مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 4,941 بازدید

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری


 

هفته چهل و سوم فـرزند

طول جنین به 5/50 تا 3/51 سانتی‌متر (حدود 2 میلی متر کمتر از هفته 42) و وزنش به حدود 3717 گرم رسیده است.

با رسیدن سن حاملگی به آخرین روز هفتهٔ چهل و دوم (روز 294) و شروع هفتهٔ 43، جنین، پُست ـ ترم (post ـ term یا post ـ mature یا overdue) نامیده می‌شود (هفته 36؛ فرزند).

امروزه با روی کار آمدن روش‌های پیشرفته و معاینات مرتب دوران بارداری، به ندرت نوزادان در وضعیت پُست ـ ترم به دنیا می‌آیند.

هر نوزاد پُست ـ ترم ممکن است با نشانه‌های متفاوتی به دنیا بیاید ولی شایع‌ترین نشانه‌ها عبارتند از:

کاهش قسمت اعظم چربی بدن، به ویژه در اطراف شکم و قسمت پایین تنه و بزرگتر بودن جثهٔ نوزاد

قرمز و چروکیده بودن پوست و مقداری پوسته ریزی به ویژه بر روی ساق‌ها

رشد بیش از حد ناخن‌ها

بیش از حد بودن موها، به ویژه در ناحیهٔ سر

وجود چین خوردگی‌های بیش از حد بر روی کف دست‌ها و پاها

جفت ممکن است به خوبی عمل نکند؛ بنابراین سلامتی فرزندتان در معرض خطر قرار دارد.

مقدار مایع آمنیون کاهش می‌یابد (اُلیگوهیدر آمنیوس).

پس از هفتهٔ 43 حاملگی، خطر به دنیا آمدن نوزاد مرده، دو برابر و بعد از هفتهٔ 44، سه برابر می‌شود.

به‌دلیل سخت‌تر بودن استخوان‌های جمجمه جنین، خروج آن از مجرای زایمانی مادر سخت‌تر می‌شود.

بعضی از نوزادان پُست ـ ترم دارای ذخایر کافی تولید گلوکز نیستند و دچار کاهش قند خون می‌شوند.

پُست ـ ترم بودن نوزاد به وسیلهٔ سونوگرافی، بعد از هفتهٔ 40 که به منظور بررسی وضعیت جفت و حجم مایع آمنیون صورت می‌گیرد تشخیص داده می‌شود. پس از زایمان، پزشک متخصص زنان می‌تواند با مشاهدهٔ ظاهر نوزاد و نیز جفت، پُست ـ ترم بودن را تشخیص دهد.

اگر تا این هفته زایمان نکرده‌اید، 2 هفته از زمان معمولی تعیین شده برای زایمان را پشت سر گذاشته‌اید اما همان گونه که قبلاً ذکر شد. به ندرت بارداری‌ها تا بعد از هفته 42 طول می‌کشند. در این هفته پزشک یا ماما دربارهٔ روش‌های القای مصنوعی زایمان تصمیم می‌گیرد. ازجمله این روش‌ها، می‌توان پاره کردن مصنوعی کیسه آب و استفاده از ژل پروستاگلاندین و تزریق اکسی‌توسین را نام برد.

چنان چه تا این هفته زایمان نکرده‌اید ممکن است مقدار ترشح مهبلی یا مخاط دهانهٔ رحم شما افزایش یابد و خون‌آلود بودن این ترشحات، طبیعی است. مادران با رعایت رژیم غذایی متنوع و مناسب سلامت خود و نوزاد خود را تضمین می‌کنند. با توجه به این که در این دوران وزن مادر هر هفته در حدود نیم تا یک کیلوگرم کاهش می‌یابد، رژیم غذایی کم چرب همراه با ورزش‌های مناسب در این روند تأثیر بسزایی دارند. ولی باید توجه داشت که کاهش سریع وزن مادر به عنوان یک خطر برای نوزاد است، زیرا این عمل باعث می‌شود سم معمولی که در چربی‌های بدن ذخیره شده است را به جریان خون رها کند و میزان مواد سمی یا آلوده‌کننده در شیر بالا برود. یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود وزن مادر به طور منظم کاهش یابد و هیچ گونه خطری هم برای نوزاد ندارد، شیردهی است. مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند، کالری بیشتر از مادرانی که شیر نمی‌دهند مصرف می‌کنند. مادران باید توجه داشته باشند که حداقل در 6 هفته اول بعد از زایمان حتی نباید به فکر کاهش وزن باشند، زیرا محدود کردن آنچه در هفته‌های اول زایمان می‌خورند باعث کاهش تولید شیر می‌شود. مصرف موادغذایی پر فیبر (مانند میوه‌ها و سبزی‌ها) قسمت اصلی رژیم غذایی این دوران محسوب می‌شود (حتی بیشتر از زمان بارداری). از مزایای این موادغذایی فیبردار، تأمین حرکات دودی روده‌ها است که برای درمان یبوست و همورویید (بواسیر) مفید است. هرگز خیلی زود به فکر بارداری نباشد. شما باید ذخایر مواد مغذی بدن خود را تقویت کنید تا آغاز مناسبی برای بارداری بعدی شما باشد. بارداری و شیردهی فشار زیادی بر بدن شما وارد می‌سازد. بارداری‌های پی در پی بر ذخایر مواد مغذی بدن نظیر کلسیم و آهن و سطح انرژی، فشار اضافی وارد خواهد آورد به ویژه اگر شیرده نیز باشید. برای کاهش وزن خود در بارداری اول محدودیت شدید کالری برای خود ایجاد نکنید، رژیم فوق‌العاده کم کالری از تأمین موادمغذی مهمن در دوره بارداری به ویژه مواد مغذی نظیر کلسیم و آهن ناتوان است. از استعمال دخانیات و داروهای غیرمجاز خودداری کنید و راجع به داروهایی که مصرف می‌کنید یا قصد مصرف آن را دارید با پزشک خود مشورت نمایید.

اغلب خانم‌ها در روزهای اول بعد از زایمان معمولاً دچار یبوست می‌شوند. به محض شروع فعالیت روزانه این حالت از بین می‌رود. رژیم غذایی مناسب و مصرف موادغذایی دارای فیبر مثل سبزیجات و میوه به رفع یبوست کمک می‌کند.

به علت انقباض رحم برای خروج لخته‌های خون باقیمانده، گاهی در روزهای اول پس از زایمان، دردهایی شبیه درد قاعدگی وجود دارد که به پس درد موسوم است. این درد با شیردهی بیشتر می‌شود که علت آن، وجود هورمونی است که در شیردهی ترشح و باعث انقباض رحم می‌شود. اگر درد، شدید و مداوم و همراه با تب و خونریزی باشد باید به سرعت به پزشک مراجعه شود.

فاصله کمتر از سه سال بین زایمان‌ها، حاملگی چهارم و بیشتر، حاملگی زیر 20 سال و بالای 35 سال سلامت مادر را به خطر می‌انداز و برای سلامت جنین و نوزاد آینده خطرساز است. یکی از مؤثرترین راه‌های کاهش خطرات ناشی از این گونه حاملگی‌ها استفاده از خدمات تنظیم خانواده است و در این مورد زن و شوهر هر دو مسئول هستند. بنابراین لازم است روش مناسب پیشگیری از بارداری را انتخاب و به موقع استفاده کنند. (مادرانی که فقط با شیر خود نوزادشان را تغذیه می‌کنند 40 روز پس از زایمان و مادرانی که اصلاً شیر خود را به نوزاد نمی‌دهند یا از شیر کمکی استفاده می‌کنند، باید 20 روز پس از زایمان استفاده از روش پیشگیری را آغاز نمایند).

هفته چهل و سوم مـادر

هنوز مشخص نشده است که چرا دوران بارداری بعضی از خانم‌ها بیش از معمول طول می‌کشد و کدام زنان در خطر به دنیا آوردن نوزاد پُست ـ ترم قرار دارند. ولی دیده شده که احتمال به دنیا آمدن چنین نوزادی در مواردی که فرزند قبلی خانمی پُست ـ ترم بوده، بیشتر است.

معمولاً در حوالی هفته 42، القای زایمانی توصیه می‌شود (هفته 39؛ مادر). انجام این کار، قبل از هفتهٔ 41 می‌تواند به بروز مشکلاتی در زایمان منجر شود، زیرا دهانهٔ رحم برای اتساع آماده نیست و القای پیش از موعد می‌تواند خطر انجام سزارین را به دلیل عدم موفقیت القا به دنبال داشته باشد. به نظر نمی‌رسد پس از هفتهٔ 41، القای زایمان موجب تغییر نحوهٔ نهایی زایمان شود.

پس از تولد

بازوها و ساق‌های نوزاد شما به دلیل آنکه چند ماه در فضای رحم در حالت خمیده قرار داشته، احتمالاً تا مدتی به طور کامل به حالت باز و مستقیم در نمی‌آیند و حتی ممکن است کمانی شکل به نظر بیایند. نگران نباشید؛ این وضعیت به تدریج برطرف می‌شود و حداکثر تا 6 ماه به حالت عادی برمی‌گردد.

نوزادان، نزدیک بین به دنیا می‌آیند و می‌توانند اشیاء را از فاصلهٔ 20 تا 38 سانتی‌متر ببینند؛ بنابراین فرزندتان تا مدتی فقط از فاصلهٔ نزدیک قادر است صورت شما را مشاهده کند. فرزند شما در ابتدا ابروها، خط موها یا حرکت دهانتان را می‌بیند و سپس با گذشت یک ماه، به تدریج نگاه چشم در مقابل چشم برایش امکان‌پذیر می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که نوزادان، نگاه کردن به صورت افراد را بر مشاهدهٔ تمام الگوها یا رنگ‌های دیگر ترجیح می‌دهند. نگاه کردن به اجسام نورانی، متحرک، با کنتراست بالا یا سیاه و سفید در مرحلهٔ بعدی قرار دارند.

از زمان تولد، چند رفلکس در بدن نوزاد وجود دارد. یکی از این رفلکس‌ها، رفلکس مورو (Moro) است که عبارت است از قوس دادن به کمر و باز کردن بازوها و ساق پاها که گاهی همراه با گریه، در هنگام شنیدن صدای بلند یا حرکت دادن ناگهانی نوزاد ایجاد می‌شود. این رفلکس حتی ممکن است در هنگام خواب نیز بروز کند. رفلکس مورو چندماه پس از تولد از بین می‌رود. رفلکس دیگر، رفلکس بابنسکی (Babinski) است که عبارت است از خم شدن انگشت شست پا به عقب و باز شدن سایر انگشتان پا، به طور همزمان در هنگام وارد آوردن فشار محکم به کف پا. رفلکس سوم، رفلکس قدم زدن است که عبارت است از چند قدم راه رفتن نوزاد، در هنگامی‌که او را بر روی دو پا بر سطح سفتی نگه دارند. رفلکس دیگر، بیرون آمدن خود به خود زبان نوزاد به دنبال قرار دادن چیزی بر روی آن است.

تغذیه و خواب، به ترتیب، دو نیاز اصلی نوزاد هستند. اکثر نوزادان هر دو تا سه ساعت شیر می‌خورند و اغلب آنها 16 تا 17 ساعت از شبانه روز را در خواب به سر می‌برند. همیشه سعی کنید نوزاد را به پشت بخوابانید.

نوزادان از هنگام تولد دارای حس چشایی و بویایی هستند. از چند روز پس از تولد، نوزاد بوی شیر مادر خود را تشخیص می‌دهد و به آن علاقه‌مند می‌شود.

رفلکس «جستجو» (rooting) رفلکس دیگری است که از ابتدای تولد وجود دارد و عبارت از آن است که تماس انگشت یا نوک پستان با گونه، لب‌ها یا دهان نوزاد موجب می‌شود نوزاد سر خود را به طرف آن برگرداند و دهانش را باز کند. رفلکس مکیدن (sucking) هم از ابتدا در نوزاد وجود دارد.

پس از زایمان

6 هفتهٔ اول پس از زایمان، دوران نقاهت بعد از زایمان (دورهٔ نَفاس) نامیده می‌شود. لازم است در این مدت چندبار به پزشک یا ماما مراجعه نمایید.

پس از زایمان، دو تغییر عمده روی می‌دهد:

1ـ کوچک‌تر شدن سریع رحم و برگشتن آن به حالت اولیه. پوشش ضخیمی‌که در دیوارهٔ رحم، برای لانه‌گزینی جنین تشکیل شده بود ابتدا به شکل ترشحات خونی و سپس قهوه‌ای رنگ و پس از حدود 10 روز به رنگ زرد یا سفید از مهبل خارج می‌شود. در بعضی از خانم‌ها، خونریزی درحد لکه بینی، حتی تا حدود 40 روز پس از زایمان ادامه پیدا می‌کند که در این صورت بهتر است به پزشک یا ماما مراجعه شود. 5 تا 6 ماه پس از زایمان و گاهی تا زمانی که تغذیهٔ کودک با شیر مادر ادامه دارد قاعدگی روی نمی‌دهد ولی در زنانی که از پستان خود به فرزندشان شیر نمی‌دهند، معمولاً قاعدگی 4 تا 6 هفته پس از زایمان اتفاق می‌افتد. گاهی اولین قاعدگی، غیر عادی و همراه با خونریزی زیاد و خروج لخته است و نباید موجب نگرانی شود ولی در صورت ادامهٔ این وضعیت، معاینه به وسیلهٔ پزشک ضروری است.

2ـ ترشح آغوز از روزهای اول بعد از زایمان تا روز دهم ادامه می‌یابد. آغوز، نسبت به شیر پروتئین بیشتری دارد و حاوی مواد ایمن‌ساز مشابه واکسن است. مقدار شیر در افراد مختلف متفاوت است و به دفعات شیردهی، رژیم غذایی و حالات روحی مادر بستگی دارد. در بعضی مادران شیرده، به دلیل صحیح نبودن وضعیت شیردهی و قرار نگرفتن مقدار کافی‌هالهٔ پستان در دهان نوزاد، نوک پستان زخم میشود که باید به وسیلهٔ پزشک تحت درمان قرار گیرد. در روزهای اول پس از زایمان، پستان‌ها پر شیر، بزرگ، سفت و احتمالاً دردناک می‌شوند و نوزاد نمی‌تواند نوک پستان وهالهٔ آن را در دهان خود قرار دهد و به اندازهٔ کافی شیر بخورد و در نتیجه، پستان‌ها کاملاً تخلیه نمی‌شوند. در این موارد، تخلیهٔ شیر از پستان و کمپرس کردن آن با حولهٔ گرم و تمیز یا استحمام با آب گرم و شیر دادن به نوزاد، پس از ماساژ ملایم پستان موجب بهبود می‌شود. گاهی با ورود میکروب به مجاری شیر، عفونت و التهاب پستان (ماستیت؛ mastitis) به وجود می‌آید که ممکن است در اثر پیشرفت به آبسهٔ پستان تبدیل شود که باید به وسیلهٔ پزشک تحت درمان قرار بگیرد.

پس از شیر دادن، کمپرس سرد بر روی پستان خود قرار دهید. از سینه بند مخصوص شیر دهی استفاده کنید.

به‌دلیل ایجاد درد پستان در هنگام شیردهی، از شیر دادن خودداری نکنید. هر چه بیشتر به فرزندتان شیر بدهید (تا اندازه‌ای که سیر شود)، احساس درد بیشتر کاهش خواهد یافت. مایعات زیادی مصرف کنید.

در صورت بروز تب و لرز، درد و تورم ناحیه بخیه‌ها، درد و تورم پستان‌ها، خروج ترشح چرکی و بدبو از مهبل، درد شکم یا ساق پا و بی‌اختیاری ادرار مدفوع به پزشک مراجعه کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

نابغه های کوچک

نابغه های کوچک

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی اعتماد به نفس کودکان

بسته آموزشی اعتماد به نفس کودکان

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در پارک، مهمانی و یا مراسمی که چندین کودک کنار هم هستند احساس کنید که با همه سعی و تلاش تان در خصوص تربیت و تأمین نیازهای مادی و معنوی فرزندتان؛ اما باز هم فرزندتان از سایر کودکانی که در آن محل قرار دارند، چیزی کم دارد که در آن لحظه حسرت آن را می خورد، در این هنگام چه حسی به شما دست می دهد؟          

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تقویت هوشهای چندگانه کودکان- تولد تا هفت سالگی

تقویت هوشهای چندگانه کودکان- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4  تا 7 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

بهترین اسباب‌بازی‌ها برای فرزندانمان کدامند؟

بهترین اسباب‌بازی‌ها برای فرزندانمان کدامند؟

بهترین اسباب‌بازی برای فرزند ما، چیزی است که او را مجذوب خود کند و کودک ما بارها و بارها به سراغش برود. بهترین و طبیعی‌ترین راه برای یادگیری کودکانمان، بازی‌کردن است.
بازی موقعیتی لذت‌بخش برای کودک فراهم می‌کند و باعث می‌شود که کودک ما با لذت بیاموزد. حال چه کنیم که این موقعیتِ لذت‌بخش برای کودکمان فراهم شود؟

به کودکان بیاموزیم

به کودکان بیاموزیم

بسیاری از ما به‌عنوان پدر و مادر نمی‌دانیم زمان را چگونه برای کودکمان تعریف کنیم؟ چگونه ارزش فوق‌العادهٔ زمان را برایش بازگو کنیم؟ چگونه به او یاد دهیم که در همان اوایل کودکی برنامه‌ریزی را در زندگی‌اش بیاموزد؟ چگونه مسیر زندگی او را پرمعنا و پویا کنیم؟ زمان‌های قدیم و گذشت زمان برای کودک ما چه مفهومی دارد؟ آیا می‌توانیم مفاهیم را به‌صورت عینی و ملموس به او نشان دهیم؟

هفته بیست ودوم نوزادی

هفته بیست ودوم نوزادی

هفته بیست ودوم نوزادی

هفته سی وهفتم نوزادی

هفته سی وهفتم نوزادی

هفته سی وهفتم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید