قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم
چکیده این مطلب : انتشار : 1395/09/10 0 نظر 943 بازدید

شما مادران هنگامی‌که ارتباط با جنین را محقق کردید رشد و شکفتگی زود هنگام را برای فرزندتان تضمین می‌کنید و اطمینان داشته باشید که خیلی زود قوی می‌شود و بیشترین تفاهم را  با شما دارد و با این رفتار شیرین و دوست داشتنی او را برای یک زندگی رضایت بخش آماده می‌کنی.در آینده هم تو را دوست خواهد داشت و هم مردم را و به آن‌ها الفت خواهد گرفت و در اولین فرصت خیلی زود با دیگران در زندگی اجتماعی یکی می‌شود. تو همه این‌ها را نمی‌توانی برایش کسب کنی بلکه او خودش را پیدا خواهد کرد همان‌طور جامعه او را به دست می‌آورد و به انسان منحصر بفرد و فعالی بدل خواهد شد که به راه درست نزدیک‌تر است و به سازگاری و تفاهم با زندگی نزدیک‌تر است.

ادامه قسمت اول از مقاله‌ی ارتباط احساسی بین مادر و جنین

زمانی که مادر برای جنین ترانه می‌خواند؛

 توماس ورنی در باره نتایج ترانه خوانی و صحبت کردن با جنین  این واقعه را برایمان نقل می‌کند:

« تعطیلات آخر هفته تابستان سال 1980م بود با تعدادی از دوستانم برای گردش به استراحتگاه تابستانی یکی از مناطق سرسبزرفتیم. اتاقی اجاره کردیم که صاحب آن زنی باردار بود که در ماه هفتم بارداری بود. چند روزی را آنجا سپری کردیم و در این مدت چیزی توجه ما را بخود جلب کرد، در اواخر شب زمزمه‌ها و ترنم‌هایی می‌شنیدیم که خانم صاحب خانه قبل از خواب در اتاق خودش می‌خواند. شاید برای کودکش آواز می‌خواند و می‌خواست که بخوابد.

صبح فردا از او پرسیدیم آیا بچه دارد؟ جواب داد: نه. گفتیم پس هر شب برای چه کسی ترانه می‌خوانی؟ جواب داد برای جنینم می‌خوانم!!! ما به او خندیدیم و او ادامه داد: برایش ترانه می‌خوانم تا آرام بگیرد و بخوابد و شب آرامی را طی کند. ما فکر کردیم که این جریان نوعی شوخی است. از او پرسیدیم آیا دیده ای از ترانه خوانی فایده ای به جنین برسد؟ گفت که نه یک فایده بلکه فواید زیادی.... . اولین فایده اینست که با آرامش و اعصاب آرام می‌خوابد و من احساس می‌کنم که به سرعت رشد می‌کند و بزرگ می‌شود پس از دو ماه برگردید تا خودتان دیگر فائده های آن را ببینید. ماهم شماره تلفن‌های خود را به او دادیم و قول دادیم که بعد از تولد نوزاد برگردیم.

دکتر ورنی ادامه می‌دهد: بعد از دو ماه و چند روز وقتی از طرف آن خانم با ما تماس گرفته شد و خبر تولد نوزاد را داد ما هم خود را به خانه او رساندیم. هنگامی‌که به آنجا رسیدیم اوایل در باره چیزهای مختلفی حرف زدیم سپس از سلامتی نوزاد و از فوایدی که به آن اشاره کرده بود سؤال کردیم و او جواب داد همه چیز را با چشمان خود خواهید دید بیایید تا به اتاقش برویم.

وارد اتاق کودک شدیم در حالی که بر روی تختش دراز کشیده و صورتش رو به پنجره بود.

به نظر می‌رسید که ورود ما را حس نکرد چون ما ساکت و در حالی که روی پنجه پاهایمان بدون جلب توجه یا صدایی حرکت می‌کردیم. مادر نوزاد از پشت سر به تخت کودک نزدیک شد و شروع به زمزمه کردن ترانه‌ها کرد همان ترانه‌هایی که قبلاً بارها شنیده بودیم. چقدر شگفت زده شدیم وقتی دیدیم که نوزاد رویش را به سمت مادرش برمی گرداند و چهره‌اش با خنده ای طولانی و شیرین نورانی می‌شد. گویی می‌خواست بگوید که این ترانه‌ها را به یاد می‌آورم. همه ما فهمیدیم که این چنین خنده‌هایی را هیچ کودک عادی نمی‌تواند انجام بدهد مگر اینکه به سن سه یا چهار ماهگی رسیده باشد».

توماس ورنی بر این واقعه شرحی نوشته و می‌گوید: من به اهمیت ارتباط با جنین چه با صحبت کردن و چه با ترانه خواندن برای او قانع شده‌ام. ای مادران باردار برای فرزندت ترانه بخوان و بلکه حتی با او حرف بزن، زنهار که کسی را مسخره کنی همانا کسانی که مسخره می‌کنند از گروه نادانان هستند.

او زنان باردار را مخاطب قرار می‌دهد و می‌گوید: شما مادران هنگامی‌که ارتباط با جنین را محقق کردید رشد و شکفتگی زود هنگام را برای فرزندتان تضمین می‌کنید و اطمینان داشته باشید که خیلی زود قوی می‌شود و بیشترین تفاهم را  با شما دارد و با این رفتار شیرین و دوست داشتنی او را برای یک زندگی رضایت بخش آماده می‌کنی.در آینده هم تو را دوست خواهد داشت و هم مردم را و به آن‌ها الفت خواهد گرفت و در اولین فرصت خیلی زود با دیگران در زندگی اجتماعی یکی می‌شود. تو همه این‌ها را نمی‌توانی برایش کسب کنی بلکه او خودش را پیدا خواهد کرد همان‌طور جامعه او را به دست می‌آورد و به انسان منحصر بفرد و فعالی بدل خواهد شد که به راه درست نزدیک‌تر است و به سازگاری و تفاهم با زندگی نزدیک‌تر است.

این منظره درخشان و مثبتی است از همگرایی مادر و کودکش زمانی که جنین است. حالت‌های منفی دیگری وجود دارد که جنین از آن بیزار است و آن زمانی است که مادر به سیگار کشیدن و یا گوش دادن به موسیقی بلند و خشن مشغول است. استعمال دخانیات جنین را خیلی اذیت می‌کند، نیکوتین موجود در سیگارها امکان دارد با اکسیژن یکی شود و به خون جنین راه پیدا کند. مسیقی خشن هم جنین را به حالتی می‌اندازد گویی که از هوش رفته است . زمانی که زنان باردار در کارناوال‌های شلوغ شرکت می‌کنند جنین‌هایشان در معرض سقط یا تولد پیش از موعد قرار می‌گیرند.

بهترین راه‌ها برای ارتباط با جنین:

زمانی که دکتر ورنی نشتنه های ارتباط با جنین بواسطه ترانه کشف کرد مادران باردار روش‌های منفی را برای ارتباط را به کار بردند. مادر دستش را روی جنین می‌گذاشت تا زمانی که جنین حرکت می‌کرد و با مادرش هماهنگ می‌شد سپس مادرش برایش ترانه می‌خواند. اما امروزه با توجه به پژوهش‌هایی که دکتر تاهیس ارائه کرده است ما به روش‌های مثبت و کارایی دست یافته‌ایم که شور و نشاط جنین را برمی انگیزد و مادر حرکاتش را دنبال می‌کند.

دکتر تاهیس مادران را سفارش می‌کند که به پشت درازبکشند و بدن خود را شل کرده تا جایی که عضلات شکم احساس راحتی کامل داشته باشند تا جایی که این استراحت به سستی کامل دیواره عضلانی که مانعی بین مادر و جنین است، بیانجامد. وقتی که مادر احساس کرد شکمش در انعطاف کامل است می‌تواند با بچه‌اش برنامه آرامش بخش را شروع کند؛ مادر باید شکمش را بین دستانش به گونه ای کامل محکم بگیرد و چند لحظه ای حالت را نگه دارد تا جایی که کمی احساس فشار کرد سپس با انگشتانش کمی فشار را کم و زیاد کند. بعد از آن بچه حرکتش آغاز می‌شود و به این سرگرمی پاسخ می‌دهد. ولی چه زمانی این برنامه را شروع کنیم؟ این کار در توان و قدرت مادر باردار است که بتواند چه اندازه آن را انجام بدهد چه زمانی که حرکاتش را احساس کند و یا حدوداً بین ماه سوم و چهارم.

دکتر تاهیس (Tahis) مادران را مخاطب قرار می‌دهد و می‌گوید: "هر روز با جنین بازی کن در ساعت‌هایی که وقت مناسبی است و من ترجیح می‌دهم در اواخر روز آن را انجام بده . ممکن است انجام مستمر این سرگرمی به شرطی که از این شوخی لذت می‌برید به محکم شدن رابطه بین شما و جنین منجر شود ولی در انجام آن زیاده روی نکنید!! اوایل ممکن است که با یک یا دو پاسخ اکتفا کند. باید بدانی اگر این سرگرمی خوشایند او نباشد با پاهایش با ضربه ای قوی به شکمت نارضایتی‌اش را اعلام می‌کند. جنین در مرحله اول به پاسخی ساده بسنده می‌کند ولی با مرور زمان با حرکاتی شیرین و آرام خواسته‌اش را برای شروع کردن سرگرمی اعلام می‌کند. ای مادران باید در حد توانتان حرکات اعتراضی را از حرکات طلب شوخی و سرگرمی تشخیص بدهی!!.

می‌توانیم بگوییم با توجه به توانایی‌ات این کارها را به مثابه یک تفریح اشتیاق آور و آموزشی قرار بدهی ودر آن زمان است که از ملاطفت و بازی کردن با او لذت خواهی برد. در ماه هشتم ممکن است که سر و پشت جنینت را تشخیص بدهی و هرگاه دستت او را لمس کند عضلات پشتش را سفت می‌کند. بغیر از این سرگرمی – که یک ربع ساعت طول می‌کشد- هر زمانی از شبانه روز که با پاهایش به هر دلیلی به شکمت می زند می‌توانی او را آرام کنی".

با مهربانی با او حرف بزن و زمان اجرای برنامه آرامش بخش روزانه برایش ترانه بخوان که شیرینی کلامت را درک خواهد کرد و چیزی تو را از این کار منع نمی‌کند ولی بهتر است بدانی که جنین تا رسیدن به هفت و هشت ماهگی به شکل واضح چیزی نمی‌شنود. از این گذشته جنین در مرحله رشد وحتی تولدش صدای آرام را از صدای بلند تشخیص می‌دهد. ثابت شده است که صدای پدر برای جنین تأثیری بهتر از صدای مادر دارد و آن زمانی ثابت شد که صدای ضبط شده پدر را نزدیک و چسبیده به شکم مادر برایش پخش کردند.

دکتر تاهیس انجام کارهای زیر را نیز پیشنهاد می‌کند:

  1. از اول ماه هشتم و با نظمی خاص قطعه ای موسیقی آرام را ضبط نموده و آن را به گوش جنین برسانید _دستگاه پخش حتماً نزدیک شکم مادر باشد_ خواهید دید که جنین با بعضی حرکات عکس العمل نشان می‌دهد. بعد از تولد تا قطعه موسیقی را بازپخش کردید نوزاد لحظه ای از حرکت باز می‌ایستد و شروع به خندیدن می‌کند و صورتش قشنگ و زیبا می‌شود و بدین سبب است که تا قطعه موسیقی را می‌شنود آرامشی را که قبلاً در شیرینی آن غوطه ور بوده است به یاد می‌آورد و سرور و خوشحالی از نو در وجودش بیدار می‌شود.
  2. صدای ضبط شده‌ی پدر که در ماه هشتم برای جنین پخش می‌شود همان نتیجه ای را در بردارد که قطعه موسیقی برای آن در پی داشت. بعد از تولد جادوی صدای پدر را در رفتار جنین خواهید دید.
  3. بجز اینکه ترانه برایش ترانه بخوانید و با او حرف بزنید کار دیگری ندارید. در ترانه‌ها کلماتی را بکار ببرید که از بخشهای ساده و آرام شکل گرفته باشد و در متعادل کردن تُن صدایتان از بالاترین گام تا پایین ترن آن دقت کنید. مهم است که در موزون ماندن صدایتان تلاش کنید در این صورت جنین با قسمت‌های مختلف بدنش مادر را خواهد زد و شادی‌اش را نشان خواهد داد.
  4. و در آخر اینکه،زمانی که برنامه تمرینی را انجام می‌دهید برای جنین آوازهای مخصوص خواب کودک را زمزمه کنید هرچقدر از جنین عکس العمل بخواهید، می‌بینید.

اگر شما هر آنچه را که می گویم دنبال کنید (این گفته دکتر تاهیس است) در حالی که در رحم است آرامش را در وجودش به وجود می‌آورید و گوش‌هایش را کمی قبل از خواب نوازش می‌کنید. برای اینکه خسته نشوید لازم است که ترانه‌ها متنوع باشند.

بعد از تولد زمانی که مادر به ترانه سرایی می‌پردازد باید همان ترانه‌هایی را بسراید که زمانی نوزاد جنین بوده آن‌ها را می‌شنیده وقتی مادر این کار را کرد نوزاد در آرامش قرار می‌گیرد و مانگار می‌شود گویی خاطرات آرام بخش سابق را به یاد می‌آورد.

زمانی که دوست دارید که نوزاد بخوابد، صدای آرام ضبط شده پدرش را تهیه کنید و برایش پخش کنید خواهید دید که غرق در خوابی عمیق و آرام می‌شود.

برنامه تمرینی ِآزمایشی:

ممکن است که مادری باردار بخواهد از اول ماه هشتم برای جنینش برنامه تمرینی ای خوب انجام بدهد و بعد از تولد هم بخواهد دوباره آن را انجام بدهد. این برنامه ممکن است از مشخصه‌های ذوقی و روحی تشکیل شود و در آن سرگرمی و آموزش و شیرین کاری باشد. در این برنامه ساده مادر اولین بذرهای شیرین ایمان را در وجود پاک و سفید نوزاد می‌کارد.

به مثابه پیشنهاد، مادر ترانه‌های آرامی را برای جنین بسراید که کلماتی را که در زیر می‌آیند و یا همانند آن‌ها شاکله اصلی ترانه را تشکیل بدهند ( مهم اینست که مادر با حضور قلبی این کار را انجام بدهد نه اینکه آن را از سر خود وا کند).

مادر ...................... مادر    مادر                  تو عزیز منی       مادرم

مادر ...................... مادر    مادر                  خدا با ماست      مادرم

این ترانه به آرامی وضوح و با آهنگی شیرین تکرار می‌شود.

اما پدر، صدای آرام ضبط شده‌اش بهتر از با کلمات زیر برای جنین اجرا شود:

بابا ....................... بابا       بابا          خدا با ماست       پدرم

بابا ....................... بابا      بابا          خدا با ماست       پدرم

به آرامی و با آهنگ قبلی گفته و تکرار شود.

ای کلماتی که در بالا اشاره شدند پیشنهاد هستند بسته به کاربرد آن‌ها.

ممکن است کاربرد کلمات و الفاظ دیگر ساده باشند و می‌توان از اذان و اقامه هم استفاده کرد بشرطی که وزن آهنگین آن حفظ شود و به وسیله آن تخم ایمان همراه با لذت و سرور در قلب کاشته می‌شود.

و این همان "رابطه" اول است که آرا در دوره قبل از تولد شناختیم.

رابطه دوم همان است که بعد از تولد کودک رابطه اول را محکم تر می‌کند و قدرت و جذابیت را به آن اضافه می‌کند و استعدادهای روانی که در دوران جنینی شکل گرفته بود را به توانایی‌ها و مهارت‌ها و  احتمالات ممکن تبدیل می‌کند و عاطفه را به هوشیاری عوض می‌کند همان‌طور که عاطفه و هوشیاری و آگاهی را به شکل گیری گرایش روانی بلند مرتبه ای تبدیل می‌کند که نوزاد را به بهترین نوع سازگاری در درون خود و خارج از وجود خود (سازگاری با بقیه افراد جامعه) آماده می‌کند و در تربیت و پرورش انسان و ضمانت آینده درخشان وشخصیت برجسته‌اش مشارکت می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

 محصول تستی یک

محصول تستی یک

کُوچینگ بارداری طلایی به مادران عزیز کمک می کند تا ضمن داشتن احساس عالی در دوران بارداری، با آگاهی و هوشمندی لازم به تقویت هوش جنین خود پرداخته و همچنین سلامت جسم و روان را به او هدیه دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

در هفته سی دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟ نباید آن را بنوشید! نباید این کار را انجام دهند! این روزها هرجا که می‌‌روید اخطارهایی برای خانم‌‌های باردار وجود دارد. موقعی که باردار هستید، ممکن است کم‌‌کم به نظرتان بیاید که در یک حباب زندگی کرده و حتی در آن حال هم نمی‌‌توانید هیچ بخورید یا بیاشامید. به نظرتان می‌‌رسد که هر غذایی برای سلامت خود و کودکتان خطرناک است. البته در مورد نوشابه‌‌هایی که باید از آنها پرهیز کرده، مکمل‌‌هایی که باید از آنها بترسید و داروهایی که ممکن است به شما آسیب برسانند، اخطارهایی وجود دارد.

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری

در هفته چهل و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

چرا شیر مادر مفید است؟

چرا شیر مادر مفید است؟

چرا شیر مادر مفید است؟ شیردهی برای خود و کودکتان مجانی، راحت، سالم و گزینه خیلی خوبی است. درواقع یک کار طبیعی-ست. حداقل 90 درصد خانم‌‌هایی که می‌‌خواهند شیر بدهند، میتوانند. بنابراین تعجبی ندارد که دست-اندرکاران بهداشت و سازمان بهداشت جهانی شیردهی را به خانم‌‌ها خیلی توصیه می‌‌کنند. در این جاست که ما وارد میدان می‌‌شویم. این که دیگر باردار نیستید معنی‌‌اش این نیست که نباید دیگر به رژیم غذایی خود توجه کنید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید