قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

کنترل بیماری ها قبل از بارداری

کنترل بیماری ها قبل از بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/10 0 نظر 68 بازدید

کنترل بیماری ها قبل از بارداری

در مبحث زیر جزئیاتی در مورد برخی بیماری‌های موجود قبل از بارداری و چگونگی تأثیر آن بر بارداری و بالعکس را خواهید آموخت.
آسم
پیش بینی این موضوع که بارداری چقدر و چگونه .........

کنترل برخی شرایط و بیماری‌ها قبل از بارداری


در مبحث زیر جزئیاتی در مورد برخی بیماری‌های موجود قبل از بارداری و چگونگی تأثیر آن بر بارداری و بالعکس را خواهید آموخت.


آسم


پیش بینی این موضوع که بارداری چقدر و چگونه می‌تواند روی آسم تأثیر بگذارد دشوار است. برخی خانم‌ها پس از بارداری شرایطشان بهتر می‌شود و برخی بیماری شان سخت می‌شود و نیمی از افراد وضعیت شان تغییر نمی‌کند. این مسئله در طول بارداری مشخص می‌شود. 

                                                           کنترل بیماری ها


مهم‌ترین نگرانی زنان مبتلا به آسم این است که آیا می‌توانند در طول بارداری با اطمینان مصرف داروهایشان را ادامه دهند یا خیر. به خاطر داشته باشید، بزرگترین چالش بیماران مبتلا به آسم، داروهای آنها نیست، بلکه مسئله مهم این است که بتوانند آسم را در کنترل خود قرار داده و تحت نظر باشند. اگر در دوره‌ی بارداری مشکل تنفسی داشته باشید، یعنی اکسیژن کافی به نوزادتان نمی‌رسد.
 در برخی کشورها از جمله انگلیس، مراکز مخصوص خانم‌های باردار مبتلا به آسم وجود دارد که مطلوب‌ترین درمان‌ها و مراقبت‌ها در آنجا ارائه می‌شود. فواید ارائه و استفاده از داروهای استنشاقی بسیار بیشتر از خطرات کنترل نکردن آسم در دوره‌ی بارداری است، بنابر این خانم‌های باردار مبتلا به آسم باید همان دارویی را که قبل از بارداری استفاده می‌کرده‌اند مصرف کنند.

حتما بخوانید: بیماری های عفونی در طول دوران بارداری


 پزشک می‌تواند به شما بگوید کدام داروی خوراکی آسم بی ضرر است. اگر آسم دارید، هر چه زودتر و قبل از اقدام به بارداری با پزشک مشورت کنید.


فشار خون مزمن


 فشار خون مزمن فشار خونی است که قبل از بارداری وجود داشته و در طول بارداری هم ادامه پیدا می‌کند. هرچند بسیاری از خانم‌ها قبل از اقدام به بارداری، از بیماری خود و مشکلات احتمالی در طول بارداری مطلع اند، اما گاهی پزشک این بیماری را در دوران بارداری تشخیص می‌دهد. اگر فشار خون خیلی بالا یا پایین داشته باشید، بارداری تان را می‌توانید تقریبا راحت سپری کنید. گرچه باز هم پزشک شرایط شما را زیر نظر خواهد داشت تا بروز شرایط خاص روی شما و نوزادتان تأثیر نگذارد.

                                                   کنترل بیماری ها


 زنان مبتلا به فشار خون بالای مزمن در معرض شدید ابتلا به مسمومیت بارداری اند، بنابراین پزشک مدام شما را زیر نظر دارد تا علائم احتمالی این بیماری را شناسایی و فوراً در جهت رفع آن اقدام کند. مهم‌ترین خطری که نوزاد این مادران را تهدید می‌کند، محدودیت رشد داخل رحمی یا پارگی جفت است. پزشک ممکن است با استفاده از سونوگرافی مکرر، وضعیت رشد جنین را مرتب چک کند و از وجود مایع آمنیوتیک کافی مطمئن شود. پزشک همچنین پیشنهاد می‌کند که برخی آزمایشات را بعدها انجام دهید تا وضعیت سلامت و رشد جنین در ماه‌های پایانی بررسی شود، برای مثال آزمایش نبود استرس انجام می‌ش ود. وضعیت کلی بارداری به این بستگی دارد که چقدر خوب بتوانید فشار خون تان را کنترل و سلامت عمومی خود را حفظ کنید تا نوزاد بتواند رشد مناسبی داشته باشد.

حتما بخوانید: بارداری طولانی تر از نه ماه


ترومبوز وریدی عمیق و آمبولی ریوی


 ترومبوز وریدی عمیق (DVT)، لخته‌ی خونی است که در عمق یک رگ، معمولاً در ساق پا ایجاد می‌شود. آمبولی ریوی هم لخته‌ی خونی است که در ریه ایجاد می‌شود و اغلب همان لخت‌های است که در رگ عمیق پا (DVT) ایجاد شده و راه خود را به سمت ریه پیموده و در آنجا جای گرفته است. هر دوی این شرایط نادرند و ممکن است در یک درصد از زنان باردار اتفاق بیفتد؛ اما احتمال بروز هر دوی این لختگی‌ها در دوره‌ی بارداری بسیار بیشتر از زمان‌های دیگر است. علائم ترومبوز وریدی عمیق (DVT) شامل درد، تورم، قرمزی و التهاب در ساق پا و رگ سفت و سخت شده‌ی طناب مانندی است که تا پایین پشت پا کشیده می‌شود. علائم آمبولی ریوی شامل کم آوردن ناگهانی نفس و اختلال در تنفس و درد شدید در ناحیه‌ی سینه که هنگام نفس کشیدن بدتر می‌شود و بالا آوردن خون همراه با سرفه است.


مادران باردار می‌پرسند...


پرسش: «آیا داروهای فشار خون در بارداری بی خطرند؟ » 
پاسخ: «بیشتر داروها بی خطرند، اما در مورد بسیاری از آنها در طول بارداری مطالعه‌ای نشده است. این سؤال مهم را از پزشک خود بپرسید تا در صورت لزوم، برخی داروهای مضر را مصرف نکنید. مهار کننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) و گیرنده‌های مهارکنندهی آنژیوتانسین (ARBs)، ممکن است موجب نقص مادرزادی و دیگر مشکلات در نوزاد شود. مهارکننده‌های بتا هم که کاملا بی ضررند، خطر بسیار اندکی در اختلال رشد داخل رحمی به همراه دارند. همچنین، داروهای ادرار آور بهتر است در طول بارداری مصرف نشوند، مگر اینکه این داروها تنها راه کنترل فشار خون باشند.

حتما بخوانید: جنین دختر است یا پسر؟


 به خاطر داشته باشید که درد عضله، گرفتگی و اسپاسم عضلانی و تورم از علائم بارداری‌اند. به علاوه با پیشرفت ماه بارداری بیشتر به نفس نفس می‌افتید و نفس کم می‌آورید که این امری کاملا متداول است، اما بروز آمبولی ریوی که مخصوص دوره‌ی بارداری است بسیار نادر است. اگر ناگهان دچار یکی از این علائم شدید، به هیچ وجه نترسید و نگران نشوید، اما مسئله را فوراً با پزشک در میان بگذارید.
 اگر به طور ناگهانی نفس کم آوردید و به نفس نفس افتادید و به سرعت شرایطتان بدتر شد، به خصوص اگر با سینه درد شدید یا سرفه‌ی خونی همراه شد، فوراً با پزشک تماس بگیرید.


دیابت 


بیماری دیابت در دوره‌ی بارداری به دو شکل وجود دارد:
   قبل از بارداری به بیماری دیابت مبتلا باشید؛ 

     در دوره‌ی بارداری به دیابت بارداری مبتلا شوید، دیابتی که مختص دوره‌ی بارداری است و پس از آن بهبود می‌یابد. 

                                           کنترل بیماری
دیابت قبل از بارداری


 اگر سابقه‌ی دیابت دارید، قبل از اقدام به بارداری در مورد بیماری خود با پزشک صحبت کنید. اگر میزان قند خون تان را قبل از بارداری به خوبی کنترل کنید، بارداری تان بدون دردسر پیش خواهد رفت. خانم‌های مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر داشتن جنین مبتلا به نقایص مادرزادی اند؛ اما می‌توانید این خطر را با کنترل مناسب قند خون به پایین‌ترین سطح برسانید.
 اگر از داروهای خوراکی برای کنترل قند خون استفاده می‌کنید، پزشک ممکن است تزریق انسولین را به جای مصرف داروی خوراکی برای کنترل بهتر قند خون تجویز کند. مطالعات و تحقیقات اخیر ادامه‌ی مصرف یکی از قرصهای خوراکی به نام متفورمین را مناسب می‌داند. برخی خانم‌های مبتلا به دیابت، از مشکلات کلیوی رنج می‌برند؛ اما این مشکل در دوره‌ی بارداری شدیدتر خواهد شد. اگر به مشکلات چشمی مرتبط با دیابت مبتلایید، به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید تا با معاینات دقیق به درمان مشکل چشمان تان بپردازد.


 اکثر خانم‌های دیابتی، دوران بارداری خود را بی هیچ مشکل و دردسری پشت سر می‌گذارند. ممکن است لازم باشد پزشک میزان انسولین تزریقی تان را تنظیم و همچنین روند رشد نوزاد را با انجام سونوگرافی‌های مرتب بررسی کند و فشار خون شما را دائما زیر نظر داشته باشد. به هنگام زایمان هم پزشک از نزدیک سطح قند خون تان را چک می‌کند و ممکن است در صورت نیاز انسولین تزریق کند. با کنترل مطلوب قند خون و مراقبت دقیق و نزدیک از مادر و جنین، خانم‌های دیابتی می‌توانند بارداری عالی و بی دردسری را سپری کنند. 

حتمابخوانید: کیسه ی آب در بارداری


دیابت بارداری 


دیابت بارداری از متداول‌ترین مشکلات پزشکی دوره‌ی بارداری است که در 2 تا 3 درصد خانم‌های باردار اتفاق می‌افتد. پزشک می‌تواند با انجام آزمایش خون مخصوصی دیابت بارداری را تشخیص دهد. 
اگر به دیابت بارداری مبتلایید و قند خون تان را خوب کنترل نمی‌کنید، نوزادتان ممکن است در معرض برخی مشکلات خاص قرار گیرد. اگر قند خون تان بالا باشد، قند و خون جنین نیز بالا می‌رود و این امر باعث می‌ش ود در بدن جنین برخی هورمون‌های مشخصی تولید شود که رشد جنین را تحریک کند و در نتیجه جنین خیلی بزرگ و درشت شود. (به فصل 15 رجوع کنید). به علاوه اگر جنین در حالی که هنوز در رحم شماست، قند خون بالا داشته باشد، ممکن است پس از تولد دچار مشکل موقتی تنظیم قند خون شود. اگر قند خون مادر در طول بارداری کنترل شود، خطر بروز چنین مشکلاتی در جنین به شکلی باورنکردنی کاهش می‌یابد.

حتما بخوانید: زایمان زود رس


 در صورت ابتلا به دیابت بارداری، لازم است قند خون تان را به خوبی کنترل کنید. معمولاً تغییر رژیم غذایی کافی است. بسیاری از خانم‌ها با یک پرستار یا مشاور تغذیه مشورت می‌کنند تا رژیم خوبی را برگزینند.) ورزش هم در کنترل دیابت مؤثر است. البته لازم نیست همه‌ی خانم‌های مبتلا به دیابت بارداری، برای کنترل دیابت خود دارو مصرف کنند و اگر نیاز به مصرف دارو باشد، احتمالاً به پزشک متخصص یا کلینیک‌های تخصصی دیابت ارجاع داده می‌ش وند. اگر به دیابت بارداری مبتلا شوید، پزشک می‌خواهد که قند خون خود را چند بار در روز و هفته با دستگاه خانگی تست قند خون چک کنید. با ایجاد سوراخ ریزی در انگشت و گرفتن قطرهای خون و قراردادن آن روی نوار دستگاه کوچک قند خون، می‌توانید به سرعت قند خون خود را اندازه گیری 

                                                     کنترل بیماری ها
فیبروم‌ها 


فیبروم‌ها، رشد توده‌های عضلانی خوش خیمی است که زخم را به وجود می‌آورد؛ بسیار رایج‌اند و پزشک در حین انجام سونوگرافی معمولی می‌تواند این فیبروم‌ها را تشخیص دهد. وجود سطح بالای استروژن در جریان خون یک خانم باردار، می‌تواند موجب رشد بیشتر و بزرگ‌تر شدن فیبروم‌ها شود. اما با این وجود هنوز پیش بینی اینکه آیا فیبروئید یک خانم در طول دوره‌ی بارداری بزرگتر می‌ش ود، به همان اندازه باقی می‌ماند یا کوچک‌تر می‌شود، کمی سخت است. به طور کلی، فیبروم‌ها هیچ مشکلی برای بارداری ایجاد نمی‌کنند و پس از زایمان اندازه شان بسیار کوچک می‌شود. 
در برخی موارد فیبروئیدها مشکلاتی را ایجاد می‌کنند، از قبیل:

حتمابخوانید: مسمومیت بارداری


    فیبروم‌ها ممکن است به قدری سریع رشد کنند که رشدشان از ذخیره‌ی خونی شان بیشتر شده و شروع به افت و زوال کنند، چرا که ذخیرہی خونی و غذای کافی برای رشد ندارند و در نتیجه درد زیادی ایجاد شده و انقباضات رحمی به وجود می‌آید و حتی گاهی موجب زایمان زودرس می‌شوند. علائم افت رشد و تحلیل رفتن فیبروم شامل درد و التهاب اطراف محل فیبروم در زیر شکم است. درمان کوتاه مدت این مشکل استفاده از داروهای مسکن ضد التهاب برای کاهش درد است. 


    وجود فیبروم‌های خیلی بزرگ در قسمت پایین رحم یا در نزدیکی دهانه‌ی رحم می‌تواند مانند مانعی در سر راه جنین به هنگام خروج از کانال تولد باشد. به علاوه وجود فیبروم احتمال نیاز به انجام عمل سزارین را افزایش می‌دهد، گرچه این مسئله چندان رایج نیست. 
    وجود فیبروم‌های بزرگ داخل رحم، می‌تواند گاهی احتمال قرار گیری جنین در وضعیت عرضی یا وضعیت ته در رحم را افزایش دهد؛ اما این احتمال هم بسیار نادر است.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مروری بر هوش‌های چندگانه

مروری بر هوش‌های چندگانه

باوجودی که همه انسان ها واجد این طی هشت گانه هستند اما سطح قدرتمند بودن در این طی میان افراد متفاوت است. گاردنر(1983)هوش را به عنوان توانایی حل مسأله یا خلق محصولاتی تعریف می کند که در یک فرهنگ یا در یک موقعیت اجتماعی ارزشمند هستند .

هفته چهل وپنجم نوزادی

هفته چهل وپنجم نوزادی

هفته چهل وپنجم نوزادی

در بارداری جعفری بخورید!

در بارداری جعفری بخورید!

در بارداری جعفری بخورید! مواد غذایی موجود در جعفری زیاد است. فکر نکنید این ابر قدرت سبز را فقط به خاطر زیبایی روی غذا می‌‌ریزند. جعفری سرشار از انواع مختلف ویتامین‌‌ها و مواد معدنی است که برای شما و کودک‌‌تان خیلی مفید هستند.

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل ودوم نوزادی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی زایمان طبیعی یکی از بهترین انواع زایمان است ولی تا حدودی ترس هم طبیعی است در اینجا ما شما را با مراحل این نوع زایمان آشنا می کنیم

هفته بیست و نهم نوزادی

هفته بیست و نهم نوزادی

هفته بیست و نهم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید