مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 758 بازدید

یک ماه تموم شد و شما در ماه دوم و هفته پنجم بارداری هستید

در این هفته هم اطلاعات بسیار مهمی رو برای تو مادر عزیز یادداشت کردیم و منتظریم تا با ما در هفته پنجم بارداری هم همراه بشی

 

هفته پنجم بارداری و ویژگی های جنین شما در این هفته

کودکان طلایی : از این زمان به بعد، رویان که تاکنون توده‌ای متشکل از صدها سلول بود شکل پیدا می‌کند.

در پایان هفتهٔ پنجم، فرزند شما به اندازه‌ای بزرگ شده که با چشم غیر مسلح دیده می‌شود. در این مرحله، رویان شبیه یک گلابی کوچک است و طول آن به 5/0 تا 9/0 سانتی‌متر می‌رسد.

لولهٔ عصبی رویان که در نهایت تبدیل به نخاع و مغز خواهد شد از قسمت بالا تا پایین رویان امتداد می‌یابد.

برآمدگی واقع در مرکز رویان تبدیل به قلب می‌شود.

جفت تشکیل شده است. از طریق جفت و برآمدگی‌های انگشت مانند آن که پرزهای کوریونی نام دارند، رویان مواد غذایی را از مادر دریافت می‌کند.

بیش از نیمی‌از قلب فرزند شما تشکیل شده و متخصص زنان یا ماما می‌توانند صدای قلب رویان را بشنوند.

مغز رویان، متشکل از 2 لوب، ساخته شده است و دستگاه‌های قلبی ـ عروقی، عصبی و تناسلی و اعضای اصلی رویان در حال تکامل هستند.

قوس‌های حلقی به شکل یک سری برآمدگی‌های مزودرمی، در سمت راست و چپ محل تشکیل حلق ایجاد شده‌اند. قوس‌های حلقی، 6 عدد هستند ولی در انسان، قوس پنجم فقط به طور موقت در دوران جنینی وجود دارد.

بدن در این هفته رویان از 3 لایه ساخته شده است:

لایهٔ داخلی یا اندودرم (endoderm) که به ریه‌ها، کبد، دستگاه گوارش، تیرویید، لوزالمعده و دستگاه ادراری اولیه تبدیل خواهد شد.

لایهٔ میانی یا مزودرم (mesoderm) که به قلب، کلیه‌ها، اعضای جنسی، استخوان‌ها، عضلات، غضروف‌ها و بافت زیر پوستی تبدیل خواهد شد.

لایهٔ خارجی یا اکتودرم (ectoderm) که به پوست، مو، ناخن، مینای دندان، چشم‌ها و لولهٔ عصبی (که مغز، نخاع، اعصاب و ستون مهره‌ها را می‌سازد)، غدد پستانی و غدد عرق تبدیل می‌شود.

هفته پنجم برای شما مادر عزیز

حتی اگر هنوز دچار تهوع حاملگی نشده‌اید باز هم به نخوردن بعضی از غذاها ادامه دهید. تعدادی از این غذاها عبارتند از:

پنیرهای نرم (مثل پنیر سفید فتا، پنیر بِری و پنیر آبی)

شیر و آب میوهٔ غیر پاستوریزه

گوشت‌های نپخته یا نیم پز مثل‌هات داگ و گوشت‌های آمادهٔ مصرف

تخم مرغ نپخته یا غذاهای حاوی تخم مرغ نپخته مثل موس

صدف ماهی نپخته

پاته

بیماری‌های ناشی از بعضی غذاها، مانند بیماری لیستریوز و توکسوپلاسموز می‌توانند موجب نقایص مادرزادی یا حتی سقط جنین شوند. توکسوپلاسموز ممکن است از طریق ظرف زبالهٔ آلودهٔ گربه نیز انتقال یابد؛ بنابراین در دوران بارداری باید فرد دیگری به تمیز کردن این ظرف‌ها بپردازد.

وزن یا اندازه‌های بدن شما شروع به تغییر می‌کنند.

بعضی هورمون‌های بدن شما شروع به تغییرات خلق و خویتان می‌شوند.

سایر نشانه‌های زودرس حاملگی، مانند خستگی و تکرر ادرار ممکن است شیوهٔ عادی زندگی شما را تغییر دهند. مقدار کار خود را کاهش و زمان استراحت را افزایش دهید و شب‌ها زودتر بخوابید.

اگر شنا می‌کنید، نوعی از آن را که راحت‌تر است انتخاب نمایید. ترکیب متناوبی از شنای پروانه با شناور شدن بر روی سطح آب (بر روی پشت بدن) در حالی که با پا ضربه‌های آرامی به آب می‌زنید می‌تواند مناسب باشد. اگر در ناحیه مفصل شرمگاهی (در جلوی لگن) احساس درد می‌کنید، از شنای پروانه خودداری نمایید.

ورزش را به آرامی آغاز کنید. گرم کردن پیش از ورزش و خنک کردن بعد از آن را فراموش نکنید و بیش از حد به خود فشار نیاورید. از فعالیت‌های شدید ورزشی خودداری کنید.

ممکن است به دفعات احساس گرسنگی کنید و نیز دچار تهوع شوید. همچنین از این هفته ممکن است احساس خستگی نمایید. تمام این موارد طبیعی هستند.

اکنون زمان مناسبی برای فکر کردن دربارهٔ چگونگی انجام مراقبت‌های بهداشتی دوران بارداری و برنامه‌ریزی در این زمینه است.

بالا بردن سر و شانه‌ها به شما کمک می‌کند تا ماهیچه‌های شکم خود را محکم کنید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا تناسب اندام خود را به دست آورید و پیشرفت در این زمینه به میزان تناسب اندام پیش از حاملگی بستگی دارد. به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کنید و دست‌ها را پشت سرتان قرار دهید. نس خود را به داخل و سپس بیرون بدهید و در حین بیرون دادن نفس، ماهیچه‌های شکم را سفت کنید. با پشت خود به زمین فشار بیاورید و سر و شانه‌ها را بلند کنید و به آرامی به وضعیت قبل برگردید. حرکات مذکور را 8 تا 10 بار تکرار کنید.

خوردن غذا را در وعده‌های منظم و به مقدار کم و نوشیدن مایعات به طور منظم می‌تواند از سوء هاضمه، تهوع و خستگی جلوگیری کند.

خوردن مکرر و زیاد مواد ترش یا شیرین به دلیل ایجاد «ویار» می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود. در نخستین مراجعه به دندان‌پزشک در دوران بارداری، دندان‌های مادر، معاینه و رادیوگرافی‌های دندانی قبلی بررسی می‌شوند و دندان‌هایی که پیش از زایمان ممکن است برای مادر مشکل‌ساز باشند مشخص می‌شوند و برای ترمیم آنها در سه ماههٔ دوم حاملگی وقت داده می‌شود. همچنین چگونگی مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان آموزش داده می‌شود.

مقدار زیادی ویتامین C بخورید. منابع مناسب این ویتامین عبارتند از: مرکبات، فلفل قرمز، توت‌فرنگی، انبه، انگور سیاه و کیوی.

کم‌خونی در خانم‌ها شایع است و این اختلال به ویژه در خانم‌های گیاهخوار شیوع بیشتری دارد. مقدار آهن بدن خود را با خوردن غذاهای سرشار از آن افزایش دهید.

اگر بیش از 35 سال دارید یا از احتمال وجود مشکلات ژنتیکی نگران هستید با پزشک خود در زمینه غربالگری یا آزمایش‌های تشخیصی مشورت کنید.

استعمال دخانیات در دوران بارداری خطر به دنیا آمدن نوزاد کوچک‌تر از اندازهٔ طبیعی را افزایش می‌دهد و نیز موجب تداخل با جذب اسید فولیک به وسیله جنین می‌شود. دخانیات می‌توانند خطر سقط جنین را افزایش دهند و نیز باعث بیماری ریوی مادر و افزایش احتمال بروز جفت سر راهی شوند.

مصرف الکل در دوران بارداری خطر سقط جنین و بروز ناهنجاری‌های جنینی را افزایش می‌دهد. مصرف الکل می‌تواند «سندرم الکلی جنین» را به دنبال داشته باشد که با عقب‌ماندگی رشد قبل و بعد از تولد، نقایص جسمی و غیرطبیعی شدن چهرهٔ نوزاد همراه است. نوزادان مادران الکلی همچنین در خطر ابتلا به اختلالات تکلمی و ناتوانی‌های تکاملی قرار دارند. حتی نوشیدن مقدار کم الکل در دوران بارداری می‌تواند موجب ناهنجاری جنینی شود.

ممکن است مجموعه‌ای از خلق و خوهای متفاوت را در ساعات مختلف روز احساس کنید. ممکن است احساس هیجان‌زدگی کنید و سپس به طور ناگهانی نگران شوید. کوچک‌ترین موضوعات می‌توانند خانم‌های باردار را به گریه بیندازند.

زیاد بخوابید، درست غذا بخورید و مهم‌تر از همه، سخت نگیرید!

 

هفته پنجم بارداری و وظایف پـدر

از هفته پنجم، شوهرتان باید نقش فعال‌تری در خانه ایفا نماید؛ به امور سایر فرزندان خانواده برسد و در کارهای خانه به شما کمک کند. ممکن است به دلیل وجود تهوع تحمل بعضی بوها از جمله بوی غذا، پخت‌وپز را برایتان دشوار کند؛ از این رو از شوهر خود برای پختن غذاها کمک بگیرید.

پدری که در انتظار تولد فرزند خود است باید بداند که هورمون‌هایی که در زمان بارداری در بدن زن تولید می‌شوند ممکن است موجب بروز تغییرات خلق وخوی وی شوند و زن به سادگی عصبانی شود یا گریه کند؛ بنابراین باید با همسر خود مهربان باشد و از او حمایت کند.

 

در هفته پنجم بارداری هستیم و داریم با هم و با کمک هم یک جنین سالم رو برای شما خانواده عزیز پرورش میدیم

باباهای طلایی هم لطفا به مامانای طلایی کمک بیشتری بکنن تا با هم کودکان طلایی رو پرورش بدید 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بارداری طلایی

بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری ​اگه هنوز زایمان نکردی اصلا جای نگرانی نیست و این روزها ممکنه از راه برسه ​تا نی نی نیومده میتونی ار فرصت ها استفاده کنی و آخرین روزهای دو نفره بودن رو با همسر جان خوش بگذرونید

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته سی وهفتم نوزادی

هفته سی وهفتم نوزادی

هفته سی وهفتم نوزادی

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری و ششمین هفته از سفر پرماجرا و پر از لذت برای شما مادر و پدر عزیز میخوای بدونی در این هفته چه مواردی رو برای داشتن یک جنین سالم و طلایی رعایت کنی؟
​با ما همراه باش تا ببینیم کارشناسان کودکان طلایی برای این هفنه چه برنامه هایی دارن؟  

هفته چهل وسوم نوزادی

هفته چهل وسوم نوزادی

هفته چهل وسوم نوزادی

روانشناسی جنین برای مادران  به زبان خیلی ساده

روانشناسی جنین برای مادران به زبان خیلی ساده

چنانچه این نظریه چهل سال پیش اعلام می‌شد قطعاً آن را رد می‌کردند و برای اکثرمردم غیر قابل قبول می‌نمود. ولی اگر چهار قرن پیش اعلام می‌شد قطعاً همچون اتفاقی طبیعی قبول می‌شد. چون اجداد ما می‌دانستند که کودک قبل از تولدش از تجربه‌ها و آگاهی‌های مادرش تأثیر می‌پذیرد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید