قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی – ریاضی در کودکان پیش دبستانی

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی – ریاضی   در کودکان پیش دبستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/10/24 0 نظر 4,686 بازدید

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی  ریاضی

 

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی ریاضی

بازی 1 ( یک یا دو نفره)

شمارش پوشالها

این فعالیتی ساده و خنده آور است و بیش از آن چه انتظار دارید کودک نو پا را مشغول و متمرکز می کند.

از کودکان سنین مختلف می توان خواست که این بازی را انجام دهند و دانه های پوشال را به بطری بریزند.

وقتی شما می نشینید و این بازی را با کودکان انجام می دهید می توانید از او بخواهی هر دانه پوشال را که در بطری می اندازد بشمارد و قابلیت به یادسپاری و شمارش را تقویت نماید.

محتوا

قیچی ، پوشال ، بطری آب 250 میلی لیتری خالی

دستور العمل

مقداری پوشال در ابعاد کوچک ببرید . اندازه قطعات به سن کودک بستگی دارد. قطعات باید به اندازه ای بزرگ باشند که قابل بلعیدن نباشند و به اندازه ای کوچک باشند که نتوانند به آسانی آن را خم کنند. برای کودکان نوپا ، می توان به اندازه دو تا پنج سانتی متر برید.

در بطری رابردارید و به کودکان نشان دهید که چگونه می تواند هر قطعه پوشال را به سوراخ وارد کند. باید هر قطعه را که به داخل بطری می اندازد بشمارد. همچنان که نوآموزان آن را بیشتر با این مهارت مانوس می گردند ، چالش او را با ایجاد یک سوراخ کوچک در سر بطری به طوری که تنها یک قطعه پوشال در آن فیت شود و بستن در روی بطری افزایش دهید.

 

تنوع

کودک را وادار کنید که دکمه ها را داخل یک ظرف خالی بیاندازند یک شکاف در بالای درب برای ورود دکمه ها ایجاد کنید. یا اینکه می توانید سکه هایی را که داخل قلک خود می اندازد بشمارد.

چه چیز یادگرفته می شود ؟

به علاوه تمرین برای اموزش شمارش کودکان تجربیاتی ابتدایی از هماهنگی دست و چشم به دست می آورند چشم های آنها به دستانشان مسیر می دهند تا پوشال را درون بطری قرار دهند.

آنها خیلی زود یاد می گیرند که اگر چشمانشان به سمت دیگری بچرخد پوشال به سوراخ بطری وارد نخواهد شد همچنین این فرصتی برای کودکان خواهد بود که توجه خود را بر یک کار متمرکز کنند و آن را کامل کنند مهارتی که در طول زندگی به آن نیاز خواهند داشت .

بازی 2 ( دو یا چند نفره)

تو باقوطی های می توانی

قئی های آلومینیومی به آسانی قابل جمع آوری و برای بازی عالی هستند . این بازی بولینگ و شمارش مفرح را انجام دهید.

اگر بازی و هیجان سروصدا می خواهید از بطری های پلاستیکی خالی به جای قوی های آلومینیومی استفاده کنید.

محتوا

قوطی های خالی آلومینیومی یا بطری پلاستیکی خالی آب  توپ وتبال ساحلی یا کیسه دانه ای یا توپ های دیگر.

 

 

دستور العمل

تعداد اندکی قوطی روی همدیگر  بچینید یا شش تا ده قوطی را به صورت یک هرم کنار هم بچینید از بازیگر خود بخواهید دو تا شش قدم عقب بایستد، بسته به اینکه مهارتش چقدر باشد و بتواند یک توپ ساحلی را به سمت قوطی ها قل دهد بشمارید چند قوطی اتاده است. بازی را تکرار کنید تا کل قوطی ها بیفتد. از کودکاان بخواهید برای تنظیم دوباره قوطی ها برای دور بعد به شما کمک کنند. اگر شما توپی در دسترس نداری ، از یک کیسه دانه استفاده کنید که کودکان به سوی قوطی ها پرتاب کنند . میتوانید از بطریهای خالی نوشابه هم به جای قوطی ها استفاده کنید.

تنوع

هر قوطی رابا مقداری کاغذ بپوشانید و یک شماره روی هر قوطی بنویسید. قوطی ها را به خط بچینید و از بازگر خود بخواهید برای مثال قوطی شماره 2 را هد بگیرد یا برای بازیگران خیلی تازه کار به سادگی آن چه را به دست می اورند با صدای بلند اعلام کنید ، ( نگاه کن تو قوطی شماره 2 و 5 را زدی ) برای نو آموزان بزرگتر ، اعدادی را که افتاده اند یادداشت کنید و از بازیگر خود بخواهید آنها را باهم جمع کند ( بیا ببینم تو شماره های3 و4و7 را انداختی بیا حساب کنیم امتیاز توتوی این دور چقدر شده است ) اگر کودکان سنین مختلف دارید ، می توانید کارهای متفاوتی را به آنها واگذار کنید یا آنها را به نوبت به کار بگمارید برای مثال کودک کوچکتر می تواند نام عدد را بگوید ، بچه بزرگ تر می تواند جمع اعداد را انجام دهد و کودک با سن میانه ( کودکی که اکنون اعداد را می داند اما قادر به حل مساله جمع نیست ) می تواند قوطی ها را برای دور بعد بیند . کودکان دوست دارن عنواهایی داشته باشند مانند آن که اعداد را جمع می کند پادشاه شمارش است آن قوطی ها می چیند وزیر است و آن که  توپ را پرتاب می کند پرتابگر ارشد است.

 

چه چیزیادگرفته می شود ؟

کودکان هماهنگی دست و چشم را یاد می گیرند و در می یابند چه مقدار نیرو لازم است که با یک ضربه تعداد زیادی قوطی بیاندازند. آنها یاد میگیرند که چگونه تعداد قوطی هایی که به زمین می ریزند را بشمارند. آنهاهمچنین می آموزند که به همدیگر برای چیدن دوباره قوطی ها بعد از هر دور بازی کمک کنند اگر شما گونه های دیگر این بازی را انجام دهید کودکان تشخیص اعداد و جمع آنها را نیز خواهند آموخت . همچنین اگراز آنها خواسته شود که قوطی های شماره گذاری شده را به ردیف بچینند آنها طبقه بندی و ردیف بندی اعداد را نیز یادخواهند گرفت.

بازی 3 ( دو یا چند نفره )

ساخت گردنبند با حبوبات

چیزهای رشته ای مانند دانه های یک گردنبند نیازمند مهارتهای حرکتی ظریف انگشتان می باشند. در این عالیت کودکان دانه هایشان را نیز درحین این کار شمارش می کنند. اما بهترین جزء ان این است که کودکان می توانند باگردنبندی که ساخته اند تمام روز سرگرم شوند.

محتوا

نخ تابیده ، یا نخ قلاب ماهیگیری ، دانه های حبوبات که وسط آنها سوراخ باشد یا دانه ها تسبیح

دستور العمل

به کودک یک قطعه نخ ، کاموا، یا نخ ماهیگیری بدهید که به اندازه کافی بزرگ باشد و پس از گره خوردت بتواند به گردن بیاندازد و از او بخواهید دانه های حبوبات یا تسبیح را به آنها رشته کند.

اگر شما از نخ یا رشته استفاده می کنید ، می توانید به کودکان کم سن تر کمک کنید تا یک تکه چسب نواری در انتهای نخ بچسبانند که رشته را با ثبات کند و رد کردن دانه های حبوبات را راحت تر کند. هنگامی که کودک گردنبند خود را ساخت دو انتهای آن را به هم گره بزنید.

از کودک خود بخواهید تعداد دانه های رشته را بشمارد بعداً در طول رو قبل از این که دانه ها خورده شوند بشمارید چند قطعه از گردنبند حذ شده است آیا کودک می تواند کشف کند چند تا خورده شده اند؟

تنوع

اگر می خواهید گردنبند کودکان باقی مان، به جای خوردنی  چیزهای دیگری را به آنها بدهید ماننده دکمه ها ماکارانی لوله ای و پاستا های شکل دار سوارخ دارد.

چه چیز یاد گرفته می شود ؟

کودکان شمارش را تمرین می کنند وشروع به دریافت ایده هایی درباره تفریق می کنند در این مورد به جای ( دور ریختنی ها ) از ( خوردنی ها ) استفاده کنید . کودکان هممچنین فرصتی عالی برای تمرین مهارت های حرکتی ظریف خود پیدا می کنند.

بازی 4 ( دو یا چند نفره )

حدس بزن چه کسی ؟

حدس بزن چه چیزی؟

آیا می توانید به قسمت گوچکی از یک تصویر نگاه کنید و حدس بزنید که کل تصویر چیست؟ این یک بازی چالش آور است با کودکان برای حدس زدن عکس نوبت بگذارید یا در صورت بازی جمعی کودکان را به گروههای دوتایی تقسیم کنید که یکی عکس را انتخاب کند ودیگری حدس بزند.

 

محتوا

قیچی ، کاغذ ، مجله

دستور العمل

یک قطعه کاغذ را به صورت نوارهای افقی برش بزنید حاشیه سمت راست را دست نخورده باقی بگذارید به شکلی که نوارها به ماغذ باقی می ماند . این پوشش تصویر شما خواهد بود. پوشش تصویر را روی یکی از تصاویر مجله قرار دهید و نوار ها را یکی ، یکی عقب بکشید و ببینید آیا بازیگر شما قادر استحدس بزند تصویر درباره چیست ؟ مکانها را عوض کنید و اجازه دهید بازیگر تصویری را برای شما انتخاب کند که حدس بزنید با همراه داشتن این صفحه نوارهای لای یک مجله شما یک بازی فوری برای گذراندن وقت در اتاق های انتظار یا در حال سفر خواهید داشت.

تنوع

تصویر کسی را استفاده کنید که کودکتان می شناسد و ببینید کودک قادر است آن شخص را تشخیص دهد ؟

چه چیز یادگرفته می شود ؟

کودکان یک مفهوم ابتدایی ریاضی را فرا می یگرند. یعنی این که یک کل از اجزاء کوچک تر تشکیل شده است. در این بازی آنها می بینندکه یک تصویر کامل از اجزاء جداگانه کوچکتر تشکیل شده است و این که وجود هر جزء ضروری است. این می تواند برای دریات این مفهوم در مقیاس جهانی بسیار خوب باشد به گونه ای که هر یک از ما درک کنیم که هر کس یا هر چیز یک جزء ضروری از کل است .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

کودک از طریق بازی با انواع اسباب بازی ها، موفق به شناخت شکل ها، رنگ ها، اندازه ها، جنس اشیا و اهمیت آن ها می شود و از بازی ها و ورزش ها، مهارتبه دست می آورد. با اکتشاف و جمع آوری اشیا، اطلاعاتی را کسب می کند که نمی تواند در کتاب های درسی پیدا کند. احساسات،بازخوردها و افکار متلاطم شده اش آشکار شده، پیچ وتاب می خورد و در پایان به آرامی برجای خود می نشیند . در مقاله حاضر سعی شده است به انواع بازی هایی که در خانه میشود انجام اد پرداخت .

هفته دوازدهم نوزادی

هفته دوازدهم نوزادی

هفته دوازدهم نوزادی

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان

تصورات غلطی در مورد هوش وجود دارد . یکی از این تصورات این است که هوش ثابت و غیر قابل تغییر است. این تصویر غلط که تحقیقات هم آن را رد کرده است ، بیان می دارد که هوش ما از بدو تولد تا زمان مرگ ثابت و یکسان باقی می ماند . تصویر غلط دیگری هم که تحقیقات آن را تأیید نکرده این است که فقط یک نوع هوش وجود دارد اما هاوارد گاردنر در نظریه اش به هشت نوع هوش اشاره می کند  ابراهیم و همکاران ، 1392).

پرورش هوش هیجانی کودکان از شش تا هشت ماهگی

پرورش هوش هیجانی کودکان از شش تا هشت ماهگی

در طول این دو ماه برزگ‌ترین و مهم‌ترین اکتشافات دوران زندگی کودک اتفاق می‌افتد. او تمام اشیاء، مردم و مکان‌های پیرامون خود را کشف می‌کند؛ علاوه بر این به روش‌های بیشتری برای بیان احساساتش (ترس، ناکامی، کنجکاوی و...) دست می‌یابد. این آگاهی‌ها برابر است با فرصت‌های جدید و بیشتر برای پرورش هوش هیجانی. از مهم‌ترین نکاتی که می‌توان درباره‌ی کودکان شش ماهه به آن اشاره کرد، توانایی به خاطر سپردن چیزهایی است که پیش‌تر دیده‌اند، اما اکنون در دید آن‌ها قرار ندارند؛ مهم‌تر آن‌که در حال یاد آوری مسائل ثبت شده، می‌توانند به موارد دیگری توجه کنند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید