قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/05 0 نظر 48 بازدید

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

زمانی که به هفته سیزدهم بارداری رسیدید کودک شما رسما وارد سه ماهه سوم شده و دیگر در مرحله اولیه نیست و از حالا به بعد میتوان او را جنین نامید. کودک سخت می‌‌‌کوشد تا رشد کرده و بسیاری از دستگاه‌‌‌هایی که در سه ماهه اول بنیان گذاشته (اعم از مغز، قلب، دستگاه گوارش و غیره را) کامل نماید. کودک در این مرحله از بارداری در خطر کمتر آلاینده‌‌‌ها قرار دارد. علاوه بر این حالا دیگر نه تنها می‌‌‌دانید که باردار هستید بلکه به ط.....

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟


زمانی که به هفته سیزدهم بارداری رسیدید کودک شما رسما وارد سه ماهه سوم شده و دیگر در مرحله اولیه نیست و از حالا به بعد میتوان او را جنین نامید. کودک سخت می‌‌‌کوشد تا رشد کرده و بسیاری از دستگاه‌‌‌هایی که در سه ماهه اول بنیان گذاشته (اعم از مغز، قلب، دستگاه گوارش و غیره را) کامل نماید. کودک در این مرحله از بارداری در خطر کمتر آلاینده‌‌‌ها قرار دارد. علاوه بر این حالا دیگر نه تنها می‌‌‌دانید که باردار هستید بلکه به طور آگاهانه خود را از غذاها و مواد شیمیایی بالقوه مضر دور نگه می‌‌‌دارید. در سه ماهه دوم شما می‌‌‌توانید استراحت کرده و روی غذاهایی تکیه کنید که رشد و نمو سالم کودک شما را افزایش داده و در عین حال کمترین خطر را برای سلامتی کودک شما دارند. همچنان که در سه ماهه دوم شکم شما دارد بزرگتر می‌‌‌شود و کم‌‌‌کم احساس می‌‌‌کنید کودکتان دارد حرکت می‌‌‌کند،

                                                                          ناقص الخلقه

احتمالا مانند دیگر خانم‌‌‌ها واکنش نشان داده و همچنانکه میل به خوردن غذای خوب سر جای خود باقی‌‌‌ست، ترس شما هم از آلوده‌‌‌کننده‌‌‌ها برطرف می‌‌‌شود.

حتما بخوانید: فواید اسفناج در دوران بارداری

حقیقتی در مورد ناقص‌‌‌الخلقه سازها


خبر بد این است که قرار گرفتن در معرض بعضی مواد می‌‌‌تواند باعث بروز مشکلاتی در رشد و نمو کودک گردد. این مواد "ناقص الخلقه ساز" نامیده می‌‌‌شوند. مواد ناقص‌‌‌الخلقه ساز می‌‌‌توانند در رشد و نمو کودک اختلال ایجاد کنند. در این جا لیستی از بعضی ناقص الخلقه‌‌‌سازهای احتمالی آمده است. در نظر داشته باشید که ناقص‌‌‌الخلقه ساز بودن همه این‌‌‌ها اثبات نشده و البته این لیست هم کامل نیست بلکه یک نقطه آغاز مفید است:

بعضی از داروها، مواد و بیماریهای ناقص‌‌‌الخلقه ساز معمول:


 استالدئید             تالیدومید                                               والیوم           
ایدز                کلرید آلومینیم                 کلامیدها
 سفلیس             ذرات سمی پلاستیک‌‌‌ها            رادیو اکتیویته
جلوگیری‌‌‌کننده آنزیم تنگ‌‌‌کننده رگها    توکسوپلاسماسیس            وارفارین
الکل                دود سیگار                لیتیوم

                                                           ناقص الخلقه
پنی‌‌‌سیلین             رتینول                     تتراسیکلین        
ضد افسردگی‌‌‌های تری سیکلیک      اشعه ایکس                آلفاتوکیسن    
داروهای ضد تشنج        کوکائین بیماری سرخچه            متادون
آفت‌‌‌کش‌‌‌ها 

حتما بخوانید: خواص جوانه گندم در دوران بارداری

حالا صبر کنید! قبل از اینکه کتاب را ببندید ممکن است در مورد هر چیزی که دست می‌‌‌زندی، فکر کنید که آیا به کودک‌‌‌تان آسیب می‌‌‌زند یا خیر. مطالبی در مورد ناقص‌‌‌الخلقه سازها به شما کمک خواهد کرد که آلودگی بالقوه خود را روشن سازید. باید بدانید که:


اثر ناقص‌‌‌الخلقه سازها به مقدار آن بستگی دارد
اثر ناقص‌‌‌الخلقه سازها به مدت آن بستگی دارد

                                                                        ناقص الخلقه


اگرپه ناقص‌‌‌الخلقه سازها ممکن است خطر نقص کودک را افزایش دهند، لزوما در همه موارد باعث مشکل نمی‌‌‌شوند بنابراین اگر شما فکر می‌‌‌کنید در دوران بارداری در معرض ناقص‌‌‌الخلقه سازها قرار گرفته‌‌‌اید، حتما با متخصص زنان یا مامای خود صحبت کنید. اگر دودی، الکلی یا مصرف کننده روانگردان‌‌‌ها هستید یا در جایی زندگی یا کار میکنید که فلزات سنگین یا دیگر آلاینده‌‌‌های سمی وجود دارد، خطر آنها را به شما گوشزد می‌‌‌کنیم. حالا که مطالب بیشتری را در مورد سلامتی می‌‌‌دانید، باید نهایت کوشش خود را بکنید تا برای رشد سالم کودک خود راه صحیحی را انتخاب نمایید.
بنابراین وقتی فهمیدید که باردار هستید، همه آن عادات غلط را کنار گذاشته و کوشش کنید نه تنها در این نه ماه بلکه برای همیشه زندگی سالم را برای خود و کودک‌‌‌تان مهیا سازید.

حتما بخوانید: خواص کیوی در دوران بارداری

لیست اخطارغذاهای بارداری


تمرکز روی غذاها کار آسانی است ولی متاسفانه غذاهای مشکل‌‌‌داری برای این دوران وجود دارد. طبق نظر انجمن بارداری آمریکا خانم‌‌‌های باردار باید از خوردن غذاهای زیر خودداری کنند: گوشت خام، غذاهای گوشتی، اغذیه‌‌‌فروشی‌‌‌ها، ماهی جیوه‌‌‌دار، غذاهای دریایی دودی (مثل ماهی دودی)، صدف خام، پنیرهای نرم، شیر غیر پاستوریزه (یا نجوشانده)، کافئین، الکل، سبزیجات نشسته. همه نگرانی‌‌‌های مرتبط با این غذاها بر پایه مقدار زیاد باکتری‌‌‌های مضر بالقوه موجود در آن‌‌‌ها یا وجود بالقوه آلوده‌‌‌کننده‌‌‌ها مانند فلزات سنگین، آفت‌‌‌کش‌‌‌ها و دیگر مواد شیمیایی مضر است. به یاد داشتن همیشگی این لیست کار دشواری است و مشکل کار در این است که شناخت بعضی از آنها کار آسانی نیست.

                                                                       ناقص الخلقه


شاید نمی‌‌‌توانید بفهمید که کدام پنیر نرم حساب شده و چگونه می‌‌‌توانید بگویید که کدام ماهی آلوده به جیوه است. درحالی که گروه‌‌‌های بزرگی از غذاها وجود دارد و بعضی از آن‌‌‌ها مانند ماهی‌‌‌ها و سبزیجات غذاهای واقعا خوبی هستند و به شما حق می‌‌‌دهم که تشخیص موارد دشوار باشد!

حتما بخوانید: فواید مصرف تخمه کدو در دوران بارداری


غذاهایی هست که ما برای دوران بارداری در لیست غذاهای مشکل‌‌‌دار آورده‌‌‌ایم. بعضی از آن‌‌‌ها برای خانم-های باردار واقعا مضر هستند درحالی که بعضی دیگر در هاله‌‌‌ای از ابهام قرار دارند. اجازه دهید بعضی از غذاها و نوشیدنی‌‌‌هایی را که در دوران بارداری با آن‌‌‌ها مواجه می‌‌‌شوید، مورد کندوکاو بیشتر قرار دهیم و ببینیم از کدامیک باید دوری کنید و اصلا چرا خطرآفرین هستند و آیا اگر حتی کمی از آن‌‌‌ها را مصرف کنید باز هم خطرناکند یا این مقدار کم چقدر است که می‌‌‌تواند مشکل‌‌‌ساز نباشد. کل مساله مکمل‌‌‌های گیاهی را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی وهشتم بارداری

هفته سی وهشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری دوغ کفیر که گاهی اوقات با عنوان "ماست قابل نوشیدنی" نامیده میشود یک نوشیدنی تخمیر شده است که فوایدی بیشتر از ماست دارد. اطلاعات بیشتر در مورد ماست در صفحات آینده خواهد آمد.برای تهیه،دانه‌‌های کفیر را با شیر مخلوط میکنند، در نتیجه میکروب‌‌های سالم در آن رشد کرده و یک نوشیدنی آنزیم‌‌دار و دارای پروبیوتیک‌‌های زیاد تولید می‌‌شود. دوغ کفیر غذای خوبی برای دستگاه گوارش بوده و به رفع مشکلات بارداری از جمله آروغ زدن، گاز معده و یبوست کمک میکند

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری مسمومیت دوران بارداری یک حالت دارای رشد سریع است که در آن فشار خون بالا رفته و در ادرار پروتئین یافت می شود. تورم، افزایش وزن ناگهانی، سردرد تغییر در بینایی از علائم بالقوه آن است. علاوه  بر فشار خون بالا می‌‌‌‌‌تواند باعث آسیب به کلیه‌‌‌‌‌ها و کاهش جریان خون به جفت شده و بارداری را مشکل سازد.
معلوم است مسمومیت دوران بارداری مشکل بدی است و ....

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!
برگ تمشک قرمز دارای ترکیبات شناخته شده زیادی است که به بدن حفاظت آنتی اکسیدانی داده و شامل 
بتا کاروتن (ویتامین A) ویتامین E، گلوتاتیون (glutalthione) اسید کلرو جنیک  (chlorogenic acid) آنتو سیانیدین‌‌‌‌ها (anthocyanidins ) الجیتانین‌‌‌‌ها (ellagitannins) و فلاوونول‌‌‌‌ها (flavonols) catechins ، Quercetina , kaempferol و اسیدهای فنولیک) می‌‌‌‌شود. همان‌‌‌‌طور که می‌‌‌‌توانید تصور کنید دم کرده برگ تمشک قرمز منبع بزرگ آنتی اکسیدان ها است.

بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری

بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری

بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری بالاخره وقت آن رسیده است که بهترین غذاهای مناسب برای سه ماهه سوم را میل کنید. این غذاها سرشار از مواد غذایی مورد نیاز برای رشد و تغییر بدنی خود و نیازهای رشدی بی‌نظیر کودک شما در این چند ماهه آخر است. 

فواید مصرف تخمه کدو در دوران بارداری

فواید مصرف تخمه کدو در دوران بارداری

فواید مصرف تخمه کدو در دوران بارداری اغلب کشورهای غربی یا غربی شده غذاهایی ندارند که تخمه در آن باشد. علیرغم نیاز ما به غذاهای سرپایی، جز این که عادت داشته باشیم در بین غذاها تخمه آفتابگردان بخوریم، هیچگاه تخمه کدو مصرف نمی‌‌‌‌‌کنیم که کار درستی نیست. تخمه‌‌‌‌‌ها پر از ویتامین‌‌‌‌‌ها، مواد معدنی، فیبر و پروتئین هستند که یکی از بهترین تخمه‌‌‌‌‌ها تخمه کدو است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید