قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

آموزش هوشهای چندگانه با رویکرد پروژه‌ای در مهدها و مراکز آموزشی کودک

آموزش هوشهای چندگانه با رویکرد پروژه‌ای در مهدها و مراکز آموزشی کودک
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/10/22 0 نظر 3,242 بازدید

آموزش هوشهای چندگانه با رویکرد پروژه‌ای در مهدها و مراکز آموزشی کودک

پروژه‌های آموزشی برنامه ریزی شده برای استفاده مهدهای کودک و مراکز آموزشی / بسیاری از این پروژه های در خانه نیز قابل اجراست

آموزش هوشهای چندگانه با رویکرد پروژه‌ای در مهدها و مراکز آموزشی کودک

 

پروژه‌های آموزشی برنامه ریزی شده برای استفاده مهدهای کودک و مراکز آموزشی / بسیاری از این پروژه های در خانه نیز قابل اجراست

همانند رویکرد موضوعی در برنامه ریزی ، رویکرد پروژه ای نیز روشی ، موثر برای ارتقای رشد و یادگیری کودکان است . طبق نظر گاردنر یکی از اثر بخش ترین روش های کمک به کودکان براس رشد توانایی هایشان رویکرد پروژه ای است . که مهارت های شناختی سطح بالاتر کودکان را تقویت می نماید . کار پروژه ای برای کودکان فرصتی فراهم می کند تا موضوعاتی را انتخاب نمایند که مورد علاقه سان بوده و باعث همکاری با همسالان می گردد و اطلاعاتی را به اشکالی غیر از نوشتن ارایه می نماید .

رویکرد پروژه ای

تکمیل کننده برنامه درسی است

شگفتی و تفکر کودکان را تحریک می کند .

بحث و گفتگو را تشویق می نماید .

هوش ها را غنی می سازد .

مهارت های اجتماعی را رشد می دهد .

باعث پیوند میان خانواده و اجتماع می گردد .

تکیمل کننده برنامه درسی است

درگیر کردن کودکان در کار پروژه ای ، روشی عالی و مکمل برای برنامه و طرح کار است . رویکرد پروژه ای شامل بررسی عمیق یک موضوع خاص است . کاتز و چارد ( 1989) اظهار می دارند که چون پروژه ها با موضوعات و واحدهای کاری مرتبط هستند ، در برخی جنبه ها با هم تفاوت دارد .

پروژه ها مکمل برنامه هستند در حالی که موضوعات مبانی برنامه را شکل می دهند موشوعات معمولا مفاهیم گسترده ای مثل فضول یا حیوانات می باشند .

مربی کتاب ها  تصاویر و دیگر محتوا های مربوط به موضوع را برای کودکان جمع آوری می نماید تا برای یادگیری مفاهیم جدید از آنها استفاده کنند در فعالیتهای موضوعی  کودکان به ندرت درگیر سوالات یا فعالیت های ابتکاری برای بررسی می شوند .

باعث تحریک شگفتی و تفکر کودکان می گردد.

اوگو و اشمیدت (2009) نشان دادند که در پروژه های سوال محور ، شگفتی و تکرات کودکان از اصول اساسی فرایند یادگیری می باشد . گفتگو در مورد تجربیات با دیگران به کودکان امکان می دهد تا آنچه دیده یا انجام داده اند را بررسی کنند . با گوش کردن به آنچه دیگران تجربه کرده اند ، کودکان می توانند دیدگاه های متعدد مربوط به موضوع را بفهمند و ایده های جدید مربوط به دانش خود را با ایده های دیگران ترکیب نمیاند. گوش کردن به بینش ها ، علایق و یادگیری دیگران ، مهارت های ارزشمندی برای آموزش در هر پروژه کلاسی سوال محور است .

تشویق کننده بحث و گفتگو است

در طی کار پروژه ای از کودکان خواسته می شود تا بررسی های خود را هدایت و در مورد فعالیت هایی که می خواهند انجام دهند ، تصمیم بگیرند . برخلاف موضوعات و واحد های موضوع یک پروژه یک پدیده واقعی است که کودکان می توانند آن را به طور مستقیم ( نه به طریق تحقیق کتابخانه ای مثلاً از طریق تصاویر ) بررسی نمایند . موضوعات پروژه توجه کودکان را به سوالات زیر معطوف می کند : این کار چگونه انجام می شود ؟ چه کسی آن را انجام می دهد ؟ برای انجام کار به چه ابزارهایی نیاز است ؟

 

غنی سازی هوش

غنی سازی هوش در قلب رویکرد پروژه ای قرار دارد . انواع فعالیت هایی که کودکان می توانند در طی کار پروژه ای انجام دهند عبارتند از ک

 • طراحی ، نقاشی دیواری و ساخت مدل هاو سازه های دیگر ( فضایی )
 • خلاصه سازی و ارایه اطلاعات به شکل نمودار ، جدول و نقاشی ( منطقی – ریاضی )
 • نوشتن  ثبت مشاهدات و تفکر در رابطه با مشارکت در پروژه ( درون فردی )
 • خواندن  دیکته کردن و مصاحبه با متخصصان و گزارش دادن به همسالان و والدین ( زبانی )
 • بازی های نمایشی مربوط به پروژه ( بین فردی – جنبشی )
 • خلق صداها و آهنگ ها ( موسیقی )

رشد مهارت های اجتماعی

در برنامه ریزی موضوع محور ، اغلب کل کلاس درگیر فعالیت مشخصی می گردند برعکس  پروژه ها توسط یک کودک خاص یا گروهی از کودکان که علاقمند به موضوع هستند آغاز و ادامه می یابد و این به رشد کفایتمندی اجتماعی و هوش فردی ( درون فردی و بین فردی ) کمک می کند در پروژ های گروهی ، کودکان یاد میگیرند که چگونه :

نوبت را رعایت کنند.

درمورد تعارض ها با هم مذاکره نمایند .

نقطه نظرات مختل را ببینند .

شباهت ها و تفاوت های میان خود و دیگران را تشخیص دهند

نقاط قوت و ضعف  خود را ارزیابی نمایند .

گاندینی وادواردر : ( 1988) بیان می دارند که این تعامل با دیگران باعث می گردد تا کودکان نظرات خود را تصحیح تشریح ، حمایت و بازنگری نمایند .

آنها مهارت های اجتماعی جدیدی را فرا می گیرند که آنها را قادر می سازد تا به طور مشارکتی با دیگران زندگی و کار کنند .

کارپروژه ای در سال ها اولیه کودکی نیازمند این است که برای کودکان بافتی فراهم گردد تا مهارت ها ، ماهیم و کار گروهی مشارکتی فراگرفته شده را به کار برند. همچنین پروژه از محرک های طبیعی برای بررسی چیزهای اطراف حمایت و پشتیبانی می کند ( کاتز و چارد 1989)

پیوند میان خانواده و اجتماع

یکی از اصول اساسی گاردنر این است که برای به کارگیری موفق نظریه هوش های چندگانه شما باید میان خانواده و اجتماع پیوند برقرار نمایید . پیوند این دو در رویکرد پروژه ای وجود دارد . از طریق پروژه ها ، کودکان می فهمند که یادگیری در مهم را می توان در خارج از مهم هم به کار گرفت . موضوعاتی که در مهد مطالعه می شود نباید از زندگی آنها مجزا باشد و کودکان باید زندگی واقعی را در مهم ببینند ( کاتز و چارد 1989).

به وجود آوردن این پیوند میان مهمد و اجتماع ازطریق سره های میدانی مرتبط با موضوعات پروژه ای و یا دعوت از کارشناسان به کلاس درس صورت می گیرد . روش دیگر ایجاد این ارتباط ، دعوت از اعضای خانواده ، دوستان و اعضای اجتماع برای دیدن کلاس و مشاهده کارپروژه ای کودکان است . ممکن است کودکان از آماده شدن برای ملاقات با میهمانان لذت ببرند و به راهنمایی میهمانان برای آشنایی با ساخته هایشان بپردازند .

در بازی قورباغه ، دوستان ( هته سوم ) کودکان داستانهایی را در مورد ( دوستان جنگلی ) پروژه حیوانات دست آموز و حیوانات جنگلی فعالیت های متنوعی را نشان میدهد که کودکان در یک پروژه مبتنی بر هوش های چندگانه انجام می دهند ( بر اساس تفاوت های میان حیواناتدست آموز و حیوانات خانگی )

پروژه حیوان دست آموز و حیوانات جنگلی

زبانی

 • کودکان را تشویق می کند تا آنچه واقعا در مورد حیوان دست آموز و حیوانات جنگلی می دانند را بیان کنند . پاسخ ها را روی برگه ثبت کنید .
 • درمورد تجربیات سر بیرون از مهد بحث کنید .
 • به کودکان داستان هایی دیکته کنید تا در مورد تجربیات سفر میدانی و تجربیات حاصل از داشتن حیوان دست آموز و حیوان جنگی اطلاعات کسب کنند .
 • داستانها و گزارش های کودکان را روی کاغذی بزرگ بنویسید و آن را در کلاس نصب کنید .
 • کودکان را به مباحثه با کارشناسان مختلف مربوط به پروژه تشویق نمایید ( مثل گیاه شناس ، جانور شناس ،جنگلبان و ...)
 • محتوای تولیدشده توسط کودکان در طی انجام پروژه را مکتوب نمایید .
 • در طی برنامه درب های باز ، از کودکان بخواهید تا میهمانان را توصیف و شرح تولیداتشان راهنمایی نمایند .
 

 

 

 

منطقی - ریاضی

 • مشخص کنید که چندبار از کودکان حیوان دست آموز دارند و چند تا ندارند .
 • به کودکان کمک نمایید تا تفاوتهای میان حیوان دست آموز و حیوانات جنگلی را بررسی نمایند .
 • حیوانات را در جاهای خاص مثل باغ وحش ، آکواریوم ، بیمارستان حیوانات و مزرعه به کودکان نشان دهید. به آنها فیلم های مستند هم نشان دهید .
 • یک حیوان دست آموز مثل خرگوش را به کلاس بیاورید تا کودکان آن را مشاهده نمایند و در مورد آن اطلاعات جمع آوری نمایند .
 • از کودکان بخواهید تا تاوت های میان غذاهای حیوانات دست آموز و حیوانات جنگلی را بررسی نمیاند .
 • در مورد این حیوانات برای کودکان کتاب بخوانید از آنها بخواهید تا اطلاعات را مقایسه کنند . نظرات آنها را ثبت کنید .

فضایی

 • از کودکان بخواهید تا کتابهای ساده ای در مورد موضوع حیوانات دست آموز و جنگلی تهیه کنند .
 • از آنها بخواهید تا تصاویر مربوط به سفر میدانی و یا بررسی خود را ترسیم کنند .
 • به آنها کمک نمایید تا در مورد موضوع ، نقاشی کنند ، طراحی نمایند مدلی با گل یا با کاغذ موج دار بسازند .
 • از کودکان بخواهید تا با کمک کامپیوتر موضوع را نقاشی کنند .
 • از کودکان بخواهید تا آشاینه ای برای حیوانات دست آموز و حیوانات جنگلی طراحی و آن را بسازند .
 

 

موسیقی

 • نوارهای موسیقی و قصه مربوط به موضوع را تهیه کنید .
 • از کودکان بخواهید تا در تجربیات حرکتی خلاق همراه با موزیک مربوط به موضوع درگیر شوند.
 • کودکان را تشویق نمایید تا با حرکت ، صدای حیوانات را در بیاورند .
 • از کودکان بخواهید صداهای حیوانات را ضبط کنند .

بدنی - جنبشی

 • فرصت هایی برای کودکان فراهم کنید تا در سرمیدانی مشارکت نماید .
 • از کودکان بخواهید تا نمایشی در مورد موضوع اجرا نمایند .
 • تجربیات مربوط بخ غذای حیوانت را به کودکان راایه نماید.
 • از کودکان بخواهید حیوانی را انتخاب کنند و با حرکات آن را توصیف نمایند .
 

 

 

 

 

 

 

 

 

رویکرد مبتنی بر ادبیات

در سال 1984 کمیسیون ملی خواندن اعلام نمود که مهم ترین فعالیت برای ساخت دانش مورد نیاز جهت موفقیت ، نهایی در خواندن ، خواندن با صدای بلند است . همراه با این خط فکری کاترین اسنو(1998) عقیده دارد که گفتگوی مداوم ، با هدف و مکرر بین بزرگسال و کودک قدرتمندترین پیش بینی کننده رشد زبان و موفقیت در خواندن است . بر مبنای این پیش رض ها و برخی دیگر از یافته های پژوهشی ، خواندن با صدای بلند برای کودکان مهم است و کتاب های موجود در این زمینه هم نشانگر برنامه های ادبیات محور است .

گنجاندن ادبیات کودکان در برنامه ریزی روزانه فرصت هایی فراهم می آورد که نه تنها مهارت های کودک را رشد می دهد بلکه از هشت توع هوش هم حمایت می نماید . وقتی شما از فعالیتهای چند منظوره استفاده می کنید . در واقع به سبک ها و اولویت های یادگیری هر کودک توجه کرده اید . مجموعه ای از کتاب های کودک را به منظور خواندن ، با صدای بلند و فعالیت های دیگر در کلاس خود تهیه کنید . در اینجا نمونه ای از اینکه چگونه هوش های چندگانه را می توان با واحد ادبیات تقویت کرد ، آورده شده است . در زیر نمونه ای از به کار گیری رویکرد مبتنی بر ادبیات در برنامه درسی آورده شده است .

 

 

 

 

 

 

فعالیت ها

هوش های حمایت شده

کودکان را برای دیدن حیوانات پستاندار به باغ وحش ببرید .وقتی به مهد برگشتید از کودکان بخواهید تا در مورد سفر خود داستانی بگویند.

زبانی ، طبیعت گرا ، بین فردی

از کودکان بخواهید که در بیرون کلاس ، گرد و خاک ها را روی بندها و گیره ها ببینند . آنها را تشویق نمایید تا گرد و خاک را روی زمین پهن کنند از آنها بخواهید که بگویند یعد از چند دقیقه که گردو خاک ها را پهن نمودند چه اتفاقی می افتد ؟

منطقی – ریاضی

بدنی – جنبشی

به کودکان مقداری ماسه خشک بدهید تا روی میز بریزند به آنها نشان دهید که چگونه ماسه ها فشرده و سفت و پراکنده می شوند .

منطقی – ریاضی

طبیعت گرا

بین فردی

کلاه ها و لباس هایی برای کودکان راهم کنید تا آنها را بررسی نمایند . از آنها بخواهید وساتیل دیگری که انسان استفاده می کند (مثل کفش ، پالتو و ...  ) بگویند . از آنها بخواهید که درمورد لباس های پسرانه و دخترانه حرف بزنند .

فضایی – بین فردی

درون فردی

بدنی - جنبشی

کودکان را تشویق کنید تا به عکس های حیوانات پستاندار نگاه کنند و ویژگی های آنها را بگویند . از آنها بخواهید تا یکی از این حیوانات را بکشند

طبیعت گرا

فضایی

 

 

 

 

رویکرد مبتنی بر یادگیری

کودکان وقتی بهتر یاد میگیرند که مشغول تجربیات عال ، دستی و عینی شوند آنها نیاز دارند تا به طور دایم با محتوا ،ابزارو افراد محیط یادگیری شان ، تعامل مناسبی داشته باشند  محیط کلاسی که بر اساس واحد های یادگیری ادبیات محور  موضوع محور یا پروژه محور ارایه می شود  همه انواع هوش را ارتقا می دهد . لازم نیست که کلاس مبتنی بر واحد یادگیری خاص خود را با هر کدام از انواع هوش نام گذاری کنید . در واقع با این کار شما امکان ارتقای هوش های چندگانه در آن واحد یادگیری را محدود می کنید .

برخی از واحدهای یادگیری ، بیشتر از یک نوع هوش را پرورش می دهند. هوش های چندگانه از طریق واحدهای یادگیری متعدد رشد می یابند و برای کودکان راحت تر است که در این نوع محیط کلاسی موفق شوند .

همه محتوای مورد نیاز باید همیشه در کلاس وجود داشته باشد. محتوای موجود باید از موضوعات و مهارتهایی که کودکان آموزش می بینند ، حمایت نماید محتوای استاندار را در کلاس بگردانید تا هشت نوع هوش را در برگیرد و علاقه کودکان هم حفظ گردد .

فهرست زیر ، محتوا و ابزارهایی که در واحد های یادگیری مرتبط با حیطه های هوشی لازم است را نشان می دهد ( اقتباس از کتاب تمرین هایی برای کلاس های پیش دبستانی : اسچیلر 1995)

بسته به اینکه شما از این محتوا چگونه استفاده می کنید  می توانید هوش های درون فردی و بین فردی را رشد داده حمایت کنید .

 

 

 

واحد کارهنری

واحد زبانی

واحد موسیقی

 

واحد کار با مکعب ها

واحد دستکاری

واحد علم و اکتشاف

 

واحد بازی نمایشی

واحد ریاضی

واحد کار باچوب

 

 

واحد دستکاری

 • هوش های چندگانه
 • منطقی  ریاضی
 • فضایی
 • بدنی – جنبشی
 • طبیعت گرا
 • ضبط صوت و کاست cd
 • تخته ها و صفحه های تعادل
 • توپ ها (در اندازه های مختلف)
 • دانه های تسبیح، میخ ها و تخته سوراخ دار
 • تکمه ها
 • تخته و ماژیک
 • خاک رس
 • تیله های رنگی
 • رایانه
 • سکه ها
 • میزپیش خوان
 • مکعب ها
 • دومینو
 • باندو گاز
 • گیره های مکعبی
 • چفت و بند
 • توری
 • الگوها
 • قفل و کلید
 • پیچ و مهره
 • مکعب های چوبی
 • انبرک
 • پازل
 • طناب
 • اشکال
 • طناب بازی
 • تایرها
 • سینی ها و جعبه ها
 • ونل های پلاستیکی
 

 

 

 

 

 

 

واحد ریاضی

 • هوش های چندگانه
 • منطقی  ریاضی
 • فضایی
 • بدنی – جنبشی
 • طبیعت گرا
 • ضبط صوت و کاست cd
 • تخته ها و صفحه های تعادل
 • توپ ها (در اندازه های مختلف)
 • دانه های تسبیح، میخ ها و تخته سوراخ دار
 • تکمه ها
 • تخته و ماژیک
 • وزنه و ترازو
 • مهره ها ، میخ ها و چوب حفره دار
 • کتاب ها
 • چرتکه
 • تیله های رنگی
 • رایانه
 • بازی شمارشی
 • الگوها و شکل های مکعبی
 • انواع بازی ها
 • پارچه ابریشمی

 

 • نقشه ها
 • تخته های مغناطیسی
 • پازل ها و بازی های اعداد
 • کارت های شمارش
 • چیزهایی برای شمارش و طبقه بندی
 • الگوهای متوالی
 •  

چیزهایی برای طبقه بندی

جعبه ها

واحد زبانی

 • هوش های چندگانه
 • زبانی
 • طبیعت گرا
 • ضبط صوت و کاست cd
 • صندلی مادر بزرگ
 • محتواهای مکتوب
 • کتابها و نوارها
 • پتوهای مربعی
 • جداول کاغذی رایانه
 • کاغاذهای ساختنی ماژیک ، مداد و مارکز
 • کاغذهای طراحی
 • هدفون
 • بازی های زبانی
 • مجله ها
 • کاردهای تصویری
 • بالش ها
 • صندلی های چرخان
 • لامپ های رنگی
 • کارتهای داستان های متوالی
 • صندلی ومیز
 • جعبه ها
 • کاردهای کلمات و تصویری
 • کاغذ دیواری
 

 

 

واحد علوم و اکتشاف

 • هوش های چندگانه
 • طبیعت گرا
 • منطقی – ریاضی
 • حیوانات و قفس ها
 • مزرعه حیوانات
 • تخته ها و وزنه های تعادل
 • آشیانه پرندگان
 • استخوان ها
 • کتاب ها
 • جعبه ها
 • پروانه ها
 • مرجان
 • ماهی ها و استخر
 • ماهی
 • قی ها
 • حشرات
 • آهن ربا
 • فنجانهای پیمانه
 • قاشق ها
 • میکروسکوپ
 • آینه و بلور
 • اسفنج طبیعی
 • گیاهان غیرسمی
 • دفترچه یادداشت و ضبط صوت
 • اشیایی برای فرو بردن و در آوردن از آب
 • تصاویر
 • ظروف پلاستیکی
 • قرقره ، تراز  اهرم و چرخ ها
 • سنگ ها
 • صدف
 • جورکردن چیزها
 • قاشق ، خاک اندازها
 • اسپری
 • جعبه ها
 • جعبه آب و ماسه

واحد موسیقی

 • هوش های چندگانه
 • موسیقی
 • بدنی - جنبشی
 • ضبط صوت ، نوار و Cd پلیر
 • مربع های پارچه ای
 • ابزارآلات موسیقی
 • وسایل نوازندگی

واحد مکعب ها

 • هوش های چندگانه
 • فضایی
 • منطقی – ریاضی
 • بدنی - جنبشی
 • مکعب های فیبری
 • لوگوهای ساختنی
 • مکعب ها
 • خانه عروسکی با مبلمان
 • برچسب ها
 • مکعب های بزرگ و توخالی
 • کارتهای تصویری
 • مکعب های پلاستیکی
 • حیوان های عروسکی، آدم ها  علایم جاده ای ، کامیون ، قطار
 • اسفنج
 

 

واحد هنر

 • هوش های چندگانه
 • فضایی
 • بدنی – جنبشی
 • دامن و روپوش
 • گچ
 • کولاژ
 • چوب دستی
 • ماژیک ، مارکر و مداد
 • سه پایه نقاشی
 • تخم مرغ های پلاستیکی و شانه تخم مرغ
 • پارچه های دور ریز وسایل شفاف و براق
 • چسب و سریش
 • مجلات
 • ماسه نمدار
 • وسایل نقاشی
 • وسایل نقاشی
 • جعبه های کاغذی
 • برگه های کاغذی
 • لوله
 • روبان و نخ
 • قیچی
 • جعبه های کوچک
 • نی و حصیر
 • میزو صندلی
 • سینی وجعبه
 • انواع کاغذ
 • کاغذ دیواری
 • کاغذ بسته بندی

واحد کارباچوب

 • هوش های چندگانه
 • فضایی
 • بدنی – جنبشی
 • درب بطری های بزرگ
 • چسب
 • چکش و میخ
 • پیچ و مهره
 • چوب یا کنده درخت برای چکش کاری
 • وسایل نقاشی
 • مدادو ماژیک
 • شیشه های ایمن
 • اره در اندازه های مختلف
 • پیچ گوشتی در اندازه های مختلف
 • چوب نرم در اندازه ها و شکل های مختلف
 • قرقره و ماسوره
 • جعبه ابزار
 • نخ
 • انبر و گیره
 • میزکار
 • آچار فرانسه
 

 

 

 

محیط یادگیری

محیط داخل مرکز

کل محیط کلاس درس ، همانندویژگی های یزیکی اتاق اهمیت دارد و باید درگیری کودکان درگیریمبتنی برهوش های چندگانه را به حداکثر برساند . با توجه به ویژگی های محیطی زیر ، سبک کارو یادگیری کودکان را تسهیل نمایید :

رنگ دیوارها

کف و سقف

نورپردازی

پخش موزیک ملایم

جا و فضا

میزان تنظیم صدا

میزان پخش صدا

 

 

 

 

 

 

محیط بیرون از کلاس

محیط بیرون اغلب نادیده گرته می شود تقریباً هرفعالیت درون کلاس را می توان به فعالیتی خارج از کلاس تبدیل نمود . برخی تجربیات فردی – جنبشی ، فضایی و بین فردی را نمی توان برای کودکان به دلیل محدودیت مکان انجام داد . محیط بیرونی را می توان به واحدهای یادگیری تقسیم نمود تا همانند درون کلاس کودکان را در هوش های چندگانه درگیر سازد . انتقال محتوا و ابزار ها بین محیط درون و بیرون کلاس نیازمند توجه دقیق است .

محتوا و ابزارها

کلاس هوش چندگانه ، غنی و مملو از منابعی است که کودکان نیاز دارند و باید آنها بر حسب استفاده چندگانه شان طبقه بندی کرد .باید به کودکان محتوایی ارایه نمود تابرای درگیری موفق در هوش های چندگانه ، فرصت های زیادی داشته باشند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فن آوری در کلاس درس

بکارگیری هوشمندانه و با هدف ن آوری ، تاثیر زیادی بر پیشرفت آموزشی دارد . فن آوری روش های دیگری از کشف و بررسی را فراهم می آورد و به فرایند آموزش متفاوت کمک می نماید . برنامه درسی که هم فن آوری و هم نظریه تایید شده ای مثل هوش های چندگانه در آن گنجانده شده است از نقاط قوت کودکان حمایت نموده و امکاناتشان را رشد و گسترش می دهد ( مک کوگ 2007) .

رایانه

اخیراً گذاشتن و استفاده از رایانه در کلاس های مهد ، معمول شده است . رایانه ها منبع مکمل بالقوه و با ارزش برنامه های درسی پیش دبستان و تحریک هوش های چندگانه است .

در بحث بکارگیری فن آوری در هنگام برنامه ریزی درسی ، کاپل و برد کمپ (2009) اظهار می دارند که معلمان باید از رایانه و فن آوری های دیگر استفاده هوشمندانه ای نمایند و آن را جایگزین تجربه کودک با اشیاء و محتوا نکنند ولی طیف ابزارهایی که کودکان می توانند با آنها به جستجوی اطلاعات ،، حل مسایل و یا ایجاد تغییر شکل بپردازند را افزایش دهند ( مثل اشکال هندسی گردان) باید نرم افزار هایی انتخاب شود که بر تفکر و حل مسأله تاکید دارد .

نکته دیگری که آنها تاکید می کنند این است که رایانه باید در جایی از کلاس قرار داده شود که باعث یادگیری مشارکتی و تعامل پردد – یعنی کودکان بتوانند در مورد آنچه که انجام می دهند گفتگو نمایند ، در حل مسایل مشارکت کنند و به همدیگر کمک نمایند . کودکان را به استفاده از فن آوری تشویق کنید ( دوربینها ، ویدیو و ضبط صوت و ... ) از آنها بخواهید تا عملیات و اعمال مختلف این وسایل را کشف و بررسی نمایند .

 

نرم افزار

در ارزیابی و انتخاب نرم افزار برای کلاس های مهد آگاهی از نیم رخ هوش های چندگانه کودک اهمیت دارد . نرم افزارهای زیادی در بازار وجود دارد که می تواند به آموزش برخی از هوش های چندگانه کمک نماید . علاوه بر نرم افزارهایی که هدف یک حوزه محتوایی است ( مثل زبان ، هنر ، ریاضی ، و علوم ) بسته های نرم افزاری دیگری هم وجود دارد که حیطه خاصی را پوشش می دهد ( مثل موسیقی  فضایی  منطقی  ریاضی ) و بسته های دیگری هم وجود دارد که کودکان را درگیر تجربیات تعاملی ، بین رشته ای و چند سطحی می کند . اکثر نرم افزارهای موجود هوش های موسیقی ، بین فردی و درون فردی را تقویت می کند .

وایت بوردهای تعاملی

علاوه بر وجود رایانه در کلاس ، وایت بوردهای تعاملی هم تکنولوژی دیگری است که اخیراً بکار گرفته می شود وایت بوردهای تعاملی ، نمایشگر های بزرگ و حساس به لمسی می باشند که به رایانه یا پروژکتور وصل می گردند . این وایت بوردها به استاده کننده امکان می دهد تا همه ویژگی های سنتی وایت بورد ، تلویزیون ، پروژکتور و ... را به طور یک جا به کارگیرد . یکی از مزایای آموزشی اصلی وایت بوردهای تعاملی این است که کودکان را جذب هوش های چندگانه کرده و فرصت های بی نظیری برای پرورش فضایی و بدنی – جنبشی آنها فراهم می آورد .

برای کودکانی که در کلاس های درس سنتی مشکل دارند ، وایت بوردهای تعاملی ابزار سودمندی برای یادگیری های متفاوت می باشد .

 

 

 

سنجش

گنجاندن رویکرد هوش های چندگانه در برنامه درسی ، نیامند روش هایی برای سنجش رایند یادگیری کودکان می باشد . همان طورکه آرمسترانگ ( 2000) اظهار می دارد این واج ریاکاری است که از کودکان بخواهیم تا در طیف گسترده ای از تجربیات مربوط به هوش های چندگانه شرکت کنند ولی با آزمونهای استاندارد که قط بر حیطه های کلامی و منطقی تاکید دارند به آنها نشان دهیم که جه چیز یادگرفته اند .

توجه به شاخص های پیشرفت معتبر

وقتی ملاک هایی برای سنجش تدوین می کنید باید به روش هایی که کودکان با آن دانش خود را نشان می دهند و همه روش هایی که می توانند باهوش شوند ، توجه نمایید. بسیار مهم است که سنجشی فراهم نمایید تا کودکان فرصت یابند به جای پاسخ به سوالات کوتاه پاسخ یا چند گزینه ای که فقط مناسب توانمدی در مهارت های زبانی و منطقی – ریاضی است از توانایی های هوشی قدرتمند ترخود استفاده کنند ( کریستودولو 2009).

نظریه هوش های چندگانه ، برای سنجش فرایند پیشرفت کودکان ، پیشنهاداتی ارایه کرده است این سنجش بازنگری شده هوش چندگانه ، شامل بکارگیری کمتر آزمون های استاندارد و هنجار مرجع و بکارگیریبیشتر شاخص های معتبر است .

شاخص های معتبر، شاخص های ملاک مرجع یا معیار می باشند که در آنها باید هر کودک را با عملکرد خودش مقایسه نمود ( آرمسترانگ 1994) کودکان را باهمان روش هایی که هوش های چندگانه را یاد می گیرند مورد سنجش قرار دهید .

از آنها بخواهید تا از طریق نقاشی و داشتان های مشروح ، آوازها ، بازی های نمایشی ، مجسمه های خمیری ، روزنامه های تصویری و دیگر پروژههای دستی ، یادگیری های خود را نشان دهند.

شاخص قابل اعتماد به شما در مورد توانمدی های کودک بینش و بازخورد می دهد و در طراحی آموزش به شما کمک می کند . تدوین سنجش مناسب ذهن کودک یک بخش دایم عملکرد روزانه کودک است . همچنین می توان نیمرخ هوش های چندگانه کودک را در طی فرایند آموزش و اجرا و نتایج را عملکردش مقایسه نمود .

باوجودی که آزمون های استاندار بهترین روش اندازه گیری هوش یک کودک نیست اما واقعیت این است که بسیاری از مراکز پیش دبستانی و مدارس از آنها استفاده می کنند .لینتیکوم (2009) برنامه های نمونه مبتنی بر هوش های چندگانه را تدوین نموده است که نمرات آزمون ها را افزایش می دهد . او مدرسه کوچکی را در فقیر ترین بخش ااصلی لوس آنجلس توصیف می کند که کودکان حروف الفبا را با شکل دادن حروف با بدنشان یاد می گرتند .

آنها رهنگ های دیگر را از طریق انجام رقص های بومی و عمل ضرب را با گوش کردن به نوار فرا می گرفتند . حرکت و جنبش در حیاط مدرسه انجام می شد . معلمان متقاعد شده بودن که حرکات موزون ، ابزار آموزشی قدرتمندی است و بنابراین در برنامه گنجانیده شده بود تا کودکان بتوانند مفاهیم دشوار را با کمک آن فراگیرند . حرکت بخش لاینفکی از فعالیتهای روزانه بود چون کودکان با این روش بهتر یاد می گرفتند  از 152 دانش آموز این مدرسه آزمون استاندار گرفته شد آنها روند افزایشی منظمی را در اهدا آموزشی ( بویژه ریاضی )نشان دادند و این مدرسه یکی از بهترین مدارس شهر گردید .

کرستودولو (2009) یادآور شده است که رویکرد هوش های چندگانه سوال سنتی هوش بهر یعنی ( چقدر باهوش است ) را به سوال ( با چه روش هایی با هوش است؟) و ( چگونه می توان نقاط قوت او را به سمت اهداف معنا دار جهت داد) تبدیل می کند . او اضافه می کند که هوش های چندگانه ، چیزی بیشتر از در نظر گرفتن روشی برای هوش است چون آن ، ذهنیتی به رویکرد یادگیری و آموزش است . به دلیل آنکه هوش های چندگانه امکان شناسایی نقاط قوت مختل و چالش های دانش آموزان متفاوت را فراهم می آورد ، ابزار ارزشمندی برای کار با کودکان در دو سر طیف توانایی است – آنهایی که باهوش هستند و در برخی از هوش هیا چندگانه قوی بوده و یا دریکی به طور عمیق پیشرت کرده اند و کودکانی که بهعنوان ناتوان در یادگیری برچسب می خورند.

مستند سازی مشاهدات

طبق نظر گاردنر (1993) بهترین روش سنجنش هوش های چندگانه در کودکان پیش دبستانی مشاهده آنها درهنگام تجربیات چند وجهی می باشد خوشبختانه روش هایی هم برای مستند سازی مشاهدات فرایندهای یادگیری کودکان و فراآورده های حاصل از تجربیاتشان وجود دارد. در اینجا نه روش که مناسب ترین روش های ثبت مشاهدات در دوره پیش دبستانی می باشد ارایه شده است :

1-ثبت حکایتها

ثبت حکایتی رایج ترنی ابزار ثبت مشاهدات است . وقتی شما آنچه که مشاهده می کنید را یادداشت نمایید ، ثبت حکایت را انجام می دهید ، مطمئن شوید که نوشتن یادداشت در طی روز صورت گیرد چون معمولاً یادداشت برداری زمان خاصی ندارد . یادداشت ها اطلاعات با ارزشی را برای شما راهم می کند که می توانید بعداً به آنها رجوع کنید .

2-نمونه های کار و کلاسورها

کلاسورها شامل پرونده های هر کودک می باشند که کارهای کودک در آن بایگانی می شود. همانطور که کودکان در پروژه ها و عالیت های مبتنی بر هوش چندگانه درگیر می شوند ، شما می توانید از این فرصت ها جهت ثبت پیشرت ها استفاده نمایید و مطمئن شوید که در کلاسورها نمونه کارهای کودکان که نشانگر هوش های چندگانه است وجود دارد . برخی از این نمونه کارها عباتند از :

کارهای نوشتاری

برگه های مربوط به داده ها ،حل مساله

نقاشی ، ترسیم و طراحی

عکسهای مجسمه ها و ساخته هاپنوارهای ضبط شده از موسیقی های ساخته شده

نوارهای ویدیویی ازبازی ها ، حرکات موزون ، مصاحبه ها و ارایه ها

3-ضبط صدا

از ضبط صدا برای جمع آوری نمونه های کار کودکان در خواندن ، داستانگویی  بیان زبان شفاهی آوازها ، غزلیات ، گزارش ها و توانایی های موسیقی استفاده می شود .

4-دوربین فیلمبرداری

از دوربین فیلمبرداری برای ثبت توانایی های کودکان در زمینه هایی که سایر روش های ثبت دشوار است ( مثل نمایش خلاق ، فعالیت های بدنی – جنبشی و فرایند ها و فرآورده ها ) استفاده نمایید .

5-عکس برداری

از دوربین عکاسی جهت گرفتن عکس از فرآورده هایی که قابل ارایه نیست ( مثل ساخته های مکعبی ، پروژه سه مرحله ای ، مدل ها ، کارهای هنری بزرگ و مجموعه های طبیعی ) استفاده نمایید .

5-مکتوبات کودکان

از کودکان بخواهید تا تجربیات مکتوب خود مثل نوشته ها ، نمودارها و طرح های خود را جمع آوری نمایند.

7-مصاحبه با کودک

بطور ادواری ، با هر کودک در مورد پیشرفت هایش گفتگو کنید و روی نمونه کارهایی که باید به کلاسور اضافه شود تصمیم بگیرید و اهدافی رابرای پیشرت های آینده تدوین نمایید هر جلسه را در کلاسور کودک ثبت نمایید .

8-چک لیستها

از انواع چک لیست ها برای مستند سازی عملکرد و رشد مفاهیم و مهارت ها استفاده کنید این ابزار های ساده معمولاً شامل یک ستون ( بلی ) یا ( خیر ) برای اندازه گیری مهارت ها است .

9-مقیاسهای درجه بندی

مقیاس های درجه بندی هم شمابه چک لیست ها است که رشد و تحول مهارتها و ماهیم خاصی را نشان می دهد . البته بجای درجه بندی ساده لی – خیر دارای طیی برای درجه بندی است برای مثال مقیاس درجه بندی می تواند شامل این گزینه ها باشد : عالی  خیلی خوب ، خوب  نسبتاً خوب و ضعیف.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته دوم نوزادی

هفته دوم نوزادی

هفته دوم نوزادی

آموزش مدیریت مالی به کودکان

آموزش مدیریت مالی به کودکان

همه می‌دانیم که مربیان و مسئولین آموزشی در مدارس به آموزش کودکان ما مشغول هستند، اما آیا کسب آموزش‌ها و مهارت‌هایی که در مدرسه به کودکان ارائه می‌شود، برای آینده‌ای که با آن روبه‌رو می‌شوند، کافی است؟

هفته بیست وششم نوزادی

هفته بیست وششم نوزادی

هفته بیست وششم نوزادی

بازی هایی برای تقویت هوش طبیعت گرا در کودکان پیش دبستانی

بازی هایی برای تقویت هوش طبیعت گرا در کودکان پیش دبستانی

بازی هایی برای تقویت هوش طبیعت گرا
 در کودکان پیش دبستانی

هفته هجدهم نوزادی

هفته هجدهم نوزادی

هفته هجدهم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید