قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی هایی برای تقویت هوش زبانی و کلامی در کودکان پیش دبستانی

بازی هایی برای تقویت هوش زبانی و کلامی   در کودکان پیش دبستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/10/22 1 نظر 5,019 بازدید

بازی هایی برای تقویت هوش زبانی و کلامی

بازی هایی برای تقویت هوش زبانی و کلامی

بازی 1( یک یا دو نفره)

کتاب در کیسه ساندویچ

این بهترین ایده ای است که شاید برای یک کتاب آسان مفرح و سریع برای کودکان کم سن و سال وجود دارد . من نمی دانم چه کسی اولین بار به این نتیجه رسید که عکس ها را روی پاکت ساندویچ قرار دهد ، اما یکی از ایده های بزرگی است که باید گسترش یابد و دست به دست شود.

یک روش خوب دیگری برای استفاده از عکس های کم ارزش این است که به جای دورریختن ، مورد استفاده قرار گیرند. اگر عکس های شما هنوز درون یک جعبه کفش هستند و علاقمند به استفاده از آنها در یک آلبوم نیستید این انگیزه خوبی برای شما است که آنها را جایی قرار دهید که دیده شوند. و یادگاری برای بچه های شما خواهند بود .

محتوا

عکس ها ، کیسه ساندویچ پلاستیکی ، ماشین منگنه  کاغذ

دستور العمل

کودکتان باید برای انتخاب عکس های خانوادگی که دوست دارد در این قرار گیرد به شما کمک کند او را تشویق کنید که عکسی از هرکدام از اعضای خانواده بردارد ، مثل پدر بزرگ ، مادر بزرگ و حیوانات خانگی . یک یا دو عکس را به صورت پشت به پشت در هر کیسه ساندویچ قرار دهید. زمانی که شما چهاریا پنج کیسه را پرکردید قسمت های باز را به هم منگنه کنید تا شکل یک کتاب به خود بگیرد حتی ممکن است بخواهید یک جلد روی کتاب منگنه کنید و با استفاده از نام کودک خود روی آن تیتر بزنید مانند ؛ خانواده و دوستان ماهان یا کسانی که کاهان عاشقشان است یا کسیانی که ماهان را دوست دارند.

می توانید مطمئن باشید که این یک کتاب خواهد بود که کودکتان می خواهد بارها و بارها آن را ببیند نکته مهم این است که او ستاره این کتاب است وقتی که به کتاب نگاه می کنید چیزی برای خواندن دارید مثل عناوینی که به هر عکس می دهید یا داستانی که با عکس های آن کتاب می سازید.

شما می توانید عنوان را روی یک تکته کاغذ نوشته و به داخل کیسه های پلاستیکی بیندازید یا آن را رویشبچسبانید یک یا دو جمله بنویسید ازقبیل ( اینجا گربه کوچک خانگی ماهان پیشی است . او عاشق گربه اش است) یا بنویسید( اینجا من دارم گربهام را نوازشمی کنم من خیلی دوستش دارم ) . شما می توانید آنچه را که می خواهید بسازید بنویسید یا به کودک اجازه دهید تصمیم بگیرد که چه جمله ای می خواهد بگوید.

به جای جملات شما می توانید حتی یک کلمه مانند مامان جان – که کودکتان را برایشناخت لغات آماده می سازد بنویسید. در این مورد به جای قرار دادن کلمه روی یک تکه کاغذ درون کیسه یا زیر عکس، آن را مانند یک ورقه آویزان بالای عکس بچسبانید کودک سپس یاد میگیرد که لغت را بخواند و ورقه آویزان را بالا ببرد که آیا درست گفته است ؟ این مامان جان است ؟

تنوع

برای یک کتاب تخصصی تر عکس هایی از خانه ، اتاق بچه ها ، محل بازی یا هر مکان دیگری که کودکان در آنزمان زیادی را می گذرانند اضافه کنید. همچنین می توانید برنامه ریزی کنید که عکس هایی بگیرید که وقایع را برای بچه ها در طول روز از صبح نشان میدهد.

مثلاً تصویر اول می تواند بیدارشدن ماهان را نمایش دهد. تصویر دوم  خوردن صبحانه و در ادامه رفتن و نشستن و بازی کردن با دوستان – مرتب کردن با مامان ، شام خوردن با خانواده و امثال آن تا پایان و خوابیدن در رختخواب و خواندن داستان ، شب بخیر و ... ادامه دارد.

اگر می خواهید کتاب تصویری تان محکم تر از کیسه های پلاستیکی باشد صفحاتی که در آلبوم ها استفاده می شوند را بخرید یک دسته از این صفحات را خریداری کنید و آنها را با یک روبان به هم گره بزنید.

چه چیزی یادگرفته می شود؟

این بازی چیزهای زیادی برای کودک شما جهت آموختن دارد. مهمترین نکته برای او این خواهد بود که خودش خیلی مهم است. یککتاب کامل که همه مطالبش درباره اوست و این معنا را میدهد که او اهمیت بسیار زیادی دارد و شخصی است که آن را ساخته است.

اگر شما کتابی درباره سکانس های کودک خود در طول روز ساخته اید میتوانید احتمال اضطراب را در او کاهش دهد. وقتی در موقعیت جدید قرار می گیرد مانند زمانی که به مرکز پیش دبستانی میرود یا در صندلی کودک می نشیند زیرا او این کتاب را خوانده اس میداند پایان آن چیست

یکی از کسانی که او را دوست دارد ، می آید و او را باخود به خانه می برد. وقتی شما لغات را اضافه می کنید در گذر از اینکه یک جمله برای کودک بزرگتر یا یک کلمه تنها برای یک کودک کوچک  باشد به کودکان کمک می کنید که خواندن را بیاموزد.

بازی 2 ( یک نفره یا دو نفره)

تطابق نام ها

کودکان وقتی کاملا کم سن و سالند در می یابند که یک نام مخصوص به خود دارند.کمی بعد آنها کشف می کنند که نام آنها می تواند نوشته و خوانده شود این بازی به این کشف کمک می کند.

محتوا

خودکار ، کاغذ ، قیچی ، چسب

دستور العمل

نام کودک خود را روی یک برگه کاغذ با حروف درشت بنویسید و دوباره آن را در انتهای ورقه بنویسید و این یکی را بیرون بیاورید و هر حرف آن را در یم مرع کوچم بردیده و جدا کنید . با کودک خود اولین حرف از نامش را برداشته و به او کمک کنید. که آن را با حرف روی کاغذ تطابق دهد. اگر بخواهید می توانید آن حرف را بالای حرف مشابه اش با چسب بچسبانید. اگر کودک خیلی کوچک است برای این که بتواند از چسب استاده کند یک قطره چسب پشت کاغذ بگذارید تا آن را بچسباند.

تنوع

سایر حروف را اضافه کنید به گونه ای که او مجبور شود حروف نامش را از سایر حروف تشخیص دهد . همین بازی را با نام سایر اعضاءخانواده نیز انجام دهید. چه چیزی یادگرفته می شود ؟

کودکان آموزش می بینند که نام آنها می تواند از حروف تشکیل گردد مثل نام اختصاصی هر کلمه ای که از حروف تشکیل می گردد.

بازی 3 ( یک نفره یا دو نفره )

یادگیری خواندن در 5 دقیقه یا کمتر

زمانی که باکودکتان در خانه یا در پیش دبستان کارمی کنید یک کار لذت بخش وجود دارد که می تواند در عرض 5 دقیقه به کودکان خواندن را یاد داد و والدین را متعجب کرد به خصوص والدینی که به توانایی یادگیری کودکشان در خواندن مشکوک هستند.

محتوا

کارت فهرست ، مداد

 

 

دستور العمل

روی کارتهای رهست  جداگانه نام اعضای خانواده گودک یا سایر اشخاص مهم برای او ( یا حیوانات ) در زندگی مانند مامان ، بابا  خواهر ، برادر ، عمو یا دایی مثلا گربه ( پیشی ) را بنویسید.

با 2 کارت شروع کنید و به همه اعلام کنید که کودک قادر خواهد بود این کلمات را بخواند به طور خصوصی با کودک در مورد تشخیص هر کلمه صحبت کنید . برای مثال نام مامان باحرفی شروع می شود که شبیه ماهی است نام بابا با حری شروع می شود که شبیه برف است . دو کارت را مخلوط کنید و از کودک بخواهید علامتها را تشخیص دهد.

اگر توجه او جلب شد و درگیر بازی و تهیج گردید غافلگیر نشوید اگر او نتوانست این کارها را تشخیص دهیدشما بازی را ادامه دهید . کمی بیشتر در مورد تفاوت های بین لغات برای مثال مامان و بابا صحبت کنید این بازی است نه یک امتحان.

زمانی که کودک آماده شد دیگران را دعوت کنید و اجازه دهید تا خود را نشان دهد به یاد داشته باشید طوری شلوغ کاری کنید که کسی نتواند ادعا کند که کودک تنها شکل کلمه را حفظ کرده است وقتی او آماده است کلمات دیگری اضافه کنید آموزش دهید که نام خواهر با حرفی که شبیه خوردن است شروع می شود همین طور که کودک تشخیص نام های متفاوت را تمرین می مند  بتدریج عملکردش بهتر خواهد شد .

تنوع

کارتهای فهرست را برای موضوعات مختلف در خانه بسازید و با نوار آنها را به آن سوژه ها ببنیدید با تنها تعداد کمی واژه شروع کنید. برای مثال : کلمه در را روی میز تحریر ، یخچال و مانند آن کلمات را به همین شکل رها کنید ، فقط به کودک اجازه دهید که لغات را را بگیرد.

در هر روز یم جفت از این لغات درست کنید این نوع بازی است که کودکتان باید کارت های همسان را پیدا کند برای مثال به او یک کارت فهرست محتوی کلمه ( در ) بدهید ، و به او اجازه دهید که در اتاق بگردد و کارت مشابه آن را بیابد.

به او بگویید ( اگر تو کلمه در را پیدا کردی یک پسر نابغه هستی )

چه چیز یاد گرفته می شود؟

کودکان یاد میگیرند که خط خطی های نوشته شده روی کاغذ ها واقعا بیانگر کلمات هستند و کلمات می توانند خوانده و فهمیده شوند آنها یاد می گیرند که به جزئیات شکل حروف توجه کنند و به یاد داشتهباشند که هر حرف شکل و صدای خاص را دارد. آنها همچنین یاد میگیرند که از این خط خطی ها درکی داشته باشند و این واقعا یک تجربه بسیار لذت بخش است .

بازی 4 ( یک یا دو نفره)

ماهی گیری الفبا

اگر کودکتان کم سن و سال است می توانید تعدادی حروف مغناطیسی که به یخچال می چسبد راتهیه کنید.

کودکان ممکن است در ابتدا با آنها بازی کنند و در یک لحظه پر بارحتی شاید با کمک آنها را از الف تا ی بچینند. شاید یک روز هم جمله ای بسازند.این روشی است که برای استفاده از این حروف می توان با کودکان پیش دبستانی بازی کرد و روش مفرحی برای آموزش تشخیص حرو می باشد  ( و اعداد اگر آنها را هم دارید)

محتوا

آهنربای کوچک ، نخ ، مداد ، حرو مغناطیسی یا کاغذهای محکم و گیره کاغذ

 

 

 

دستور العمل

یک آهن ربا بردارید و یک رشته نخ را به دور آن گره بزنید( یا با نوار چسب بچسبانید) سر دیگرآن رشته نخ را به یک مداد گره بزنید. این قلاب ماهی گیری شماست. حروف را روی زمین بچینید به گونه ای که قطعه کوچک آهن ربایی آن به سمت بالا باشد.

آنها را با فاصله بچینید به گونه ای که یکدیگر را لمس نکنند. اگر شما حروف آهن ربایی ندارید ، تعدادی شکل ماهی از کارت فهرست یا سایر کاغذهای محکم ببرید. روی هر ماهی یک حرف بنویسید و آنها را روی زمین یا در یک جعبه پخش کنید ، یک گیره کاغذ به هر ماهی متصل کنید. کودک شما باید بالای حروف بایستد قلاب ماهیگیری خود را آویزان کند و ببیند که چه حرفی را صید می کند. این باعث توجه روی هر حرفی می شود که میگیرد.

آنها را رو به بالا بچینید که او بتواندبا غرور صید خود را به نمایش بگذارد. این امتحان نیست ضرورتی ندارد که بپرسید ( این چه حرفی است ؟) مهم این است که در مورد هر حرف اشتیاق ایجاد شود ( بگذارید ببینیم چه گرفتی ؟) تو یک ن گرفتی می توانید پیش از گفتن آن حرف اندکی مکث کنیدتا به کودک خود این شانس را بدهید که حروفی را که ممکن است بلد باشد بیان کند.

اگر شما چند بازیگر داشته باشید می توانید برای هر کدام یک قلاب بسازید و از آنها بخواهید که همزمان بازی کنند. بچه های بزرگتر می توانند حروشان را کنارهم بگذارند تا یک کلمه بسازند.

تنوع

  • طبقه بندی کردن و شمردن برخی از حروف الفبا . برخی از حروف بیش از یکی داریم . این به شما یک فرصت کامل می دهد که مفاهیم مطابقت و شمارش را ترویج کنید. بگذار ببینم تو یک ج گرفته ای ، تو یک حر دیگر نگرفته ای که مقل این باشد ؟ اون یکی کجاست  اوه ، آره تو راست می گی اون اینجاست نگاه کن حالا تو سه تاج داری بیا باهم بشماریم یک ، دو ، سه
  • چه حرفی گم شده است ؟تعدادی از حروف را جلو بازی کننده بگذارید و از او بخواهید روی خود را برگرداند یا چشمانش را ببندد تا شما یک حر را از میان این رحوف بردارید هنگامی که او چشمانش را باز کرد از او بپرسید کدام حرف گم شده است.

چه چیز یاد گرفته می شود ؟

این بازی کمک می کند تا حروف و اعداد بیشتر برای کودک آشنا و دوستانه شوند. می توانید این بازی را برای او ایجاد ارتباطی بین بازی و زندگی روزمره گسترش دهید. ( به یاد بیاور حرف س را که تو دیروز گرفتی  وقتی ماهیگیری می کرد .) اینجا روی این تابلو ایست ، نگاه کن اینجا یک س هشت و یکی دیگر در این تابلو که نوشته شاندویچ روشی  اوه اینجا همه جا س است .

بازی 5 ( دو یا چند نفره)

خال های حروف ( دایره هایی که با قرار گرفتن کنارهم یک شکل منظم را می یابند.

آموختن نوشتن حروف روشی برای کودکان جهت به هیجان آوردن بزرگسالان در زندگی است. آنها یک حرف را بارها و بارها می نویسند و اتفاقی یک نتیجه هدفمند را می سازند .

محتوا

مداد شمعی ، کاغذ ، گیره کاغذ

دستور العمل

کودک کم سن شما باید پیاپی روی یک حرف بزرگ با مداد شمعی با رنگهای متفاوت خط بکشد مطمئن شوید آخرین رنگی که به کار میبرد رنگ مشکی است یا می توانید مشخص کنید هر رنگی را که در هر مرحله باید خط کشیده باشد را مشخص نمایید.

سپس از کودک بخواهی دایره کوچکی را با رنگ سیاه با انتهای یک گیره کاغذ یا یک جنس نوک تیز خراش بدهد و تماشا کند چه رنگهایی پیدا می شوند.

 

 

تنوع

به جای خالهای رنگی از خراش های نواری یا خطوط مورب متقاطع یا هرنوع دیگری از اشکال استاده کنید.

چه چیزی یادگرفته میشود؟

این روش خوب برای توقیت فهم این موضوع است که چگونه حرو شکل می گیرند ، همانگونه که شما این روند را به کودکتان توضیح می دهید  دایره لغات او را با استاده از پیشوندهای موقعیت افزایش می دهید ( مانند پایین ، بالا  اطراف و مانند آن)

برای مثال شما ممکن است بگویید علی بیا با حرف ع خال های رنگی بسازیم ، این اولین حر اسم تو است. ما از بالا شروع می کنیم و به سمت پایین می آییم . سپس از بالا شروع می کنیم و به سمت اطراف می رویم . اینجا حالا بیا هر دو مداد شمعی را نگهداریم و با هم انجامش دهیم. بالا و پایین ، بالا و اطراف بالا و پایین بالا و اطراف  حالا بیا کل حرف را رنگ کنیم خوبه رنگ بعدی که باید استفاده کنیم چیه ؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

کودک از طریق بازی با انواع اسباب بازی ها، موفق به شناخت شکل ها، رنگ ها، اندازه ها، جنس اشیا و اهمیت آن ها می شود و از بازی ها و ورزش ها، مهارتبه دست می آورد. با اکتشاف و جمع آوری اشیا، اطلاعاتی را کسب می کند که نمی تواند در کتاب های درسی پیدا کند. احساسات،بازخوردها و افکار متلاطم شده اش آشکار شده، پیچ وتاب می خورد و در پایان به آرامی برجای خود می نشیند . در مقاله حاضر سعی شده است به انواع بازی هایی که در خانه میشود انجام اد پرداخت .

هفته سی ونهم نوزادی

هفته سی ونهم نوزادی

هفته سی ونهم نوزادی

هوش های چند گانه و راهکارهای آموزشی

هوش های چند گانه و راهکارهای آموزشی

انواع فعالیتهایی که کودکان به آن تمایل دارند . بیانگر هوش اغلب آنها است . بسیار مهم است که مربی با این نوع فعالیتها که هر کودک در کلاس دوست دارد انجام دهد ( صرف نظر از مدل آموزشی که مربی انتخاب کرده است) آشنا باشد و با کمک این دانش ، مربی می تواند راهکارهایمبتنی بر هوش های چندگانه را برای کمک به یادگیری کودکان بکار گیرد .

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی – ریاضی   در کودکان پیش دبستانی

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی – ریاضی در کودکان پیش دبستانی

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی – ریاضی  

نظرات

هادی شفیع
۱۳۹۶/۰۵/۰۱۰۰
پاسخعالی

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید