قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

علل افسردگی پس از زایمان

علل افسردگی پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/14 0 نظر 31 بازدید

علل افسردگی پس از زایمان

بدن به یک مراقبت ملایم نیاز دارد و شما میتوانید در دوره پس از زایمان با انتخاب غذاهای سالم بدن‌‌‌تان را یاری کنید. ما مطمئنیم شما می‌‌‌دانید که افسردگی در دوران پس از زایمان نگران‌‌‌کننده است. تخمین نشان می‌‌‌دهد افسردگی پس از زایمان در 3 تا 20 درصد مادران رخ می‌‌‌دهد. علت شناخته‌‌‌شده‌‌‌ای برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد ولی با بررسی تغییرات عمده زندگی که شما تازه متحمل شده‌‌‌اید، نوسانات زیاد هورمو.....

علل افسردگی پس از زایمان

با افسردگی پس از زایمان مبارزه کنید
پس از زایمان کودک، افسردگی معمولا 4 یا 6 هفته بعد از زایمان آغاز می‌‌‌شود.

                                    افسردگی
پایان اغلب کتاب‌‌‌های بارداری


معمولا اغلب کتاب‌‌‌های مرتبط با بارداری همین جا ختم خواهند شد ولی در مرحله پس از زایمان نیز کارهای زیادی در بدن شما انجام می‌‌‌پذیرد که نمی‌‌‌توان آنها را به سادگی نادیده گرفت.حدود 40 هفته طول کشید که شکم‌‌‌تان آنقدر بزرگ شد تا به کودک شما اجازه دهد درونش مراحل رشد را طی کند پس نباید آن را به این سادگی فراموش کنید. این بدن مجموعه کامل و جدیدی از نیازها است. شکم لازم است به شکل دوران قبل از بارداری برگردد. رحم شما باید چدا ترمیم شود و عضلات و پوست بعد از آن همه کشیده شدن و بدشکلی باید بار دیگر بازسازی نمایند.

حتما بخوانید: خواص ماهی قباد در دوران بارداری


بدن به یک مراقبت ملایم نیاز دارد و شما میتوانید در دوره پس از زایمان با انتخاب غذاهای سالم بدن‌‌‌تان را یاری کنید. ما مطمئنیم شما می‌‌‌دانید که افسردگی در دوران پس از زایمان نگران‌‌‌کننده است. تخمین نشان می‌‌‌دهد افسردگی پس از زایمان در 3 تا 20 درصد مادران رخ می‌‌‌دهد. علت شناخته‌‌‌شده‌‌‌ای برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد ولی با بررسی تغییرات عمده زندگی که شما تازه متحمل شده‌‌‌اید، نوسانات زیاد هورمونی و خستگی‌‌‌های اجتناب‌‌‌ناپذیر در اثر الگوهای نامنظم خواب، تعجبی نیست که مادران مقداری پستی و بلندی‌‌‌های عاطفی را تجربه کنند. 

                              افسردگی
بچه کبود


داشتن کودک هم از لحاظ بدنی و هم از لحاظ عاطفی چالش‌‌‌آور است. طبیعی است بسیاری از مادران بعد از زایمان تغییر روحیه بدهند مثلا یک دقیقه خوشحال بوده و دقیقه بعد افسرده باشند. این احساس‌‌‌ها بعضی اوقات "بچه کبود" نامیده شده و ظرف 10 روز پس از زایمان برطرف می‌‌‌شوند ولی بعضی خانم‌‌‌ها ممکن است افسردگی سخت و مداومی داشته باشند که خیلی بیشتر ادامه پیدا کند. این افسردگی پس از زایمان نامیده می‌‌‌شود.

حتما بخوانید: به کودکتان شیر مادر بدهید!


محققان سه نوع افسردگی پس از زایمان شناسایی کرده‌‌‌اند. بچه کبود، افسردگی پس از زایمان، روان پریشی( توجه کنید بخش روان پریشی خیلی نادر است) معمول‌‌‌ترین و ملایم‌‌‌ترین شکل افسردگی پس از زایمان "بچه کبود" است. میدانیم برای شما که به آن مبتلا هستید، ملایم نیست ولی به ما اطمینان داشته باشید که ملایم است. این افسردگی دامن‌‌‌گیر اغلب مادران میشود (تقریبا 50 تا 80 درصد خانم‌‌‌ها اما و گذرا است. معمولا یک تا سه روز بعد از زایمان آغاز شده و مشخصه آن گریه کردن، زودرنجی، بی-خوابی، تغییر اخلاق و احساس آسیب‌‌‌پذیری است. این اختلالات ممکن است چند هفته طول بکشد.


افسردگی پس از زایمان


افسردگی پس از زایمان چیزی بیش از گریه‌‌‌های گاهگاه است و مشخصه آن تغییر اخلاق، اضطراب، خستگی، درد در قفسه سینه و نفس نفس زدن، یک خانم دچار افسردگی پس از زایمان ممکن است به کودک خود با تردید و نگرش منفی و بی‌‌‌علاقگی نگاه کند. متاسفانه نتیجه‌‌‌اش ممکن است عدم دلبستگی مادر به کودک باشد. اولین علائم معمولا بین 4 تا 6 هفته بعد از زایمان ظاهر می‌‌‌شوند ولی افسردگی پس از زایمان میتواند از لحظه زایمان آغاز شده یا ممکن است نتیجه افسردگی‌‌‌ای باشد که از آغاز بارداری دائما وجود داشته است.

                                           افسردگی
روان پریشی پس از زایمان یک اختلال نسبتا نادر است. علائم آن شامل گیجی شدید، خستگی، اضطراب، تغییر روحیه، احساس ناامیدی و شرم، خیالبافی، حرف زدن تند و جنون باشد. مطالعات نشان میدهد که روان‌‌‌پریشی فقط دامن‌‌‌گیر یک در هزارم خانم‌‌‌ها می‌‌‌شود. خبر خوب این بود اگر شما از خود می‌‌‌پرسید که آیا مبتلا هستید یا خیر، احتمالا جواب منفی است.

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم


عوامل خطر


علت مشخص واحدی برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد بلکه چندین عامل می‌‌‌توانند شما را در معرض آن قرار دهند. تغییرات مقدار هورمون که در دوران بارداری و فورا بعد از زایمان رخ می‌‌‌دهد، تقریبا به طور مسلم یک عامل است. استرس مادر شدن خصوصا اگر تجربه با انتظارات مادر تناسب نداشته باشند هم میتواند باعث افسردگی شود ولی تمامش این نیست.


سندرم شدید قبل از عادات ماهانه (P.M.S) رابطه مشکل،نبودن شبکه حمایت، و حوادث تنش‌‌‌زای دوران بارداری یا بعد از زایمان می‌‌‌توانند آغازگر افسردگی باشند. داشتن سابقه سقط جنین یا مشکلات زایمان هم جزء این عوامل هستند. خانم‌‌‌هایی که قبل از باردار شدن دچار افسردگی شده‌‌‌اند یا در دوران بارداری قبلی دچار افسردگی بوده‌‌‌اند، خطر ابتلاء مجدد بیشتری دارند. محققان با بررسی سن، کارهای زمان زایمان و بسیاری از دیگرعوامل به نتیجه رسیده‌‌‌اند که یک عامل واحد باعث افسردگی نمیشود. امروزه کارشناسان عقیده دارند افسردگی پس از زایمان نتیجه بسیاری از عوامل پیچیده است ولی باید بدانید هیچ کاری نیست که شما انجام دهید و آن کار باعث افسردگی شود. افسردگی صرفا تقصیر شما نیست. به فرمان بدن خود گوش داده و مراقب خود باشید و اگر نگران افسردگی پس از زایمان هستید، حتما با متخصص زنان یا مراقب بهداشتی خود صحبت کنید.

                                   افسردگی
غذا و خلق و خوی شما


غذا حداقل تاحدی با خطر افسردگی پس از زایمان ارتباط دارد. بسیاری از دانشمندان در مورد نوع و مقدار غذای خانم‌‌‌ها در دوران بارداری و افسردگی پس از زایمان تحقیق کرده‌‌‌اند. تعدادی از غذاها در ابتلاء یا پیشگیری افسردگی خود را به عنوان عوامل بالقوه نشان داده‌‌‌اند. مثلا غذاهای دارای قند زیاد ممکن است در ابتلاء به افسردگی کمک کنند، در حالی که چربی‌‌‌های امگا 3 ممکن است به پیشگیری از آن کمک کنند.

حتما بخوانید: افزایش شیر مادر با مصرف تخم شنبلیله


واقعیت اثبات شده


در کشورهایی که خانم‌‌‌ها ماهی نمیخورند، میزان موارد افسردگی 20 برابر بیشتر است. حتی قتل نفس، جنایت و خودکشی هم با کم مصرف کردن ماهی مرتبط است.

واقعیت اثبات شده


تحقیقات نشان داده است، خانم‌‌‌های کشورهایی با مصرف ماهی بالاتر مانند ژاپن، هنگ کنگ، سوئد و شیلی کمترین میزان افسردگی پس از زایمان را داشته درحالی که خانم‌‌‌های کشورهایی با کمترین مصرف ماهی مانند برزیل، آفریقای جنوبی، آلمان غربی و عربستان سعودی بالاترین میزان افسردگی پس از زایمان را دارند.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3 درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان اسیدهای  چرب امگا3 "چربی‌‌‌‌های شادی بخش" و "هدیه دریا" نامیده میشوند. مغز به طور طبیعی دارای مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا3 به نام اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) است. وقتی مغز مقادیر زیادی از این چربی خوب را داشته باشد، به طور مطلوب کار کرده و به شما روشنی ذهن و خلق و خوئی سالم خواهد داد.
محققان توانسته‌‌‌‌اند ارتباط مصرف این چربی‌‌‌‌های سالم را با افس....

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس خانم‌ها غالبا از حبوبات خشک مانند لوبیا و عدس به خاطر ترس از نفخ خودداری میکنند ولی بعد از گذر از نفخ زیاد مرتبط با بارداری، ممکن است آموخته باشید که چگونه با این مساله برخورد کنید. عدس یکی از بهترین غذاهای روی زمین است. عدس دارای موادمعدنی پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها است.

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان ماهی ساردین غذایی سریع، راحت و دارای موادغذایی زیاد و عالی‌ترین غذای پس از زایمان بوده و میتواند در مبارزه با افسردگی پس از زایمان شما را یاری کند. اجازه دهید آن را بررسی کنیم: شما با داشتن کوچولویتان وقت زیادی برای پختن غذا ندارید. خصوصا اگر بچه اول شما نباشد و بچه‌های بزرگتری هم داشته باشید. ساردین را میتوان سریع تهیه نموده و به این طریق به منبع پروتئین، آهن و کلسیم دست یافت. بهترین ماده‌غذایی پس از زایمان یعنی DHA نیز در ماهی ساردین وجود دارد.
 

پس از زایمان گینوا بخورید!

پس از زایمان گینوا بخورید!

پس از زایمان گینوا بخورید! تخم گینوا سرشار از اسید آمینه بوده و وقتی پخته شود ساختاری اسفنجی و خامه مانند دارد و دارای موادی است که میتواند به دوران پس از زایمان کمک کرده تا بدن شکل اولیه خود را بازیافته و با افسردگی مبارزه نماید. به علاوه طرز تهیه آن راحت است و میتوانید مقدار زیادی از آن را پخته و مقداری را مصرف نموده و بقیه را در یخچال بگذارید. سپس آن را با سبزیجات خام مورد علاقه خود مخلوط کرده و سالاد سرشار از ویتامین به دست آورید.

آداب قبل از بارداری در طب اسلامی

آداب قبل از بارداری در طب اسلامی

آداب قبل از بارداری در طب اسلامی به هر مسلمانی چه مرد و چه زن توصیه شده که قبل از انعقاد نطفه سعی شود به مدت چهل شبانه روز پاکیزگی و طهارت روحی داشته باشد. این مساله برای پیامبر کرامی اسلام واجب بوده است لکن به مسلمانان توصیه شده است اگر مقدور باشد چهل روز قبل از انعقاد نطفه روزه داشته باشند و در این چهل شبانه روز در تغذیه و معاشرتها دقت داشته باشند. خمس مال خود را بپردازند و سعی کنند تا جایی که ممکن است در این مدت چهل روز وضو داشته با..

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی کلم پیچ برای خود، کودک‌‌‌‌‌تان- و چه باور کنید و چه نکنید- برای سینه‌‌‌‌‌هایتان خوب است. برگهای کلم که موادغذائی خوبی دارند انتخاب خوبی برای زمان شیردهی می‌‌‌‌‌باشند ولی می‌‌‌‌‌توانید برگ‌‌‌‌‌های کلم را مستقیما هم مورد استفاده قرار دهید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید