قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

رفع یبوست در دوران بارداری

رفع یبوست در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/01 0 نظر 42 بازدید

رفع یبوست در دوران بارداری

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک خانم باردار از یبوست رنج می‌‌‌‌برد ولی دو تا از مهمترین آن‌‌‌‌ها مقدار 
هورمون‌‌‌‌های زیاد و فضای همیشه در حال کاهش شکم است که روده‌‌‌‌ها نمی‌‌‌‌توانند خوب عمل کنند. مقدار زیاد هورمون پروژسترون باعث می‌‌‌‌شود عضلات روده‌‌‌‌ها خیلی کمتر از معمول کار کرده و در نتیجه مدفوع خشک و سفت شده و حرکات روده ها کم شود. 

رفع یبوست در دوران بارداری


دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک خانم باردار از یبوست رنج می‌‌‌‌برد ولی دو تا از مهمترین آن‌‌‌‌ها مقدار 
هورمون‌‌‌‌های زیاد و فضای همیشه در حال کاهش شکم است که روده‌‌‌‌ها نمی‌‌‌‌توانند خوب عمل کنند. مقدار زیاد هورمون پروژسترون باعث می‌‌‌‌شود عضلات روده‌‌‌‌ها خیلی کمتر از معمول کار کرده و در نتیجه مدفوع خشک و سفت شده و حرکات روده ها کم شود. 

                                                                                       یبوست
نوشیدن مقدار زیادی آب آسان‌‌‌‌ترین راه آرام نمودن این شکایت دوران بارداری است. ورزش مرتب و رفتن به دستشویی در موقع احساس دفع، دو روش خوب برای برطرف نمودن یبوست است. شما می‌‌‌‌توانید با خوردن غذاهای مناسب با این مشکل هم برخورد کنید. غذاهای دارای فیبر زیاد می‌‌‌‌توانند مدفوع را نرم نموده و روده‌‌‌‌ها را در حال حرکت نگه دارند. دو نوع فیبر وجود دارد: فیبر غیر محلول و فیبر محلول. فیبر محلول یک ماده ژل مانند را در روده‌‌‌‌ها درست می‌‌‌‌کند که مدفوع را شل می‌‌‌‌کند. فیبر غیر محلول نمی-تواند به وسیله بدن شما هضم شود لذا کمک می‌‌‌‌کند تا غذا به داخل روده‌‌‌‌ها رانده شده و از طرف دیگر خارج شود. شما برای در حال حرکت نگه داشتن روده‌‌‌‌های خود به هر دو نوع فیبر نیاز دارید. خوشبختانه اغلب غذاهای این کتاب اعم از آجیل‌‌‌‌ها، سبزیجات، غلات کامل و میوه‌‌‌‌های مانند آلوی خشک یا برگه آلو دارای مخلوطی از هر دو نوع فیبر هستند و به روده بزرگ حرکت لازم را می‌‌‌‌دهند.

حتما بخوانید: خواص خربزه درختی در دوران بارداری


درمان خانگی  یبوست


به نظر مادر بزرگ‌‌‌‌ها شیره سوم قند (ملاس چغندر قند) برای برطرف نمودن بوست خوب است. دو قاشق غذاخوری از آن را در لیوان آب گرم حل کرده و میل نمایید. 


واقعیت اثبات شده


 مکمل‌‌‌‌های آهن معمولا باعث یبوست می‌‌‌‌شوند اگر آن را با شکم پر مصرف نموده و مایعات زیاد بنوشید، این مشکل کمتر می‌‌‌‌شود.

                                         یبوست
فقدان انرژی در بارداری


بعضی خانم‌‌‌‌ها وقتی در دوران بارداری احساس فقدان انرژی می‌‌‌‌کنند متعجب شده با روحیه خود را از دست می‌‌‌‌دهند. این کمبود انرژی تعجبی ندارد. بدن در حال بزرگ کردن کودک شما است و به هر حال اولویت این ساختن، بچه است اگر انرژی‌‌‌‌تان همیشه زیاد بوده است ولی می‌‌‌‌تواند وحشت‌‌‌‌آور باشد خبر خوب این است: در حالی که در سه ماهه اول خستگی مشکل اصلی است. در سه ماهه دوم و سوم انرژی-تان بیشتر است ولی اگر حمل همیشگی کودک به این طرف آن طرف در این سه ماهه امان را از شما گرفته و نمی‌‌‌‌توانید یک چرت بخوابید، تعجب نکنید. بدن نه تنها مقداری انرژی را صرف پرورش کودک می‌‌‌‌نماید بلکه در عمل به شما مسکن می‌‌‌‌دهد. بدن پروژسترون خیلی زیادتری تولید می‌‌‌‌کند که یک مسکن طبیعی است.

حتما بخوانید: خواص نعناع در دوران بارداری

این مادر طبیعت است که می‌‌‌‌گوید «آرام باش» ولی آرام شدن و خود را به زور کشاندن دو چیز متفاوت هستند. خوردن غذاهای سالم راه خوبی برای افزایش انرژی است کربوهیدرات های پیچیده (ما اصطلاح مدرن تر آن یعنی کربوهیدرات‌‌‌‌های دارای قند کم را ترجیح می‌‌‌‌دهیم) تأمین-کننده بزرگ انرژی هستند چون آن‌‌‌‌ها سوختی را که می‌‌‌‌دهند، به صورت کند است تا در تمامی روز شما را متحرک نگه دارد.


کربوهیدارت‌‌‌‌های دارای قدر کم را در اغلب غذاهای سالم مانند آجیل‌‌‌‌ها، تخمه و مغزها، غلات کامل دارای فیبر زیاد، سبزیجات و میوه‌‌‌‌جات می یابید. پروتئین هم یکی دیگر از تامین‌‌‌‌کننده‌‌‌‌های انرژی است. با خوردن غذاهای مناسب از این مشکل هم عبور کنید. 

حتما بخوانید: فواید خوردن ریواس در دوران بارداری


مواد معدنی و ویتامین‌‌‌‌های مختلفی در متابولیسم انرژی دست‌‌‌‌اندر کار بوده و انرژی غذاهایی را که می خورید تبدیل به سوخت قابل استفاده بدن می‌‌‌‌نمایند. مواد غذایی‌‌‌‌ای مانند ویتامین‌‌‌‌های B منیزیم، آنتی-اکسیدان‌‌‌‌ها، آهن و اسیدهای آمینه می‌‌‌‌توانند به شما کمک کنند تا نشاط از دست رفته خود را بازیابید. اجازه دهید به این انرژی دهنده‌‌‌‌های طبیعی نظری دقیق تر بیاندازیم.

                                                                             یبوست
برای انرژی به ویتامین‌‌‌‌های B توجه کنید وقتی صحبت انرژی می‌‌‌‌شود ویتامین‌‌‌‌های گروه B یکی از بهترین دوستان شما هستند ولی اسم ویتامین‌‌‌‌های B می‌‌‌‌تواند گیج‌‌‌‌کننده باشد چون بعضی از آن‌‌‌‌ها با شماره مشخص می‌‌‌‌شوند. مانند B12 در حالی که بعضی دیگر اسم‌‌‌‌هایی دارند که حرف B در آن نیست مانند فولات. برای این که مطمئن شوید همه ویتامین‌‌‌‌های گروه B را مصرف کرده‌‌‌‌اید باید بدانید نام و شماره آن-ها از این قرارند: تیامین (ویتامین B1)، ریبوفلاوین (ویتامین B2)، نیاسین (ویتامین B3) پیرودوکسین (ویتامین B6)، بیوتین (ویتامین B7)، فولات (ویتامین B9) و سیانوکو بالامین (ویتامین B12) ویتامین‌‌‌‌های گروه B به متابولیسم انرژی کمک می‌‌‌‌کنند، آن‌‌‌‌ها در متابولیسم چربی‌‌‌‌ها، کربوهیدرات‌‌‌‌ها، و پروتئین نقش بازی می‌‌‌‌کنند. مهمترین ویتامین B برای انرژی اضافی ویتامین B12 است.

حتما بخوانید: خواص نخود سبز در دوران بارداری

اغلب این ویتامین‌‌‌‌های B انرژی‌‌‌‌زا در غلات، قارچ و بعضی از سبزیجات یافت می‌‌‌‌شوند ولی ویتامین B12 فقط در مقادیر زیاد گوشت، لبنیات و تخم مرغ یافت می‌‌‌‌شود. به همین دلیل است که گیاه خواران به طور زیادی کمبود ویتامین B12 دارند. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

 محصول تستی یک

محصول تستی یک

کُوچینگ بارداری طلایی به مادران عزیز کمک می کند تا ضمن داشتن احساس عالی در دوران بارداری، با آگاهی و هوشمندی لازم به تقویت هوش جنین خود پرداخته و همچنین سلامت جسم و روان را به او هدیه دهند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

فواید گریه کردن نوزادان

فواید گریه کردن نوزادان

فواید گریه کردن نوزادان ای مفضل از منافع گریه کودکان نیز آگاه باش، بدان که در مغز کودکان رطوبتی است که اگر در آن بماند بیماری‌ها و نارسایی‌های سخت و ناگوار به او رساند؛ مانند نابینایی و شبیه آن. گریه آن رطوبت را از سر کودکان سرازی و بیرون میکند و بدین وسیله سلامتی تن و درستی چشم ایشان را ف................

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری وقت آن رسیده است که فنجان قهوه‌‌‌تان را کنار بگذارید. با تحقیقات جدیدی که نشان می‌‌‌دهد قهوه آثاری منفی بر بارداری دارد، نگرانی‌‌‌ها در مورد خطر مصرف آن در این دوران دارد، افزایش می‌‌‌یابد. مشکل‌‌‌ترین بخش مرتبط با قهوه نیز همین است. چون قهوه هم مانند قندهای مصنوعی ممکن است در بسیاری از منابع غذایی پنهان باشد و ما متوجه آن نباشیم. این منابع غذایی عبارتند از: اسپرسو، شکلات داغ، بستنی قهوه‌‌‌دار، نوشابه‌‌‌های .....

هفته چهل وچهارم نوزادی

هفته چهل وچهارم نوزادی

هفته چهل وچهارم نوزادی

هفته سی وهفتم بارداری

هفته سی وهفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید