قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 1,110 بازدید

هفته هفدهم نوزادی

 

هفته هفدهم نوزادی


تغذیه نوزاد در هفته هفدهم نوزادی

تصمیم‌گیری درباره شروع غذاهای جامد به توانایی فیزیکی هضم غذا و نیز قابلیت شیرخوار برای نشستن و خوردن غذا بستگی دارد. یکی از علایم آماده بودن شیرخوار برای خوردن این نوع غذاها، علایم نزدیک بودن به زمان انجام این کار است که خود را با جالب توجه بودن موضوع شراکت شیرخوار در غذا خوردن همراه با اعضای خانواده نشان می‌دهد.

می‌توانید شیرخوار را به نزدیک میز غذاخوری خود بیاورید تا بتواند هنگام خوردن، شما و سایر اعضای خانواده را ببیند. چنان چه فرزندتان در زمانی که شما غذا می‌خورید مایل به غذا خوردن باشد می‌توانید همزمان با غذا خوردن خود، فرزندتان را نیز با شیر خود یا شیر خشک تغذیه کنید. همچنین می‌توانید مقداری آب به او بدهید. قاعدتاً، شیرخواران در این سن، به عنوان برآورده شدن نیازهای تغذیه‌ای به نوشیدن آب نیاز ندارند زیرا تمام مایعات مورد احتیاج خود را از شیر مادر یا شیر خشک به دست می‌آورند و دادن آب با لیوان، فقط با هدف ایجاد مهارت در نوشیدن با این وسیله صورت می‌گیرد.

گذاشتن اشیا یا انگشتان دست در دهان، می‌تواند نشانهٔ تمایل فرزندتان به خوردن غذا باشد. قبل از این که فرزند شما دچار بی‌قراری شود. با دیدن نشانهٔ مزبور، تغذیه او را شروع کنید.

 

خواب کودک در هفته هفدهم نوزادی

در این هفته، همچنان توصیه می‌شود فرزند خود را به پشت بخوابانید. اگر تاکنون فرزندتان شروع به غلتیدن نکرده به زودی این کار را آغاز خواهد کرد. در این سنین، کودکان علاقه زیادی به حرکت کردن دارند که ممکن است در ساعات خواب شب نیز به شکل غلتیدن ادامه یابد و نباید موجب نگرانی شود.

 

بازی با نوزاد در هفته هفدهم نوزادی

فرزند خود را در مقابل خود بر روی زمین بخوابانید یا بنشانید و به آرامی بازوهایش را در دستان خود بگیرید و بازوهای او را بر روی شکم و سینه‌اش قرار دهید و با خوشحالی از او بپرسید: پسر (یا دختر) نازم چه قدر بزرگ شده؟؛ بعد بازوهایش را به دو طرف بدنش باز کنید و بگویید: «خیلی بزرگ ...!» این بازی را بارها و بارها تکرار کنید. به زودی فرزندتان با قرار دادن بازوها بر روی شکم و سینه‌اش به شما نشان می‌دهد که دوست دارد این بازی را انجام دهد. می‌توانید این بازی را با گفتن نام فرزند خود به جای پسر (یا دخترم) انجام دهید. لبخندی که با انجام این بازی بر لبان فرزندتان نقش می‌بندد موجب شادی هر دوی شما خواهد شد.

 

نکته

حتی در صورتی که تصور می‌کنید علت تب فرزندتان، درآوردن دندان است موضوع را به دقت تحت نظر بگیرید و در صورت لزوم، فرزند خود را به نزد پزشک متخصص کودکان ببرید به ویژه اگر کودک گوش خود را با دستش می‌کشد زیرا این کار، تقریباً همیشه به معنی گوش درد است. ممکن است درد گوش، به دلیل تجمع مایع یا چرک در گوش باشد. عفونت یا تجمع مکرر مایع در گوش می‌تواند موجب آسیب گوش یا کاهش شنوایی شود و باید به وسیله پزشک تحت درمان قرار بگیرد. گاهی علت این که کودک، گوش خود را می‌کشد، خواب آلودگی است.

در این سن، ممکن است فرزند شما غان و غون کند یا صداهای ساده کلمات شما را تکرار نماید. عدم انجام این کار می‌تواند ناشی از کاهش شنوایی باشد و باید به وسیله پزشک متخصص تحت بررسی قرار بگیرد.

رسیدن شیرخوار به اشیا معمولاً در 4 ماهگی امکان‌پذیر می‌شود. در این سن، شیرخوار به محیط اطراف خود علاقه نشان می‌دهد و دوست دارد دست‌هایش را تا حد ممکن بر روی اشیای مختلف قرار دهد و اگرچه احتمال دارد نتواند خود را به آنها برساند ولی برای این کار سعی زیادی می‌کند. چنان چه مشاهده می‌کنید که فرزندتان برای در دست گرفتن اشیا تلاش نمی‌کند این موضوع را در چک‌آب بعدی به اطلاع پزشک برسانید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

 محصول تستی یک

محصول تستی یک

کُوچینگ بارداری طلایی به مادران عزیز کمک می کند تا ضمن داشتن احساس عالی در دوران بارداری، با آگاهی و هوشمندی لازم به تقویت هوش جنین خود پرداخته و همچنین سلامت جسم و روان را به او هدیه دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی وچهارم نوزادی

هفته سی وچهارم نوزادی

هفته سی وچهارم نوزادی

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت اول

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت اول

میگویند میلیون‌ها میلیون از اسپرم‌ها به طرف دهانه رحم حرکت می‌کنند و تخمک را هدف قرار می‌دهند، ولی فقط یکی از آن‌ها (یا دوتا) پیروز می‌شود و به او اجازه داده می‌شود که نزدیک شود!...  چگونه و چرا تخمک این اسپرم را دیگری را جذب نمی‌کند؟... چگونه این مسابقه پایان می‌یابد؟...چه کسی پبروز است؟

هفته بیست وسوم نوزادی

هفته بیست وسوم نوزادی

هفته بیست وسوم نوزادی

تقویت هوش کودکان زیر دو سال

تقویت هوش کودکان زیر دو سال

هوش بالای کودک آرزوی هر پدر و مادریه اما آیا هر پدر و مادری برای این امر مهم آماده هستن؟ ظرفیت هوش کودک قابل افزایش هست راز افزایش هوش کودک

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید