قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/27 0 نظر 102 بازدید

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

بالاخره جنین مراحل آمادگی برای به دنیا آمدن را پشت سر می گذارد و مادر سازگاری بیشتری با بارداری

پیدا کرده است

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

 

بالاخره برای مرحله‌‌‌‌‌‌ی سوم بارداری آماده شدید، یعنی سه ماهه‌‌‌‌‌‌ی آخر بارداری، احتمالا دیگر به این شکم بزرگ و برآمده عادت کرده‌‌‌‌‌‌اید و حالت تهوع‌‌‌‌‌‌های صبحگاهی هم خیلی وقت است که پایان یافته و به مرحله‌‌‌‌‌‌ای رسیده-اید که از حس تکان‌‌‌‌‌‌ها و لگدهای نوزاد داخل شکمتان لذت می‌‌‌‌‌‌برید. در این سه ماهه نوزاد رشد بیشتر را آغاز می‌‌‌‌‌‌کند همچنین در این دوره خود را برای ورود نوزاد آماده می‌‌‌‌‌‌کنید، مثلا از محل کارتان برای زایمان مرخصی گرفته یا در کلاس‌‌‌‌‌‌های زایمان شرکت می‌‌‌‌‌‌کنید.

                                                                               سه ماه سوم بارداری


نوزاد برای تولد آماده می‌‌‌‌‌‌شود


در هفته 28 اندازه نوزد حدود 35 سانتی‌‌‌‌‌‌متر و وزن او حدود 14/1 کیلو گرم است. اما با پایان سه ماهه‌‌‌‌‌‌ی سوم در هفته 40، یعنی زمان زایمان، قد نوزاد حدود 59 سانتی‌‌‌‌‌‌متر و وزن او بین 7/2تا 6/3 کیلو گرم است و گاهی کمی بیشتر یا اندکی کمتر خواهد بود. جنین بیشتر سه ماهه‌‌‌‌‌‌ی سوم را به رشد، افزایش وزن و چربی و رشد تکاملی اعضا به خصوص دستگاه عصبی مرکزی می‌‌‌‌‌‌پردازد. دست و پاهایش تپل تر و پوستش ضخیم‌‌‌‌‌‌تر و در عین حال نرم‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌شود.

حتما بخوانید: نرمش و ورزش در دوران بارداری

عفونت و نوزاد


در طول سه ماهه‌‌‌‌‌‌ی سوم، نوزاد دیگر کمتر مستعد عفونت‌‌‌‌‌‌هاست و داروها روی او اثر نامطلوب کمتری می‌‌‌‌‌‌گذارند. اما در صورت استفاده ممکن است هنوز روی رشد نوزاد اثر بگذارند. دو ماه پایانی معمولا بیشتر صرف این می-شود که نوزاد برای انتقال به دنیای بیرون از رحم آماده شود. تغییرات نوزاد دیگر مثل ماه‌‌‌‌‌‌های ابتدایی خیلی بزرگ و اساسی نیست. در این دوره رشد و افزایش وزن و بلوغ جنین که خیلی مهم است اتفاق می‌‌‌‌‌‌افتد. در هفته‌‌‌‌‌‌های 28تا34 بارداری، نوزاد در حالت سر و ته قرار می‌‌‌‌‌‌گیرد، یعنی سرش روبه پایین است (که وضعیت سر نامیده می‌‌‌‌‌‌شود) در این حالت پاها و 
با سن نوزاد قسمت راس رحم که جادارتر است را اشغال می‌‌‌‌‌‌کنند. در حدود 4 درصد از بارداری‌‌‌‌‌‌های تک-جنینی ، نوزاد ممکن است در حالت سر به بالا و پا و با سن به پایین (بریچ ) یا در عرض رحم (وضعیت عرض ) قرار بگیرد  که در مبحث تشخیص علل نکرانی به توضیح آن و مشکلات احتمالی این حالت قرار گیری خواهیم پرداخت

.
در هفته 36 ، دیگر رشد نوزاد کمتر می‌‌‌‌‌‌شود و حجم مایع آمنیوتیک به بالا ترین سطح خود می‌‌‌‌‌‌رسد. پس از رسیدن سطح مایع کیسه آب به این سطح ، دیگرمیزان این مایع کاهش میابد، چرا که جریان خون کلیه‌‌‌‌‌‌ها هم با افزایش سن جفت کاهش میابد و نوزاد ادرار کمتری تولید می‌‌‌‌‌‌کند (و نتیجه مایع آمنیوتیک کمتری هم تولید می‌‌‌‌‌‌شود)


حرکات جنین: تکان و لرزش


اگر در طول سه‌‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌‌ی سوم گاهی بنشینید و به شکم خود نگاه کنید ممکن است به نظر برسد بیگانه‌‌‌‌‌‌ای فضایی حرکات ایروبیک یا رقص خاصی داخل شکمتان انجام می‌‌‌‌‌‌دهد. حرکات جنین هرچه به روز تولدش نزدیک می‌‌‌‌‌‌شوید نه تنها کمتر می‌‌‌‌‌‌شود ، بلکه زمان و نوع آن تغیر می‌‌‌‌‌‌کند. در اواخر دوره بارداری، حرکات جنین دیگر کمتر مثل ضربه زدن به نظر می‌‌‌‌‌‌رسد و بیشتر شبیه غلتیدن و پیچ وتاب خوردن حس می‌‌‌‌‌‌شود و زمان‌‌‌‌‌‌های استراحت و بی‌‌‌‌‌‌تحرکی بیشتری در بین حرکات نوزاد خواهید داشت. رفتار جنین بیشتر شبیه نوزادی می‌‌‌‌‌‌شود که چرت‌‌‌‌‌‌های طولانی‌‌‌‌‌‌تری می‌‌‌‌‌‌زند و در زمان بیداری چرخه فعالیت طولانی‌‌‌‌‌‌تری دارد.

                                                                     سه ماه بارداری

ممکن است دوستان و خانواده‌‌‌‌‌‌تان با نصایح خیرخواهانه‌‌‌‌‌‌ی خود در مورد میزان و چگونگی حرکت جنین شما را گیج و کلافه کنند. همچنین ممکن است داستان‌‌‌‌‌‌های ترسناک درمورد مادرانی بشنوید که نتوانسته‌‌‌‌‌‌اند متوجه نشانه‌‌‌‌‌‌ها و علامت‌‌‌‌‌‌های خطرزا و مشکل آفرین شوند، چرا که این مادران کاهش حرکات نوزاد با حرکت نکردن او را نادیده گرفته بودند. البته اگر این دومین بارداری شماست ممکن  است الگوی حرکتی و تکان‌‌‌‌‌‌هایتان متغاوت از بارداری قبلی باشد و این اصلا نگران کننده نیست بیشتر نوزادان الگوی حرکتی، خواب و بیداری متفاوتی در شکم مادر دارند. بنابراین بکوشید الگوی حرکتی و خواب نوزاد خود را کشف کنید تا بتوانید متوجه تغیر شوید.


به منظور تشخیص بهتر الگوی تکان‌‌‌‌‌‌های نوزاد و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از پزشک خود بخواهید جدول شمارش ضربات‌‌‌‌‌‌ده تایی جنین را در اختیارتان بگزارد یا خود در این باره اطلاعات دقیق تری به شما بدهد. اگر پزشک جزوه یا جدول راهنمایی در باره چگونگی و میزان تکان‌‌‌‌‌‌های نوزاد در ماه‌‌‌‌‌‌ها و هفته‌‌‌‌‌‌های مختلف دارد، حتما از او درخواست کنید یکی از آن هارا در اختیارتان قرار دهد، چرا که اطلاع از چگونگی و نمودار حرکتی جنین به ویژه در هفته‌‌‌‌‌‌های پایانی بارداری که نوزاد دیگر جای کافی برای تکان خوردن ندارد و بی تحرک تر به نظر می‌‌‌‌‌‌رسد، بسیار مفید است و قوت قلبی برای مادران خواهد بود. جدول شمارش لگد و ضربه های ده‌‌‌‌‌‌تایی نوزاد معروف به شمارش کاردیف 10تایی کمک می کند حرکات جنین را تشخیص دهید و در طول 12 ساعت هر 10 حرکت او را بشمرید. اگر در طول 12دوره ساعت این جدول ، نتوانید 10 حرکت نوزاد را شمارش کنید، حتما با پزشک تماس بگیرید یا به بخش زایمان بیمارستان خود مراجعه کنید تا کاردیوگرافی به عمل آمده و ضربان قلب جنین چک شود 


انعطاف پذیری عضلات تنفسی


جنین از هفته 10به بعد، دیگر یک سری تکان‌‌‌‌‌‌ها و حرکات موزون تنفسی را آغاز می‌‌‌‌‌‌کند که این حرکات در سه ماهه سوم خیلی زیادتر می‌‌‌‌‌‌شود. جنین در واقع نفس نمی‌‌‌‌‌‌کشد بلکه سینه، دیواره شکمی و دیافراگم او هماننده مدل تکان های سینه به هنگام تنفس حرکت می‌‌‌‌‌‌کنند. نمی‌‌‌‌‌‌توانید این تکان‌‌‌‌‌‌ها را حس کنید اما یک پزشک می‌‌‌‌‌‌تواند این تکان‌‌‌‌‌‌ها را از طریق سونوگرافی مشاهده کند. به عقیده بسیاری از پزشکان، این نوع حرکات نشانه این است که نوزاد وضعیت خوبی دارد و خوش می‌‌‌‌‌‌گذراند. در طول سه‌‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌‌ی سوم مدت زمانی که جنین حرکتی شبیه نفس عمیق کشیدن را اجرا می‌‌‌‌‌‌کند، به خصوص بعد از وعده‌‌‌‌‌‌های غذایی مادر، افزایش می‌‌‌‌‌‌یابد.

حتما بخوانید: نرمش بدون افراط در بارداری


سکسکه در رحم


گاهی اوقات ممکن است حرکات سریع و موزونی را هرچند ثانیه یک بار در رحم خود     
حس کنید. این حرکات احتمالا سکسکه‌‌‌‌‌‌های نوزاد بوده و کاملا طبیعی است. بعضی خانم‌‌‌‌‌‌ها این لرزش‌‌‌‌‌‌های سکسکه مانند را چند مرتبه در طول روز حس می‌‌‌‌‌‌کنند و برخی هم به‌‌‌‌‌‌ندرت. این سکسه‌‌‌‌‌‌ها عجیب به‌‌‌‌‌‌نظر می-رسند. خوردن آب یا حبس کردن نفس یا سروته استادن که روش‌‌‌‌‌‌های درمانی عالی سکسکه به‌‌‌‌‌‌شمار می‌‌‌‌‌‌رود‌‌‌‌‌‌، دیگر در اینجا موثر نیستند. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته پنجاه و یکم نوزادی

هفته پنجاه و یکم نوزادی

هفته پنجاه و یکم نوزادی

هفته سی ونهم بارداری

هفته سی ونهم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

در تمام آموزش هایم به اهمیت 1000 روز نخست زندگی انسان اشاره کرده‌ام  هنوز وقتی از والدین حاضر در سمینارها و کارگاه ها در خصوص  1000 روز نخست زندگی، می پرسم همگی به روزهای پس از تولد اشاره می کنند. در صورتی که اگر مطابق باورهایم به شما نگویم که زندگی انسان از سال ها قبل از تولدش شروع شده است، اما قاطعانه خواهم گفت که منظور از هزار روز اول زندگی ،حدود  270 روز دوران جنینی و 730 روز شامل دو سال نخست پس از تولد است که پرونده‌ی بیش از 90 درصد از اتفاقات زندگی افراد در تمام طول سال های زندگی اش بسته می شود.

پرورش جنین از نظر اسلام

پرورش جنین از نظر اسلام

پرورش جنین از نظر اسلام بدیهی است که پرورش جنین ریحانه‌‌‌ای که با ریاحین بهشتی هماوردی نماید نیاز مراقبتی والا و آماده-سازی تمام شرایط پیش از افشاندن بذر تا زمان به ثمر نشستن آن دارد. در واقع تمام پیامبران الهی آمده-اند تا همین یک هدف، یعنی پرورش انسانی که لایق جنت و لقای پروردگار باشد را تعقیب نمایند.

هفته چهل و دوم بارداری

هفته چهل و دوم بارداری

در هفته چهل و دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید