قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نرمش بدون افراط در بارداری

نرمش بدون افراط در بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/26 0 نظر 124 بازدید

نرمش بدون افراط در بارداری

ورزش در زمان بارداری باید به صورت نرمش باشد تا به جنین آسیب نرسد

نرمش بدون افراط در بارداری


بدن در حال تغییر زن باردار، به تغییر در برنامه‌‌ی معمول ورزشی نیاز دارد. اگر می‌‌بینید بارداری شما انجام برنامه‌‌ی ورزشی‌‌تان را دشوار کرده است، ناراحت و عصبانی نشوید، بلکه برنامه‌‌ی ورزشی خود را با توجه به توان بدنی و تحمل‌‌تان تغییر دهید. 
به بدن خود توجه کنید. اگر می‌‌بینید که بلندکردن وزنه موجب کمردرد یا ناراحتی‌‌تان می-شود، وزنه‌‌های سبک‌‌تری بلند کنید. شاید برای شما انجام ورزش‌‌های سبک‌‌تر یا بدون نیاز به وزنه در این شرایط راحت‌‌تر باشد، ورزش‌‌هایی چون شنا یا دوچرخه‌‌سواری، مهم نیست که برنامه‌‌ی ورزشی خاص شما چه باشد، به‌‌خاطر داشته باشید که در دوران بارداری باید این قوانین پایه را رعایت کنید: 
•    اگر برنامه‌‌ی ورزشی نسبتا سبکی دارید، همان را ادامه دهید. اگر تقریبا کم‌‌تحرک بوده‌‌اید، یک‌‌دفعه به آن شدت ندهید، بهتر است کم‌‌کم شدت آن را زیاد کنید تا به بدن‌‌تان فشار نیاید. 

                                                                              نرمش بدون افراط در دوران بارداری


به‌‌خاطر داشته باشید که انجام یا ادامه‌‌ی برنامه‌‌ی ورزشی با شدت متوسط و منظم بهتر از پرداختن به ورزشی سخت و کوتاه‌‌مدت است که صدمات بیشتری برایتان به همراه دارد.

چند توصیه

 
    از انجام نرمش‌‌هایی که زیادی بدن را گرم می‌‌کند بپرهیزید: به‌‌خصوص در طول شش هفته‌‌ی اول بارداری. 
    از انجام ورزش‌‌هایی که در آن باید برای مدت طولانی به پشت دراز بکشید پرهیز کنید، چرا که قرارگیری در این حالت، ممکن است جریان خون به قلب را کاهش دهد. 
    سعی کنید زیاد گرم و بی آب نشوید، اگر احساس گرفتگی، خستگی، سرگیجه یا غش و ضعف کردید، فورا نرمش را متوقف کنید. در روزهای خیلی گرم یا شرجی، بیرون از خانه نرمش نکنید. 
  از انجام ورزش‌‌هایی مثل دوچرخه‌‌سواری اجتناب کنید، زیرا ممکن است در آن به شکم شما ضربه وارد شود. 
    از ورزش‌‌های پرش و پرفشار که می‌‌تواند به مفاصل ضعیف شما فشار بیاورد پرهیز کنید. 
    در طول نه ماه بارداری امجام مستمر نرمش‌‌های سبک یا نیمه‌‌سبک بسیار مناسب‌‌تر از نرمش‌‌های سنگین است. 

حتما بخوانید: وزن گیری سالم در دوران بارداری


    در هر جلسه‌‌ی ورزش یا نرمش شیشه‌‌ای آب با خود داشته باشید. تا بدن‌‌تان کم‌‌آب نماند. 
    در رژیم غذایی خود مقدار کافی کربوهیدرات مصرف کنید(به مبحث «هرچه می‌‌خورید را ارزیابی کنید» که پیش‌‌تر در این فصل خواندید، رجوع کنید). 
    با پزشک خود در مورد حد نصاب ضربان قلب در زمان نرمش صحبت کنید (بعضی پزشکان 140 بار تپش در هر دقیقه را بالاترین حد مجاز برای زنان باردار در حین نرمش می‌‌دانند). پس بالاترین میزان تپش قلب خود را در حین ورزش اندازه‌‌گیری کنید تا مطمئن شوید میزان تپش قلبتان بالاتر از حد مجاز نمی‌‌رود. 
اگر در طول ورزش یکی از این نشانه‌‌ها را مشاهده کردید ادامه‌‌ی ورزش را متوقف و با پزشک خود صحبت کنید: 
    تنگی نفس در حین ورزشی که انجام می‌‌دهید؛ 
    خون‌‌ریزی واژینال: 
    تپش قلب(افزایش ضربان قلب به بیشتر از 140 بار در دقیقه)؛ 
   سرگیجه، حالت غش و ضعف؛ 
    هرگونه علائم درد. 

                                                    نرمش در بارداری


مقایسه‌‌ی انواع نرمش‌‌ها 


حالا که باردارید، دیگر به فکر تناسب اندام نباشید و البته از ورزش غافل نشوید، زیرا بدن باردار شما نیازمند و احتیاط بیشتری است، بنابراین نرمش مناسب خود را با دقت انتخاب کنید. 

حتما بخوانید: نقش ماما در مراقبت های دوران بارداری و زایمان


فعال کردن قلب:

نرمش ایروبیک 
ورزش‌‌هایی که به تحمل وزن نیاز دارد مثل دو، پیاده‌‌روی، ایروبیک یا استفاده از تردمیل تا زمانی که شدت آن‌‌ها زیاد نباشد، بسیار خوبند. هنگام انجام این تمرینات باید بتوانید تمام وزن خود را روی پاهایتان تحمل کنید، وزنی که در طول بارداری دائم در حال افزایش است. به‌‌علاوه از آنجایی که مفاصل در این دوران شل می‌‌شوند، به‌‌هنگام دویدن احتمال آسیب‌‌دیدگی بیشتری وجود دارد. بنابراین نرمش‌‌هایی را انتخاب کنید که با توجه به شرایطتان، توان انجامش را داشته باشید. 
تغییرات هورمونی که در طول بارداری تجربه می‌‌کنید، خطر کشیدگی ماهیچه‌‌ها و رباط‌‌ها را افزایش می‌‌دهد. بنابراین هر ورزشی که به مفاصل فشار می‌‌آورد، به‌‌خصوص ورزش‌‌هایی که اثرات فراوانی روی مفاصل دارند مثل دو، ایروبیک و تردمیل می‌‌توانند به مفاصل کوچک و رباط‌‌های ستون فقرات لرزش و فشار وارد کنند. پوشیدن کفش‌‌های راحت و استاندارد ورزشی می‌‌تواند به واردآمدن فشار کمتر روی مفاصل و کمر و در نتیجه جلوگیری از ایجاد مشکل کمک کند. 
اگر کلاس‌‌های ایروبیک را انتخاب کرده‌‌اید، سعی کنید در صورت امکان در کلاس‌‌های ایروبیک ویژه‌‌ی خانم‌‌های باردار شرکت کنید. اگر چنین کلاسی وجود ندارد، با مربی خود صحبت کنید تا نرمش‌‌های مناسبی را برایتان در نظر بگیرد.

حتما بخوانید: سونا و جکوزی برای خانم های باردار

 
اسکی در سراشیبی‌‌ها،

اسکی روی آب، اسب‌‌سواری و ورزش‌‌هایی از این دست که در آن خطر سقوط و وارد آمدن ضربات شدید وجود دارد، می‌‌تواند به شما و جنین‌‌تان صدمه بزند. البته این ورزش‌‌ها ممکن است در اوایل بارداری بی‌‌خطر باشند، اما قبل از انجام آن‌‌ها به‌‌ویژه در سه‌‌ماهه‌‌ی دوم و سوم با پزشکتان مشورت کنید. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری بالاخره جنین مراحل آمادگی برای به دنیا آمدن را پشت سر می گذارد و مادر سازگاری بیشتری با بارداری پیدا کرده است

هفته سوم بارداری

هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری غذاهای دریایی منبع خوب پروتئین و آهن بوده و اسیدهای چرب امگا3 موجود در بسیاری از ماهی‌ها می‌تواند به افزایش رشد مغز کودک کمک کند. درواقع یک مطالعه در بریتانیا نشان داد که کمبود غذاهای دریایی در دوران بارداری می‌تواند به مهارت کلامی ضعیف، مشکلات رفتاری و دیگر مسائل رشد در دوران کودکی منجر شود ولی بعضی از ماهی‌ها و صدف‌ها دارای جیوه پی‌سی‌بی (PCBs) و دیگر آلوده‌کننده‌ها بوده و به ا....

در بارداری روغن ماهی بخورید

در بارداری روغن ماهی بخورید

در بارداری روغن ماهی بخورید اگر بنا باشد ما فقط یک توصیه برای خانم‌های باردار داشته باشیم اضافه کردن ماهی به غذاهایشان است. مجامع بهداشتی بیشماری سفارش می‌کنند خانم‌های باردار باید هفته ای 3 یا 4 بار ماهی مصرف‌کنند و بهترین ماهی‌ها آن‌هایی هستند که چربی های خوبشان زیاد است. ماهی قزل‌آلا، ساردین و ماهی کولی از آن جمله‌اند ولی فکر خوردن ماهی برای بعضی خانم‌ها تنفرآور است. دلیلش هر چه باشد، ماهی چنگی به دل نمی‌زند ولی نگران نباشید

عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری

عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری

عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری بارداری دوره ای سخت و هیجان انگیز است و در ابتدا امکان دارد خانم باردار با عوارضی مواجه گردد همچون سر درد و تهوع و ورم شکم.....

هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری

در هفته سی یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید