باید کارت را بسابد یا خراش بدهد و کارت منطبق با بوی آن پیدا کند .

چه چیزی یادگرفته می شود؟

دانستن اینکه چیزها چگونه می توانند مشابه یا متفاوت باشند ، مبنایی برای تشخیص است که به ما کمک می کند در زندگی به جزئیات توجه کنیم . ما ممکن است با توجه به تفاوت میان رنگها یا اینکه چگونه حرف ( ب) با ( پ) متفاوت اند شروع کنیم.

سپس درزندگی واقعی خود با دقت کردن به تفاوت میان جزئیات بیشتر ادامه می دهیم ، چگونه کلاغ را از کلاغ زاغی تشخیص دهیم . بازی کردن به شکل بازی های انطباقی با کودک یک شناخت مادام العمر و قابل تحسین را در او تشویق می کند .

بازی 5 ( فعالیت گروهی)

هر کسی بینگو را می برد

بینگو به طور مععمول می تواند برای کودکان کم و سن و سال دشوار باشد ، زمانی که تنش شکل میگیرد به ویژه مارت بینگوی آنها ابتدا پر شود و سپس کس دیگری فریاد بزند ( بینگو ) این زیبا نیست که هرکسی بتواند ببرد؟ در این شکل از بازی برای کودکان کوچک هم همه برند.

محتوا

مقوا خودکارها ، دکمه ها یا علامت  گذارهای دیگر

 

دستور العمل

با استفاده از مقوا ، روی کارتهای بینگو شمارهای 1 تا 10 یا 10 تا 20 را روی هر کارت بنویسید تمام کارتها باید شماره های یکسانی روی خود داشته باشند ، اما چیدمان متفاوتی دارند . به هر بازیگر کارت و یک علامت گذار مانند دکمه ، سکه ، صدف ، یا آجیل در دستشان بدهید . اگر شما کارت ها را فتوکپی کرده اید شما می توانید به عنوان نشانه از درب های بطری رنگ شده استاده کنید که بازیگران ( واقعی) بینگو را از آن استفاده می کنند ( یک نمونه بی بو از این درب های بطری اسفنجی معمولاً هرجایی که کودکان نقاشی می کنند در دسترس و قابل خرید می باشد ) هر قوت که شما هر شماره را به صورت تصادفی می خوانید بازیگران باید آن شماره را روی کارت خود پیدا کنند و آن را با یک نشانه علامت گذاری کنند.

زمانی که تمام شماره های مورد استفاده قرار گرفتند به سمت هر بازیگر بروید و یگویید ( آیا یک پوشیده شده ؟ خوبه 1 هم همینطور).( اجازه بده ببینم 3 راهم پوشاندی؟ آره انجامش دادی) و به همین ترتیب زمانی که تمام شماره ها را چک کردید بگوییئ ( این یک کارت بینگو است ) این هم یک بینگو باز است . مرا باور کنید . کودکان فکر نمیکنند چه کسی برنده اصلی است ؟

تنوع

شما می توانید از این بازی برای آموزش بسیاری چیزها به کودکان استفاده کنید . کارتهای بینگو را با استفاده از رنگ ها یا اشکال یا حروف یا کلمات کوتاهیا نام افراد یا تصاویر حیوانات یا هر چیزی که می خواهید درس بدهید می توانید بسازید .

به جای استفاده از دکمه ها یا هر چیز دیگری به جای نشانه گذار ، می توانید نشانه گذاریهایی از تصاویر یا کلمات روی کاغذ بسازید که بازیگران آنها را تصاویر یا کلمات روی کارت های تطبیق دهند.

 

چه چیز یادگرفته می شود ؟

کودکان می آموزند که اعداد یا رنگ ها یا تصاویر یا هرچیز را که روی کارت هست را تشخیص و انطباق دهند . آنها همچنین هنگامی که خود ویا کسانی پیرامون آنها در حال انجام بازی باشند احساس گرمی و محبت را تجربه می کنند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری شاید یکی از گیج‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌ترین نگرانی‌‌‌‌‌های مرتبط با غذا در دوران بارداری چای باشد. دم کرده‌‌‌‌‌های گیاهی سالمترین نوشیدنی به حساب می‌‌‌‌‌آیند چون معمولا کافئین ندارد ولی حتی این هم قانونی کلی نیست. بعضی از این به اصطلاح چای‌‌‌‌‌های گیاهی، کافئین دارند. تشخیص این که کدام چای گیاهی بی‌‌‌‌‌خطر بوده و کدام خطر دارد، کار دشواری است. دفعه بعدی که جلو مغازه کافی‌‌‌‌‌شاپ‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌ایستید از خود بپرسید در این چایی که دستور داده‌‌‌‌‌ای چه چیزهایی هست که استفاده آن اشکالی نداشته باشد. ولی وقتی فهمیدید متعجب خواهید شد. بعضی از چای‌‌‌‌‌های به اصطلاح گیاهی از چای معمولی و چای سبز درست شده‌‌‌‌‌اند که هردو

نوزادان در سه ماهگی

نوزادان در سه ماهگی

ویژگی نوزادان در سه ماهگی آیا می دانید نوزادان در سه ماهگی چقدر شگفت انگیز هستند؟

حق و حقوق دوران بارداری

حق و حقوق دوران بارداری

حق و حقوق دوران بارداری  در دوران بارداری خانم های شاغل باید اولویت را به خود و فرزندشون بدهند نه کار

مشکلات بالقوه ی سه ماه دوم بارداری

مشکلات بالقوه ی سه ماه دوم بارداری

مشکلات بالقوه ی سه ماه دوم بارداری درسه ماهه ی دوم بارداری  تعداد مراجعات به پزشک باید افزایش یابد چرا که معاینه دقیق از بروز برخی مشکلات جلوگیری می کند

بخشش و قدردانی را چگونه برای فرزندانمان معنا کنیم؟

بخشش و قدردانی را چگونه برای فرزندانمان معنا کنیم؟

بخشندگی راز فراوانی است. برای بیشتر بدست‌آوردن هر چیز، باید قسمتی از آن را ببخشیم. اگر عشق می‌خواهیم باید عشق بورزیم، اگر کمک می‌خواهیم باید کمک کنیم.
 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید