مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

پرورش هوش هیجانی کودکان از شش تا هشت ماهگی

پرورش هوش هیجانی کودکان از شش تا هشت ماهگی
چکیده این مطلب : انتشار : 1395/09/25 0 نظر 860 بازدید

در طول این دو ماه برزگ‌ترین و مهم‌ترین اکتشافات دوران زندگی کودک اتفاق می‌افتد. او تمام اشیاء، مردم و مکان‌های پیرامون خود را کشف می‌کند؛ علاوه بر این به روش‌های بیشتری برای بیان احساساتش (ترس، ناکامی، کنجکاوی و...) دست می‌یابد. این آگاهی‌ها برابر است با فرصت‌های جدید و بیشتر برای پرورش هوش هیجانی.

از مهم‌ترین نکاتی که می‌توان درباره‌ی کودکان شش ماهه به آن اشاره کرد، توانایی به خاطر سپردن چیزهایی است که پیش‌تر دیده‌اند، اما اکنون در دید آن‌ها قرار ندارند؛ مهم‌تر آن‌که در حال یاد آوری مسائل ثبت شده، می‌توانند به موارد دیگری توجه کنند.

در ادامه مقاله قبل( چند روش برای پرورش هیجان، پابه‌پای رشد و نمو کودک )  به پرورش هوش هیجانی کودکان از شش تا هشت ماهگی میپردازیم.

 

در طول این دو ماه برزگ‌ترین و مهم‌ترین اکتشافات دوران زندگی کودک اتفاق می‌افتد. او تمام اشیاء، مردم و مکان‌های پیرامون خود را کشف می‌کند؛ علاوه بر این به روش‌های بیشتری برای بیان احساساتش (ترس، ناکامی، کنجکاوی و...) دست می‌یابد. این آگاهی‌ها برابر است با فرصت‌های جدید و بیشتر برای پرورش هوش هیجانی.

از مهم‌ترین نکاتی که می‌توان درباره‌ی کودکان شش ماهه به آن اشاره کرد، توانایی به خاطر سپردن چیزهایی است که پیش‌تر دیده‌اند، اما اکنون در دید آن‌ها قرار ندارند؛ مهم‌تر آن‌که در حال یاد آوری مسائل ثبت شده، می‌توانند به موارد دیگری توجه کنند.

زمانی که ادراک کودک وسعت می‌یابد، تمام چیزهای پیرامون او برایش حکم یک اسباب بازی را پیدا می‌کنند؛ شما می‌توانید ابراز احساسات او را با رفتارهایی که از خود نشان می‌دهد، مشاهده کنید.

نکته: اگر می‌خواهید رشد هیجانی کودک را سرعت دهید، باید به دعوت‌های او برای بازی، جواب مثبت دهید. نیاز نیست منتظر دعوت کلامی باشید، اگر کمی به حرکات فرزندتان توجه کنید، متوجه می‌شوید که نیاز به یک همبازی دارد (مثلاً زمانی که دست و پا می‌زند و همراه این حرکات می‌خندد.) شما فقط باید واکنش‌های هیجانی او را تقلید کنید. این عمل باعث می‌شود تا کودک واکنش‌های احساسی و هیجانی بیش‌تری از خود نشان دهد.

 

در هشت ماهگی دو تغییر ویژه در کودک دیده خواهد شد.

1)       چهار دست و پا راه رفتن.

2)       تشخیص دادن تفاوت‌های افراد گوناگونی که می‌بیند.

 

 توجه:​تشخیص تفاوت‌های مردم، زمینه را برای بروز ترس در کودک به وجود می‌آورد.

در این دوره از زندگی کودک، اتفاق مهم و ویژه‌ی دیگری رخ خواهد داد که روانشناسان و متخصصین علوم تربیتی آن را "رجوع اجتماعی" نامیده‌اند. تحولات جدیدی که در زندگی کودک ایجاد می‌شود، مهارتی را بنیان می‌گذارند که در اصل باعث کشش کودک برای نزدیکی به اشیاء یا اتفاقات ویژه‌ است و در پی آن رجوع به والدین به خصوص مادر، برای به دست آوردن دانستنی‌های عاطفی؟ فرض کنید کوچولوی هفت ماهه‌ای سوزنی را روی زمین در کنار خود دیده و قصد دارد آن را بردارد؛ مادر متوجه این اتفاق می‌شود و با صدای بلند میگوید: «نه مامان، دست نزن!!» این کودک می‌تواند ترکیب کلمات، لحن صدای مادر و تغییر چهره‌ی مادر را تشخیص دهد و متوجه شود که خطری در کمین اوست.

توجه: اگر کودک به والدینش، رجوع اجتماعی داشت، معلوم می‌شود که دو طرف ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر برقرار کرده‌اند و کودک کاملاً احساس امنیت می‌کند.

نکته: توصیه‌ی بسیار از صاحب‌نظران به والدین این است که رفتار آیینه‌واری را با کودک‌تان به اجرا گذارند. یعنی هر احساسی را که کودک از خود بروز داد، همان احساس را به او منتقل کنند، چه با کلمات چه رفتار.

 

پرورش هوش هیجانی کودکان  از نه تا دوازده ماهگی

در این دوره از زندگی، کودک به اشتراک گذاشتن احساساتش را یاد می‌گیرد و درک می‌کند. او می‌فهمد که مثلاً اگر لباسش کثیف شده و این اتفاق را با مادرش در میان می‌گذارد، مادر می‌گوید: «اوه پسر کوچولوی مامان غذاشو ریخته رو لباساش! بیا ببینم! بیا مامان لباساتو تمیز کنه!» کودک این مسأله را درک خواهد کرد که مادر یا پدر کاملاً احساسات او را متوجه می‌شوند و از آن آگاهند.

کودک این تجربه را زمانی که کوچکتر بوده و پدر و مادر آیینه‌وار با او رفتار می‌کردند، داشته (سه تا شش ماهگی)، اما این را نمی‌دانسته که دو طرف این اتفاق می‌توانند احساسات و تفکرات یکسانی داشته باشند.

آن‌ها در طی این دوره‌ی سه ماهه درمی‌یابد که انسان‌ها و اجسام پیرامون‌شان از پایداری خاصی برخوردارند. و اگر پدر یا مادر از محیط دید او خارج می‌شوند، بدان معنی نیست که دیگر وجود ندارند؛ آن‌ها هستند و کنار من برمی‌گردند. البته باید در نظر داشت که این کودکان، هنوز به درک درستی از زمان و مکان نرسیده‌اند.

نکته: این آگاهی باعث افزایش وابستگی بین کودک و والدین شده و جدایی‌های روزمره را برای والدین مشکل‌تر خواهد نمود. (مثل سرکار رفتن پدر یا ...)

 

کودکان برای ارضاء کامل حس پایداری افراد و اجسام در این مقطع از زندگی‌شان، به بازی قایم‌باشک علاقه‌‌ی شدید نشان می‌دهند. شما می‌توانید یک شی را زیر یک تکه دستمال مخفی کنید و دوباره آن را به او نشان دهید و کم‌کم باز کردن این گره را به خود او بسپارید تا خودش در پی گمشده برود و آن را بیابد.

توجه: درست است ‌‌که کودک شما درسن 10ماهگی نمی‌تواند صحبت کند، اما قطعاً صحبت‌های شما را می‌فهمد، پس برای این‌که بتوانید در زمان ترک منزل از نگرانی او کم کنید، باید به او اطمینان دهید که حتماً کنارش بر خواهید گشت.

 

برای این‌که کودک بتواند بهتر با مسأله‌ی غیبت شما کنار بیاید، یاد آوری چند نکته‌ی مهم خالی از لطف نخواهد بود.

        مراقبی پیدا کنید تا کودک در کنار او احساس آرامش کند.

        لحظه‌ی خروج خود را از خانه به گونه‌ای تنظیم کنید که دقیقاً مصادف با آمدن مراقب نباشد. حداقل زمانی را با او(مراقب) در کنار کودک‌تان بمانید تا کودک احساس امنیت کند.

        اگر در طول روز کودک‌تان چهار دست و پا به اتاق دیگری رفت، اجازه دهید مدتی را به حال خود باشد و تنهایی را تجربه کند.

        اگر همه با هم در یک اتاق هستید و شما قصد رفتن به اتاق دیگری را دارید، حتماً او را ر جریان بگذارید؛ به او بگویید که به اتاق دیگر می‌روید اما خیلی زود بر می‌گردید.

        با او قایم باشک بازی کنید.

        بازی‌هایی را ابداع کنید که احساسات کودک را بر انگیزد ( بفهمد که او را درک می‌کنید). اگر کودک درک کند که احساساتش درک می‌شود، احساس امنیت بیشتری خواهد کرد.

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

تربیت بچه‌های دهه نودی

تربیت بچه‌های دهه نودی

رفتار پدر برای فرزند خردسال همه چیز است؛ درس است، اخلاق است، تربیت است، سازندگی یا ویرانگری است. طفل در سنین خردسالی همه چیز را از او کسب می کند. محبت، شفقت، وفاداری، خلوص و صفا، رشادت، شهامت، ادب و تواضع، عزت نفس، سجایای اخلاقی، درستکاری، پشتکار، سربلندی، شرافت، صداقت، را از او فرا می گیرد      

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بارداری طلایی

بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4  تا 7 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

طراحی فرزند - قسمت دوم

طراحی فرزند - قسمت دوم

اگر شما هم جزء خانم هایی هستید که می خواهید کودکتان، چشمان زیبای شریک زندگی شما را که بسیار زیبا هم است، به ارث ببرد و یا دوست دارید که فرزندتان بیش از حد، به شما و یا یکی از اعضا خانواده شباهت داشته باشد، باید قبل از اقدام به باردار شدن بسیار تیزبین و آگاه عمل نمایید، تا بتوانید با استفاده از علم باروری روز دنیا، رویاهای خود را به واقعیت تبدیل نمایید.

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری جالبه بدونی نی نی طلایی اندازه نارگیل شده برای خواب و ورزش خوراکت در هفته بیست ونهم بارداری یه سری پیشنهادات داریم که کارشناس سایت آماده کرده ! آماده ای بریم بخونیم؟    

8 گام  آموزش مهارت همدلی به کودکان

8 گام آموزش مهارت همدلی به کودکان

بشر بالفطره موجودی است که حس همدلی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی که نوزادی در بخش نوزادان گریه می‌کند دیگر نوزادانی که متعاقباً گریه را سر می‌دهند با این کار اظهار هم‌دلی خود را نسبت به نوزاد اول نشان می‌دهند (پس دفعه آینده که نوزاد شما هم‌زمان با شنیدن صدای گریه کودکتان به گریه افتاد کمی عطوفت به خرج دهید) البته به گفته جین‌نلسون، درمان‌گر کودک، توانایی درک همدلی هنوز در این سنین توسعه نیافته‌است.

خلاقیت کودکان

خلاقیت کودکان

رفتار کودک، خلاق است، اگر نو و مناسب باشد. هر انسان طبیعی قادر است در زمینه­ها و زمان­های مختلف کارهای خلاقانه­ای انجام دهد. اکثر ما فکر می­کنیم خلاقیت چیزی است که در یک شخص وجود دارد و مثلاً می­گوییم این کودک خیلی خلاق است. اغلب اوقات به اشتباه مردم کلمه خلاق را مترادف کلمه پراستعداد به کار می­برند. کودکی که در نواختن یک وسیله موسیقی مهارت کافی دارد وبه همین ترتیب کودکی که در یک آزمایش ضریب هوشی نمره فوق­العاده بالایی به دست می­آورد، در حقیقت پراستعداد است، اما خلاقیت همان استعداد یا هوش نیست.

11 تکنیک فنگ شویی برای جذب ثروت

11 تکنیک فنگ شویی برای جذب ثروت

تکنیک های فنگ شویی برای جذب ثروت در میان چینی‌ها باوری وجود دارد که با کمک تکنیک‌های فنگ‌شویی می‌توان برای جذب ثروت و پول اقدام و بخت و اقبال اعضای خانواده را دچار تحولی مثبت کرد

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

یه خبر خوب برای شما مامان بابای طلایی در هفته هشتم بارداری  نینی کوچولوی شما برای گفتن کلمه مامان و بابا احتیاج به لب داره تا اونها رو قشنگ ادا کنه و در هفته هشتم بارداری این کوچولو لب بالاییش تشکیل شده !! بریم ببینیم دیگه چقدر تغییر داشته  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید