مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 480 بازدید

یه خبر خوب برای شما مامان بابای طلایی در هفته هشتم بارداری

 نینی کوچولوی شما برای گفتن کلمه مامان و بابا احتیاج به لب داره تا اونها رو قشنگ ادا کنه

و در هفته هشتم بارداری این کوچولو لب بالاییش تشکیل شده !!

بریم ببینیم دیگه چقدر تغییر داشته

 

 

هفته هشتم بارداری و ویژگی های جنین شما در این هفته

کودکان طلایی :طول بین سر تا نشیمن فرزند شما در این هفته به 8 تا 16 میلی‌متر و وزنش به 1 گرم می‌رسد.

مقعد شکل گرفته است و روده‌ها به رشد خود ادامه می‌دهند. طول روده‌ها بیشتر می‌شود و در نتیجه به دلیل موجود نبودن جای کافی در شکم رویان، روده‌ها تا هفته 12 به داخل بندناف می‌روند.

اکنون مفاصل آرنج و انشعاب‌هایی که به انگشتان پا تبدیل خواهند شد قابل رویت هستند و خطوط چهره آشکارتر شده‌اند.

نوک بینی و لب بالایی فرزند شما تشکیل شده است.

گردش خون در یک سیستم ابتدایی جنینی آغاز شده است.

اعجاز تشکیل شدن انگشتان ظریف دست و پا، یکی از رویدادهای لذت بخش حیات به شمار می‌آید.

در این هفته، بازو حتی می‌تواند بر روی آرنج و مچ خم شود.

چشم‌ها آشکارتر می‌شوند زیرا رنگدانه (پیگمان) در ناحیهٔ شبکیه شروع به ایجاد شدن کرده است.

جـوانه‌هایی که به دستگاه تناسلی تبـدیـل خواهنـد شـد ظاهر شـده‌اند ولی هنـوز به اندازه‌ای تکامل نیافته‌اند که بتوان پسر یا دختر بودن را تعیین کرد.

 

هفته هشتم برای شما مادر عزیز

اگر هنوز برای تعیین وقت ملاقات قبل از زایمان اقدام نکرده‌اید، زمان آن همین هفته است. مراقبت‌های قبل از تولد، از نقش اساسی در زمینهٔ تضمین سلامتی بارداری و ادامه آن تا مرحلهٔ پایانی برخوردار هستند. از بسیاری از مشکلات حاملگی می‌توان با استفاده از مراقبت صحیح پیش از زایمان جلوگیری کرد.

در اولین مراجعه برای معاینه قبل از زایمان، پزشک یا ماما کارهای زیر را انجام می‌دهند:

تهیه شرح حال فامیلی و توجه به سابقهٔ وجود بیماری‌های مزمن، آلرژی، جراحی، مصرف دارو، اختلالات ژنتیکی، نامنظمی قاعدگی‌ها، سابقه حاملگی قبلی و ...

در خواست آزمایش خون برای تعیین گروه خون و Rh شما و نیز به منظور تشخیص وجود کم خونی یا عفونت‌های احتمالی و ایمن بودن در برابر بیماری‌های خاصی مانند سرخجه و هپاتیت یا قرار داشتن در خطر ابتلا به آنها.

معاینه لگنی ممکن است در اولین ویزیت انجام شود یا به زمان دیگری موکول شود. در معاینه لگنی، اندازه رحم و ناهنجاری‌های آن تشخیص داده می‌شود. معمولاً آزمایش پاپ اسمیر (نمونه‌برداری ساده از سلول‌های تفلسی گردن رحم و رنگ‌آمیزی آن به منظور تشخیص اختلالات مختلف، به ویژه اختلالات بدخیم و پیش سرطانی دستگاه تناسلی) و کشت از دهانهٔ رحم انجام می‌شود.

اندازه گیری وزن.

درخواست آزمایش ادرار (از نظر وجود قند که در بیماری دیابت دیده می‌شود) وکشت ادرار از نظر وجود باکتری.

اندازه گیری فشار خون.

در اولین مراجعه به پزشک یا ماما، سوالات زیر را مطرح کنید:

زمان مورد انتظار زایمان چه روزی است؟

آیا مشکلاتی در ارتباط با بارداری من وجود دارد؟

آیا در زمان زایمان من حضور دارید؟

هر چند وقت یک بار باید برای معاینه و کنترل دوران بارداری مراجعه کنم؟

آیا باید سونوگرافی انجام دهم؟

با کدام بیمارستان کار می‌کنید؟

آیا در ارتباط با وزن، رژیـم غذایـی، برنامهٔ ورزشـی یا نشـانه‌های حاملگـی من توصـیه‌های خاصـی دارید؟

 

حرکات مناسب نرمشی برای هفته هشتم بارداری

تمرین‌های آیروبیک (هوازی) برای سه ماههٔ اول بارداری مناسب‌اند و موجب تقویت قلب و ریه و کشیدگی طبیعی مناسب برای ماهیچه‌ها می‌شوند. در دوران بارداری به طور منظم به تمرین‌هایی بپردازید که فشار شدید نداشته باشند (یعنی با لگد یا پرش همراه نباشند و همواره، یکی از پاها بر روی زمین قرار داشته و باشد تا از شدت فشار بر روی مفاصل کاسته شود)

با نزدیک شدن به پایان دوران حاملگی به تدریج از میزان تمرین‌ها بکاهید. هرچند می‌توانید با استفاده از یک نوار ویدیویی، در خانه نیز به تمرین بپردازید و وضعیت بدنی خود را در حالت مناسبی نگه دارید، اما انتخاب یک کلاس که ویژه خانم‌های حامله طراحی شده، بهترین گزینه ممکن است. در این صورت از همراهی با خانم‌هایی که وضعیتی مشابه با شما دارند لذت خواهید برد و می‌توانید اطمینان یابید که مربی کلاس از تمرین‌هایی استفاده می‌کند که با وضعیت خانم‌های حامله بهترین سازگاری را دارد. اگر در یک کلاس معمولی آیروبیک ثبت نام کرده‌اید، به مربی خود اطلاع دهید که باردار هستید، به این ترتیب او می‌تواند تمرین‌هایی را که برای شما سنگین است تا حدی تغییر دهد.

پیش از شروع یا ادامه برنامه منظم ورزشی خود، همواره احتیاط‌های عمومی را به عمل آورید. از لباس‌های چند تکه و خنک استفاده نمایید تا علاوه بر جریان مناسب هوا روی پوست، بتوانید هنگام انجام حرکات ورزشی شدیدتر بخشی از لباس خود را درآورید. بعضی از خانم‌ها مایل‌اند ضربان قلب خود را در طول تمرین کنترل کنند؛ اما صرفاً تکیه بر ضربان قلب (به عنوان معیاری برای تعیین شدت مناسب ورزش) کافی نیست، زیرا میزان ضربان قلب در طول دوران حاملگی تغییرات وسیعی دارد. یک قانون کلی آن است که: اگر نمی‌توانید در طول تمرین به راحتی صحبت کنید، باید سرعت و شدت فعالیت خود را کاهش دهید. قبل از آغاز تمرینات، نکات ایمنی و راهنمای سلامت در ورزش حین بارداری را مدنظر قرار دهید. با رعایت نکات زیر در تمرینات، می‌توانید از وارد آمدن فشار بیش از حد به مفاصل خود جلوگیری نمایید:

از تغییر جهت در هنگامی که به سرعت حرکت می‌کنید، خودداری نمایید.

در هنگام انجام حرکات اسکوپ (حرکاتی که همراه با جلو آوردن پا، دست‌ها نیز به طور چرخشی به سمت راست و چپ حرکت می‌کنند)، لگن خود را در وضعیت پایدار و در میانه بدن قرار دهید.

هنگام انجام حرکات بالا بردن زانو، سطح و وضع باسن خود را حفظ کنید و شکم خود را حرکت ندهید.

از انجام حرکاتی که ترکیبی از بالا بردن زانو و دست‌ها هستند خودداری کنید زیرا فشار بیش از حد بر کمر و مفاصل لگن شما وارد می‌کنند.

در طول تمرین ماهیچه‌های کف لگن را در حالت فشرده و منقبض نگه دارید تا از خروج غیرارادی ادرار جلوگیری کنید. انجام چند تمرین مخصوص برای تقویت عضلات کف لگن (قبل و بعد از جلسه اصلی) می‌تواند تا حد زیادی بروز این مسأله را کاهش دهد.

به طور کلی چنان دچار دردهای غیرمعمول یا دایمی شکم هستید یا همراه با درد، خونریزی مهبلی نیز وجود دارد فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است این علایم، احتمال سقط جنین یا سایر مشکلات جدی دوران بارداری را مطرح کنند.

کمردرد از مشکلات شایع هفته 8 بارداری است که ممکن است در مسیر باسن تا ران نیز امتداد یابد. این درد در اثر وارد آمدن فشار رحم بر عصب سیاتیک ایجاد می‌شود. در هنگام خواب شب از بالش مخصوص دوران بارداری استفاده کنید.

انحراف اشتها (ویار) نیز از نشانه‌هایی است که به طور طبیعی در هفته 8 بارداری وجود دارد.

هر یک بار در ماه پزشک خود را ملاقات کنید:

در هر جلسه معاینه، وزن شما بررسی می‌شود تا مطمئن شوید که وزن به اندازه کافی و سالم افزایش یافته است. (ممکن است تا دوره سه ماهه دوم به میزان زیادی به وزن شما اضافه نشود) فشار خون اندازه‌گیری می‌شود و ممکن است نمونه ادرار دیگری از شما گرفته شود. اگر خون‌ریزی و یا ترشح زیادی داشته باشید، ممکن است معاینه لگن نیاز داشته باشید. پزشک خانواده نتایج تست‌های آزمایشگاه را به اطلاع شما می‌رساند.

ممکن است از پزشک خود سؤالاتی داشته باشید. لیست سؤالات را تهیه کنید و به پزشک ارایه نمایید.

بعضی از این سؤالات عبارتند از:

آیا پزشک  من از انتخاب‌هایی که برای زایمان دارم اطلاع دارد (مثلاً در کجا و چگونه زایمان خواهم کرد).

آیا مصرف هر داروی بدون نسخه یا با نسخه در طول دوران حاملگی بی‌خطر است؟

اگر نوزاد من پسر است و بخواهم او را ختنه کنم چگونه باید برنامه‌ریزی نمایم؟ چگونه می‌توانم پزشک نوزاد خود (پزشک متخصص اطفال) را انتخاب کنم؟

در صورتی که هریک از موارد زیر را در خود مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید:

خونریزی مهبلی یا تغییراتی در ترشح

گرفتگی عضلات، فشار لگن

حالت تهوع شدید و استفراغ

درد شدید و ناگهانی در ناحیه شکم

غش و ضعف

تب 38 درجه سانتی‌گراد (یا بالاتر(.

ممکن است نیاز باشد بعضی از معاینه‌ها و آزمایش‌ها را در طول دوره سه ماهه اول انجام دهید و این کاملاً طبیعی است حتی اگر زندگی پر مشغله‌ای دارید، مطمئن باشید این تست‌ها را باید انجام دهید:

 ـ آزمایش خون:

اگر در سه ماهه اول بارداری، مشکلی درمان نشده باقی مانده که بر حاملگی تأثیر می‌گذارد این آزمایش‌ها در یافتن آنها به شما کمک می‌کنند. برای مثال بعضی از آزمایش‌های خون باعث می‌شوند به یک بیماری عفونی مثل HIV و یا دیگر بیماری‌های مقاربتی جنسی پی ببریم.

ـ آزمایش RH خون:

در اوایل حاملگی باید مشخص شود که RH مادر منفی است یا مثبت. اگر خون شما RH منفی، و خون نوزاد RH مثبت باشد بدن شما پادتن‌هایی را تولید می‌کند که این پادتن‌ها به خون نوزاد حمله می‌کنند. این را بیماری Rh می‌نامند. ممکن است بیماری RH منفی شود نوزاد، سلول‌های خونی خود را از دست بدهد یا سلامتی او در خطر بیفتد. اگر RH منفی هستید، در طول دوران حاملگی آزمایش‌های خون بیشتری را نیاز خواهید داشت. همچنین دارویی به نام روگام (که از ایجاد پادتن‌های RH جلوگیری می‌کند) به شما تزریق خواهد شد.

ـ آزمایشات بیشتر (این آزمایشات در مناطق مختلف متفاوت‌اند):

اگر نگرانی‌های خاصی در مورد حاملگی‌تان وجود داشته باشد، ممکن است در هفتهٔ اول بارداری آزمایش‌های بیشتری نیاز داشته باشید. CVS (نمونه‌گیری از پرزهای کوریونی) آزمایشی برای مشکلات عمده ژنتیکی است. یک نمونه از سلول‌های بافتی که بعداً تبدیل به جفت را می‌سازند برداشته می‌شود. سپس ماده ژنتیکی در سلول‌ها مطالعه می‌شود. این تست ممکن است برای آمنیوسنتز مناسب باشد. آزمایش‌های دیگری هم که اضافه می‌شود، بستگی به زمینه نژادی و تاریخچه خانوادگی شما دارند. این آزمایش‌ها شامل آزمایش برای بیماری‌های سلول داسی، کم خونی، تالاسمی یا سیستیک فیبروز هستند.

ممکن است به طور ناگهانی تحریک‌پذیر و غر غرو شوید. در این موارد با همسر یا دوست خود مشورت کنید تا به این وسیله بسیاری از این قبیل احساسات منفی به سراغتان نیاید.

از غذاهای سرشار از اسید فولیک (مانند گیاهان دارای برگ سبز مثل مارچوبه، کلم بروکلی، کلم پیچ، نخودفرنگی، گل‌کلم) و فلفل سبز استفاده کنید.

سبزیجات دارای برگ سبز (مثل اسفناج)، نعناع و کاهو و نیز خربزه، طالبی، پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین، لبو، لوبیای چشم بلبلی، نخود، غلات غنی شده صبحانه، جو، کورن‌فلکس، آرد گندم و سبوس گندم، پاستای گندم کامل، میوه‌های خشک و مغزها (مثل گردو و بادام) همگی دارای مقدار زیادی اسید فولیک هستند.

مقدار دریافت کلسیم را با خوردن شیر، آب پرتقال غنی شده با کلسیم، یا پنیر کم چرب افزایش دهید.

هفته هشتم پـدر

بهتر است زن و شوهر، همراه با یکدیگر برای ویزیت قبل از زایمان به پزشک یا ماما مراجعه کنند. به شوهر خود اجازه دهید در حل مشکلات ناشی از حاملگی به شما کمک کند.

 

​دومین ماه و هفته هشتم بارداری رو هم به سلامت تموم کردیم

​انتظار تیم کودکان طلایی برای بدنیا اومدن یه کوچولوی سالم و خوشگل کمتر از شما پدر و مادر طلایی نیست 

​برای همین قوی و قدرتمند پشتیبان شما هستیم

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

 اعتماد به نفس خیلی بالا

اعتماد به نفس خیلی بالا

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در پارک، مهمانی و یا مراسمی که چندین کودک کنار هم هستند احساس کنید که با همه سعی و تلاش تان در خصوص تربیت و تأمین نیازهای مادی و معنوی فرزندتان؛ اما باز هم فرزندتان از سایر کودکانی که در آن محل قرار دارند، چیزی کم دارد که در آن لحظه حسرت آن را می خورد، در این هنگام چه حسی به شما دست می دهد؟          

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

حرکت جنین - از لذت تا ترس

حرکت جنین - از لذت تا ترس

شاید یک از لذت بخش ترین اتفاقات دوران بارداری حرکات جنین باشد. لذتی که گاهی همراه با هیجان و حتی ترس به سراغ مادران باردار می آید

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری ​قلب نی نی طلایی از هفته بیست و یکم بارداری پر قدرت تر میشه   ​و حرکاتش بیشتر میشه  ​میدونی در این هفته بیست و یکم بارداری چه ورزشهایی رو باید انجام بدی ؟

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری صورتت گل انداخته بهت میگیم مامان گلی طلایی و میتونید از این هفته یعنی هفته شانزدهم بارداری در کلاسهای اموزش پیش از زایمان ثبت نام کنید

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته سی وپنجم نوزادی

اسرار ثروتمند شدن

اسرار ثروتمند شدن

اسرار ثروتمند شدن افراد ثروتمند و میلیونر خود ساخته باهوش تر و برتر از شما نیستند. اما آنها از یک سرى اسرار ویژه براى ثروتمند شدن بهره گرفته اند که شما نیز مى توانید با پیروى از آنها حداقل کسب و کار خود را رونق بخشید. اسراری که ثروتمندان به شما نمی‌گویند

هفته هفتم نوزادی

هفته هفتم نوزادی

هفته هفتم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید