قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نرمش و ورزش در دوران بارداری

نرمش و ورزش در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/26 0 نظر 238 بازدید

نرمش و ورزش در دوران بارداری

در طی دوران بارداری خانم باردار باید به جای دو نفر ورزش کند و از بی تحرکی بپرهیزد

نرمش و ورزش در دوران بارداری


در دوران بارداری انجام نرمش و ورزش به بدن کمک بسیاری می‌کند. ورزش، قلب شما را قوی و ماهیچه‌هایتان را خوش‌فرم می‌کند و بسیاری از مشکلات و ناخوشی‌های دوران بارداری را کاهش می-دهد یا از بین می‌برد. در کل ورزش و نرمش روی همه‌ی مسائل بارداری، از حالت تهوع ابتدای صبح گرفته تا یبوست،پادرد یا کمردرد بارداری اثر می‌گذارد. هرچه در اوایل بارداری نرمش و ورزش سبک و منظم بیشتری انجام دهید، در طول 40 هفته بارداری احساس راحتی و سلامت بیشتری خواهید کرد. نرمش منظم ممکن است درد زایمان را کمتر و زمان آن را کوتاه‌تر کند. 


بنابراین اگر سلامت شما در وضعیت خوبی است و مشکلات بارداری یا پزشکی ندارید، در طول بارداری همچنان به ورزش و نرمش خود ادامه دهید، مگر اینکه برنامه‌ی ورزشی یا تمرینات بدنی شما سنگین باشد. اگر در مورد انجام برنامه‌ی ورزشی خود تردید دارید، با پزشک خود مشورت کنید. 
انجام ورزش و تمرینات بدنی برای تمامی خانم‌های باردار مناسب نیست و به‌همین دلیل ورزش را به همه توصیه نمی‌کنیم. اگر یکی از شرایط زیر را دارید (فصل 14 و 15 را مطالعه کنید)، بهتر است که ورزش نکنید، حداقل تا زمانی که با پزشکتان در مورد ورزش صحبت نکرده‌اید: 

                                                    ورزش در بارداری


 خون‌ریزی؛ 
باریکی دهانه‌ی رحم؛ 
محدودیت رشد داخل رحمی؛ 
حجم کم مایع آمنیوتیک؛ 
قرارگیری جفت در وضعیت نامناسب و بستن دهانه‌ی رحم(در اواخر بارداری)؛ 
فشار خون بالا؛ 
سابقه‌ی زایمان زودرس یا پارگی پیش از موعد کیسه‌ی آب؛ 
سه‌قلویی یا بیشتر؛ 

حتما بخوانید: حق و حقوق دوران بارداریورزش متناسب با تغییرات بدنی دوره‌ی بارداری 


حتی اگر در حد اعتدال نرمش و ورزش کنید، باید به‌خاطر داشته باشید که بارداری موجب برخی تغییرات جسمانی واقعی می‌شود که می‌تواند روی قدرت بدنی، بنیه و عملکردهای شما اثر بگذارد. در فهرست زیر برخی از این تغییرات آورده شده است: 


تغییرات قلبی‌عروقی:

به‌هنگام بارداری میزان خون پمپاژ شده از قلب به سراسر بدن افزایش می‌یابد. این افزایش حجم خون، معمولا تأثیری بر ورزش و نرمش کردن شما ندارد. اما اگر روی پشت خود دراز بکشید ـ به‌خصوص پس از حدود 16 هفتگی ـ ممکن است حالت ضعف شدید(غش) یا سرگیجه به شما دست دهد، چرا که رحم فشار زیادی روی رگ‌های خونی اصلی‌تان وارد می‌کند. و البته اگر چندقلو باردار باشید، رحم‌تان سنگین‌تر و این فشار بیشتر خواهد بود. 
اگر نرمش یا ورزشی انجام می‌دهید که نیاز دارد روی کمرتان به پشت بخوابید، بهتر است بالشتی کوچک یا تکه‌ای ابر زیر سمت راست کمر یا ران سمت راست‌تان بگذارید. این بالش باعث می‌شود کمی به پهلو خم شوید و درنتیجه وزن و فشار رحم روی سلول‌های خونی‌تان کم می‌شود. 


تغییرات تنفسی:

در این دوره بدن برای حمایت از جنین در حال رشد، بیش از هر وقت دیگری اکسیژن مصرف می‌کند. همچنین تنفس در این دوره سخت‌تر از قبل است، چرا که بت بزرگ‌شدن رحم فشار زیادی به سمت بالا و دیافراگم وارد می‌شود. در برخی خانم‌ها این سختی در تنفس، انجام نرمش‌های ایروبیک را کمی دشوارتر می‌کند. 

حتما بخوانید: آمادگی برای تغییرات جسمانی در دوران بارداری


 تغییرات ساختاری ظاهری:

با پیشرفت بارداری، تغییرات بدنی ظاهر می‌شود، مثلا شکم و پستان‌هایتان به‌مرور بزرگ می‌شوند و درنتیجه مرکز ثقل بدن تغییر می‌کند، همین امر روی تعادل‌تان اثر می‌گذارد. به‌ویژه هنگام رقص، دوچرخه‌سواری، اسکی، اسب‌سواری یا ورزش‌های دیگری از این دست که در آن‌ها تعادل مهم است، می‌توانید متوجه این تغییرات جاذبه شوید. هورمون‌های بارداری همچنین موجب نرمی مفاصل می‌شود، همین امر می‌تواند حفظ تعادل را سخت‌تر کرده و خطر بروز حوادث و صدمات را افزایش دهد. 

                                                                               ورزش در بارداری


تغییرات سوخت و ساز بدن:

کربوهیدرات در بدن زنان باردار بسیار سریع‌تر از زنانی که باردار نیستند سوخته و مصرف می‌شود، به همین دلیل آن‌ها بیشتر در معرض خطر افت قند خون(هیپوگلیسمی) و ضعف شدید قرار دارند. بنابراین نرمش می‌تواند در کمک به کنترل سطح خون مؤثر باشد و البته نیاز بدن به مصرف کربوهیدرات بیشتر را افزایش دهد. با ورزش کردن مطمئنا به مقدار کافی نشاسته و کربوهیدرات مصرف خواهید کرد و کمتر دچار افت قند می‌شوید. 
تأثیرات بر روی رحم: تحقیقات نشان داده که انجام نرمش ایروبیک با شدت متوسط موجب افزایش انقباضات رحمی می‌شود. البته ورزش اثر بسیار کمی در زایمان زودهنگام دارد و در زنان باردار سالم به‌هیچ‌وجه خطر زایمان زودرس را ایجاد نمی‌کند. 
تأثیر بر وزن نوزاد: برخی مطالعات نشان داده است زنان بارداری که ورزش و نرمش‌های این انجام می‌دهند نوزادان کم‌وزن‌تری به‌دنیا می‌آورند. به‌علاوه زنانی که کارهای بدنی سنگین و ایستادنی انجام می‌دهند هم در معرض همین مشکل‌اند. این کاهش وزن به هنگام تولد، اساسا به دلیل کاهش میزان چربی زیر پوستی نوزاد است و نرمش اثری در رشد طبیعی جنین نمی‌گذارد. 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری وقت آن رسیده است که فنجان قهوه‌‌‌تان را کنار بگذارید. با تحقیقات جدیدی که نشان می‌‌‌دهد قهوه آثاری منفی بر بارداری دارد، نگرانی‌‌‌ها در مورد خطر مصرف آن در این دوران دارد، افزایش می‌‌‌یابد. مشکل‌‌‌ترین بخش مرتبط با قهوه نیز همین است. چون قهوه هم مانند قندهای مصنوعی ممکن است در بسیاری از منابع غذایی پنهان باشد و ما متوجه آن نباشیم. این منابع غذایی عبارتند از: اسپرسو، شکلات داغ، بستنی قهوه‌‌‌دار، نوشابه‌‌‌های .....

سوالات مهم پزشک از خانم باردار

سوالات مهم پزشک از خانم باردار

سوالات مهم پزشک از خانم باردار با مراجعه به پزشک او سوالات رایجی را از خانم باردار می پرسد تا او را برای آزمایشات ضروری هدایت کند

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!
برگ تمشک قرمز دارای ترکیبات شناخته شده زیادی است که به بدن حفاظت آنتی اکسیدانی داده و شامل 
بتا کاروتن (ویتامین A) ویتامین E، گلوتاتیون (glutalthione) اسید کلرو جنیک  (chlorogenic acid) آنتو سیانیدین‌‌‌‌ها (anthocyanidins ) الجیتانین‌‌‌‌ها (ellagitannins) و فلاوونول‌‌‌‌ها (flavonols) catechins ، Quercetina , kaempferol و اسیدهای فنولیک) می‌‌‌‌شود. همان‌‌‌‌طور که می‌‌‌‌توانید تصور کنید دم کرده برگ تمشک قرمز منبع بزرگ آنتی اکسیدان ها است.

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری
تا حد امکان از برقراری تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی پرهیز کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر عفونت‌ها اصلا به نوزاد صدمه‌ای وارد نمی‌کنند، بلکه فقط برای مدتی زندگی را برای شما سخت و ناراحت کننده خواهند کرد. 

هفته چهل و دوم بارداری

هفته چهل و دوم بارداری

در هفته چهل و دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

افزایش باروری با مصرف فلفل قرمز

افزایش باروری با مصرف فلفل قرمز

افزایش باروری با مصرف فلفل قرمز اگر میکوشید پدر و مادر بشوید، فلفل قرمز ادویه‌‌‌‌ای است که دارای مادغذایی موردنیاز شما است. فلفل قرمز سائیده یک چاشنی درست از فلفل قرمز است که معمولا به پنیر و به ترکیب ادویه جات، و به سوسیس اضافه گشته تا کم..........

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید