قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

خواص باروری مارچوبه

خواص باروری مارچوبه
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/18 0 نظر 22 بازدید

خواص باروری مارچوبه

وقتی مارچوبه میخورید، ادرار شما بوی عجیبی میدهد ولی اجازه ندهید این بو شما را از خوردن این سبزی خوشمزه و سالم باز دارد. این چوبه‌‌‌‌ها دارای موادغذایی هستند که باعث میشوند بدن شما به طور مطلوب کار کرده و شانس باروری شما را افزایش میدهند.

خواص باروری مارچوبه


وقتی مارچوبه میخورید، ادرار شما بوی عجیبی میدهد ولی اجازه ندهید این بو شما را از خوردن این سبزی خوشمزه و سالم باز دارد. این چوبه‌‌‌‌ها دارای موادغذایی هستند که باعث می شوند بدن شما به طور مطلوب کار کرده و شانس باروری شما را افزایش می دهند.

                                        مارچوبه

مارچوبه در یک نگاه


مقدار مصرف : 2/1 فنجان (90 گرم)                   کلسیم: 21%
کالری: 20           ویتامین A: 18%             چربی اشباع شده: صفر              ویتامین C: 12%
پروتئین: 2 گرم          آهن: 5%              فیبر: 2 گرم

حتما بخوانید: نقش فولیک اسید بر باروری سالم


پنج تا برای فولات


فقط پنج چوبه مارچوبه 100 میکروگرم فولات و 20 چوبه آن 400 میکروگرم فولات دارد، فولات برای باروری زنان و مردان مهم است. تحقیقات نشان داده است فولات در تولید اسپرم سالم در مردان نقش داشته و بر توانایی تولید تخمک هم اثر مفیدی دارد. یادتان باشد فولات منابع غذایی خیلی خوب جذب نمیشود ( فقط نیمی از آن) بنابراین دفعه بعدی که غذا می خورید وقتی ظرف حاوی مارچوبه را دور می-گردانند، آن را گرفته و بشقابتان را پر کنید که بدن شما از این کار تشکر خواهد کرد.

                                مارچوبه
مارچوبه برای اسپرم


محققان هلند دریافته‌‌‌‌اند مصرف روزانه اسید فولیک ( 5 میلی‌‌‌‌گرم به اضافه 66 میلی‌‌‌‌گرم سولفات روی) میتوانند در مردانی که باروری کم دارند تعداد اسپرم را افزایش دهد. این مطالعه شامل 212 مرد میشده است. در هر دو دسته مردان بارور و غیربارور مکمل اسید فولیک و سولفات روی باعث افزایش تعداد کل اسپرم‌‌‌‌ها شد. این تحقیق در سال 2002 در مجله "باروری و نازایی" گزارش دشه است. مطالعات آینده ممکن است ما را در مورد این رابطه آگاهتر نماید. وقتی بنا باشد فولات برالی انجام وظایف طبیعی بدن آنقدر مهم باشد پس هر روز مقدار زیادی غذاهای سرشار از فولات مصرف نمایند.

حتما بخوانید: قدرت باروری در مردان


گلوتاتیون در مقابل رادیکال‌‌‌‌های آزاد


مارچوبه ماده غذایی کمتر معروفی مانند گلوتاتیون (Glutathione) هم دارد. گلوتاتیون یک آنتی-اکسیدان قوی است. آنتی اکسیدان ترکیبات مفیدی هستند که در بسیاری از میوه‌‌‌‌جات و سبزیجات یافت میشوند. آنتی‌‌‌‌اکسیدان‌‌‌‌ها میتوانند، رادیکال‌‌‌‌های آزاد را خنثی نمایند. رادیکالهای آزاد ترکیبات مضری هستند که میتوانند به DNA و دیگر قسمت‌‌‌‌های سلول‌‌‌‌های بدن آسیب برسانند. رادیکال‌‌‌‌های آزاد همیشه در بدن هستند چون یک محصول فرعی فرآیندهای طبیعی بدن به حساب می‌‌‌‌آیند. ولی از مواد شیمیایی لوازم آرایش و دیگر محصولات بهداشتی و همچنین آفتاب و آلوده‌‌‌‌کننده‌‌‌‌های محیط هم در بدن ایجاد میشوند. رادیکالهای آزاد میتوانند به اسپرم آسیب برسانند. گلوتاتیون یک آنتی‌‌‌‌اکسیدان خوب و ویژه است که به کمک شما آمده و به ترمیم دیگر آنتی‌‌‌‌اکسیدان‌‌‌‌ها پرداخته و برای مبارزه با رادیکال‌‌‌‌های آزاد نیروی لازم در اختیار شما می‌‌‌‌گذارد.

                            مارچوبه
غذاهای خوشمزه


چه کسی مارچوبه را که بهترین سبزی بهاری‌‌‌‌ست دوست ندارد؟ مارچوبه یکی از معدود غذاهایی است که چه سرد و چه گرم و چه در دمای عادی خوشمزه است. من دوست دارم آنها را بخارپز کرده تا ترد شوند و سپس سرد کرده و به طرق مختلف مصرف نمایم مثلا کمی سس سرکه روی آن پاشیده و بعنوان سالاد یا غذای جنبی میل نمایم. آنها را بع قطعات 5/2 سانتیمتری تقسیم کرده و به سالاد اضافه نمایید. من آن را با سالاد کاهو، تخم مرغ آب پز سفت خرد شده، تخم آفتابگردان و فلفل قرمز کباب شده هم دوست دارم. میتوان آن را خرد کرده و به املت یا چیزهای سرخ کردنی افزود یا این که آن را پوره کرد و با حموس مخلوط کرد یا در ماست ریخته و سوپ مارچوبه‌‌‌‌ای نشاط‌‌‌‌آور و سرد به دست آورد.

حتما بخوانید: بهترین غذا برای باروری

 


مارچوبه داغ هم خوشمزه است. مارچوبه‌‌‌‌های گوشت‌‌‌‌دار را با کمی روغن زیتون، آبلیمو با سس سرکه روی آنها ریخته و کباب کنید. سوپ مارجوبه را هم اگر با شیر ارگانیک و کمی کره ارگانیم تهیه کنید نرم نوش خوبی است. یکی از دوستان ما مارچوبه را در روغن زیتون،رزماری و سیر خیس کرده و در فر میپزد یا اینکه ترد شوند. مارچوبه بخارپز شده با کره ارگانیک و آبلیمو یک غذای جنبی کامل برای هرنوع غذایی است. من آن را با غذاهای دریایی، مرغ و سیب زمینی شیرین پخته دوست دارم. ضمنا مارچوبه هم مانند شابانک بعنوان یک مقوی جنسی مشهور بوده است. البته من این را قبول ندارم ولی مارچوبه خوشمزه بوده و مانند دیگر غذاهای سنگین تر شما را سیر نمی کند. 

                                                مارچوبه
شهوت زا


مارچوبه دارای روتین (rutin) هم هست که یک ماده غذایی شناخته شده بوده و به بارداری کمک می کند. آنتی اکسیدا‌‌‌‌ها می توانند به حفظ اسپرم کمک کرده و اطمینان دهند که حداکثر تعداد اسپرم سالم برای جماع موجود است. روتین خواص آنتی‌‌‌‌اکسیدان زیادی داشته و میتواند ویتامین c را تثبیت نماید. ویتامین c هم در مارچوبه یافت شده و اگر روتین یا ویتامین C با هم مصرف شودن فواید ویتامین C بیتشر می گردد. ویتامین C در مبارزه با رادیکالهای آزاد و چین و چروکهای بدن نقش مهمی داشته و ایمنی را هم افزایش می دهد. 

حتما بخوانید: رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس

 

خریدار زرنگ


موقع خرید مارچوبه ساقه‌‌‌‌هایی را انتخاب کنید که تازه سبز و سر آنها فشرده و درهم پیچیده باشد ساقه‌‌‌‌ها باید مستقیم، سفت و طولشان حدود 15 تا 20 سانتیمتر باشند. از مارچوبه‌‌‌‌ای که ته آن سفید باشد خودداری کنید چون قسمت سفید قابل استفاده نیست. این گفته که میگوید مارچوبه نازک نخ مانند خوشمزه‌‌‌‌تر است غلط بوده و درست عکس آن صحیح است. مارچوبه گوشت دار ترد و خوشمزه بوده و مارچوبه نازک میتواند نخ دار و فیبری باشد. نه مارچوبه‌‌‌‌های تازه را در یک حوله کاغذی مرطوب پیچیده و در یک کیسه پلاستیک گذاشته و در یخچال نگهداری نمایید. یا این که ته آنها را در یک لیوان یا فنجان آب بگذارید. به هرحال بیش از دو روز آن را نگهداری نکنید.

                                                   مارچوبه
برای تهیه کردن مارچوبه تازه ته ساقه‌‌‌‌ها را که خوب می شکند جدا کرده و اگر بخواهید برای سوپ استفاده کنید بعد از آن ساقه ها را خوب شسته تا اگر ماسه به آن چسبده باشد جدا شود. دو راه خوب تهیه مارچوبه برای خانم های باردار یکی بخارپز کردن آن بوده و دیگری پختن آن مانند نان و کیک است.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص شوید در دوران شیردهی

خواص شوید در دوران شیردهی

خواص شوید در دوران شیردهی شما ممکن سات فکر کنید شوید فقط برای ترشی است ولی این گیاه همه کاره سرشار از موادغذایی بوده و در بازسازی بدن، تولید شیر و سالم نگه داشتن کودک کمک می‌کند. شوید تازه منبع خوب فیبر، نیاسین، فسفر، مس، ریبوفلاوین، ویتامین B6، فولات، آهن و پتاسیم است. همه این موادغذایی از رشد و نمو سالم خود و کودکتان پشتیبانی میکنند. مهم‌تر از همه این که شوید تازه منبع چهار ماده غذایی، دارای اهمی...

خوردن آجیل در دوران بارداری

خوردن آجیل در دوران بارداری

خوردن آجیل در دوران بارداری آجیل‌‌‌‌‌هایی با اندازه‌‌‌‌‌ها، شکل‌‌‌‌‌ها، رنگ‌‌‌‌‌ها و مزه‌‌‌‌‌های مختلف در بازار موجود است و هر کدام سرشار از مواد غذایی ای مانند موادمعدنی، پروتئین، فیبر، چربی‌‌‌‌‌های خوب و ویتامین هستند. از ذرات خیلی کم آن‌‌‌‌‌ها در غذاها گرفته تا خلال بادام در سالاد راه‌‌‌‌‌های خوبی برای مصرف در این سه ماه هستند.

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری بسیاری از ما درباره آب فکر زیادی نمی‌‌کنیم. شیر را باز می‌‌کنید و آب بیرون می‌‌آید ولی آب یکی از مهمترین موادغذایی برای دوران بارداری است. نیاز زیاد باعث افزایش حجم آب مصرفی‌‌تان می‌‌گردد. سلامتی و پاکی آب می‌‌تواند در سلامتی خود و کودکتان موثر باشد.
 

خواص کنجد در دوران بارداری

خواص کنجد در دوران بارداری

خواص کنجد در دوران بارداری وقتی درباره غذاهای سالم برای سه ماهه سوم خود فکر می‌کنید، احتمالا کنجد به نظر شما می‌آید ولی کنجد خیلی مغذی بوده و بسیاری از مواد غذایی مانند کلسیم، آهن و فیبر را که در این دوره خیلی به آن نیاز دارید برای شما تامین می‌کند. کنجد خوشمزه بوده و فراوان هم هست. ریختن آن روی سالاد و چیزهای سرخ کردنی آسان می‌باشد و می‌توانید همراه با صبحانه یا غذاهای سرپایی بخورید. خوشبختانه در ایران آن راه روی نان هم می‌پاشند.

پس از زایمان زردآلو بخورید!

پس از زایمان زردآلو بخورید!

پس از زایمان زردآلو بخورید؟ آیا میان وعده‌‌‌ای می‌‌‌خواهید که بتوانید در بیرون خانه بخورید؟ شاید این روزها وقت زیادی برای تهیه غذا نداشته باشید. درواقع بسیاری از تازه مادران به شوخی می‌‌‌گویند اگر بتوانند یک دوش بگیرند، خوشحال شده‌‌‌اند. جواب شما زردآلو است. برگه زردآلو قابل حمل بوده و میتوان آن را در کیف دستی گذاشت. زردآلو میان وعده خوبی برای ماه‌‌‌های پس از زایمان است چون دارای فیبر، آنتی‌‌‌اکسیدان‌‌‌ها و آهن است که این رو

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری لوبیای سیاه که مورد علاقه مکزیکی‌ها است، ماده‌ای خوشمزه و مقوی برای افزودن به غذاها است. «مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی» گزارش داد لوبیای سیاه از نظر ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام انتوسیانین‌ها (anthocyanis) به اندازه انگور و قره قاط این ماده را دارد. لوبیای سیاه را به برنامه غذایی خود وارد کنید که دارای مواد غذایی مورد نیاز خود و کودک‌تان است

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید