مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند
چکیده این مطلب : انتشار : 1395/09/27 0 نظر 400 بازدید

والدین باید سعی کنند به ندرت نظرات خود را در ذهن فرزندان‌شان انباشته کنند. لازم است به جای آن‌که تنها خود سخنگو باشند، اجازه دهند فرزندشان نیز نظرات و صحبت‌های خود را ارائه دهد. زمانی که کودک از پدر و مادر سؤالی دارد، به جای دادن پاسخ، بهتر است از خود کودک سؤالاتی پرسیده شود تا ذهن خلاق او نیز در پی یافتن پاسخ سؤالاتش برآید. این گونه والدین هستند که بهترین و مهم‌ترین نعمت‌های زندگی فرزندان خود خواهند بود.

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

متأسفانه برای بسیاری از ما خاطرات یادگیری، جلسات طولانی و دردآوری از انباشته کردن اطلاعات کوچک در مغزمان، به خاطر سپردن آن‌ها برای امتحان دادن و سپس فراموش کردن آن‌چه یاد گرفته بودیم است.

والدین باید سعی کنند به ندرت نظرات خود را در ذهن فرزندان‌شان انباشته کنند. لازم است به جای آن‌که تنها خود سخنگو باشند، اجازه دهند فرزندشان نیز نظرات و صحبت‌های خود را ارائه دهد. زمانی که کودک از پدر و مادر سؤالی دارد، به جای دادن پاسخ، بهتر است از خود کودک سؤالاتی پرسیده شود تا ذهن خلاق او نیز در پی یافتن پاسخ سؤالاتش برآید. این گونه والدین هستند که بهترین و مهم‌ترین نعمت‌های زندگی فرزندان خود خواهند بود.

در این بین نقش مادر به مراتب مهم‌تر از نقش پدر است. کودک ساعات طولانی‌تری همراه مادرش است و عشق بی‌قید و شرطی که مادر به کودک دارد به مراتب ملموس‌تر از محبت پدر خواهد بود. یک مادر آگاه و دلسوز باید علاوه بر دادن عشق و محبت به کودک، درس‌های زندگی را نیز به او آموزش دهد. احتمالاً شما هم شنیده‌اید که پسرها با زنانی ازدواج می‌کنند که شباهت رفتاری و اخلاقی زیادی با مادرشان داشته باشد و از آن سو دخترها نیز تمایل دارند همسرشان شبیه پدر باشد. مادران دانا و دلسوز با رفتار خوب، عشق و علاقه به دیگران، فداکاری و گذشت و دیگر خصلت‌های خوب را به کودک‌شان یاد می‌دهند.

فراموش نکنید بخشی از آموزه‌هایی که هر پدر و مادری به کودک خود می‌دهند را مسائل مالی( آموزش مالی به کودکان)شکیل خواهد داد. برای همین است که کودک در زندگی آینده‌اش بسیار تحت تأثیر رفتارهای مالی پدر و مادرش خواهد بود و به همین دلیل ثروت در یک خانواده موروثی شده و طی نسل‌ها ادامه می‌یابد. این پول نیست که پدر و مادر ثروتمند به فرزندان‌شان انتقال می‌دهند، بلکه نگرش درست به ثروت و رفتارهای مالی است که به آن‌ها انتقال می‌دهند

کودکان ما باید یاد بگیرند تصمیماتی که اتخاذ می‌کنند عواقبی برای آن‌ها و نیز اطرافیان‌شان خواهد داشت. این عواقب حتی شامل تصمیمات خصوصی آن‌ها نیز می‌شود.

بسیاری از مردم در یک دنیای سیاه و سفید یا یک دنیای درست و غلط زندگی می‌کنند. بعضی از والدینی که دنیایی این گونه دارند به کودکان‌شان توصیه می‌کنند: هیچ وقت کسی را هل نده، اگه کسی بهت کتک زد، تو بهش کاری نداشته باش. نزار کسی بهت زور بگه، باید با زورگویی قدرت خودتو به دوستات نشون بدی. قوی و محکم باش و هر طور شده قدرت خودتو به دیگران نشون بده.

روش درست‌تر این است که کودک بداند اگر قرار است کسی را هل بدهد، چرا باید این کار را انجام دهد و دقیقاً چقدر محکم هل بدهد. برای این کار نیز باید هوش بسیار زیادی داشته باشد.

تعریف هوش واقعی: هوش واقعی این است که بدانید چه چیزی مناسب است، به جای آن‌که بدانید چه چیزی فقط غلط یا درست است.

فراموش نکنید که خدا به ما یک پای راست و یک پای چپ داده است، نه یک پای درست و یک پای غلط. انسان‌ها ابتدا با یک اشتباه به سمت راست و یک اشتباه به سمت چپ پیشرفت می‌کنند. مردمی که فکر می‌کنند باید همیشه درست باشند، مثل مردمی هستند که تنها با یک پای راست حرکت می‌کنند. هرچند آن‌ها تصور می‌کنند که در حال حرکت به سمت پیشرفت و موفقیت هستند، معمولاً به سرگشتگی می‌رسند.

 

آیا کودک شما یک نابغه اقتصادی است؟

 چندی پیش یکی از دوستانم را دیدم. چندین سال بود که او را ندیده بودم. زمانی که از او پرسیدم چه خبر؟ بی‌درنگ کیفش را درآورده و عکس دختر کوچولویش را نشانم داد. سپس با غرور خاصی گفت: «باورت نمی‌شه با این که فقط یک سالشه خیلی باهوشه و همه چی رو زود یاد می‌گیره.»

دوستم تقریباً 20 دقیقه در مورد هوش خارق‌العاده‌ی دختر کوچولویش صحبت کرد. بالاخره فکر کرد که زیاد حرف زده بنابراین با عذرخواهی گفت: «ببخشید. من فقط خیلی بهش افتخار می‌کنم. فکر می‌کنم خیلی باهوشه و خیلی زود همه چی رو یاد می‌گیرده. مطمئنم که یک نابغه‌ی بزرگ می‌شه.»

فکر می‌کنید این افتخار کردن غرورآمیز محدود به تعداد کمی از والدین است؟ من که این طور فکر نمی‌کنم. حداقل طبق تجربه‌ی من این طور نیست. اگر از مشاهداتم از همه‌ی والدین یک چیز فهمیده باشم، این است که همگی از این که می‌بینند کودک‌شان چقدر سریع یاد می‌گیرند، متحیرند. هر پدر و مادر جدیدی که می‌بینم مطمئن است که فرزندش باهوش‌ترین بچه‌ی دنیا و شاید حتی یک نابغه است. البته من نیز با آن‌ها موافقم. تصور می‌کنم همه‌ی بچه‌ها در جای جای دنیا باهوش به دنیا می‌آیند.

اما برای نبوغ بسیاری از این کودکان در حین بزرگ شدن اتفاقات ناگواری می‌افتد. بسیاری از آن‌ها به نظر می‌رسد که نبوغ‌شان ناپدید شده، کاهش یافته و یا به مسیرهای دیگری کشیده می‌شود.

شاید از آن دسته والدینی باشید که در دوران تحصیل‌تان نابغه محسوب می‌شدید. این والدین اغلب فرمول‌های موفقیت‌های خود را به کودکان‌شان القا می‌کنند. در حالی که هر فردی فرمول موفقیت خاص خود را دارد. ممکن است فرمول موفقیت‌های شما با فرزندتان یکسان نباشد. مشکل اغلب کودکان با والدین‌شان نیز از این جا نشأت می‌گیرد: متفاوت بودن فرمول‌های موفقیت.

آیا کودک شما یک هوش مالی بالا دارد؟

وقتی می‌گویید کسی هوش بالایی دارد، منظورتان چیست؟

چه چیزی هوش شما را می‌سنجد؟

آیا داشتن هوش بالا ضامن موفقیت شما در آینده است؟

آیا داشتن یک هوش بالا به معنی این است که شما ثروتمند خواهید شد؟

یکی از دوستانم می‌گفت زمانی که در حال تحصیل در سال چهارم ابتدایی بودم، روزی معلم در کلاس گفت: «بچه‌ها یکی از نوابغ آینده را بهتون معرفی می‌کنم. من به نوبه‌ی خودم افتخار می‌کنم که به این نابغه‌ی بزرگ درس می‌دم.» سپس به سمت یکی از دوستانم رفته و او را به عنوان یکی از باهوش‌ترین دانش‌آموزانی که تا کنون داشته، معرفی کرد. همه‌ی بچه‌ها متعجب شدند؛ چون تا آن لحظه همه‌ی ما او را به خاطر عینک ته استکانی که بر چشم داشت مسخره می‌کردیم.

از آن جایی که من نمی‌دانستم معنای هوش چیست. دستم را بالا برده و از معلم پرسیدم: «هوش یعنی چی؟»

معلم کمی من‌من کرده و بعد از چند ثانیه گفت: «هوش یعنی بهره‌ی هوشی انسان.» بعد هم خیره نگاهم کرد تا آثار دانستن را در چهره‌ام ببیند. اما من هنوز نفهمیده بودم. برای همین بار دیگر از او سؤال کردم. آموزگار با بی‌حوصلگی گفت: «مگه بهتون نگفته بودم وقتی معنی چیزی رو نمی‌دونید خودتون باید دنبالش برید. وقتی رفتی خونه فرهنگ لغت رو باز کن و جواب سؤالت را پیدا کن.»

با این صحبت معلم فهمیدم که او نیز معنی هوش و بهره‌ی هوشی را نمی‌داند. چون اگر می‌دانست با غرور برای‌مان توضیح می‌داد.

فردای آن روز فرهنگ لغت را به کلاس بردم و از روی آن معنی هوش را خواندم و به معلم گفتم که باز هم معنی آن را نفهمیدم.

معلم که بسیار عصبانی شده بود صدایش را بالا برده و گفت: «تو نمی‌فهمی چون دوست نداری بفهمی. اگه باز هم نفهمیدی برو تحقیق کن تا جواب سؤالت رو پیدا کنی.»

من با سماجت گفتم: «اما شما خودتون گفتید که هوش یه چیز خیلی مهمیه. اگه این قدر مهمه بهم بگید یعنی چی تا بدونم.»

در این هنگام همان دانش‌آموز نابغه‌ی کلاس ایستاد و گفت: «اجازه بدید من توضیح بدم.» سپس از پشت نیمکت بلند شده و پای تخته‌ی کلاس رفت. او روی تخته نوشت:

سن عقلی تقسیم بر سن زمانی ضرب در 100 مساوی بهره‌ی هوشی هر فردی است.

سپس گفت: «مثلاً به من می‌گن نابغه، چون با این که ده سالمه، اما می‌تونم تو امتحان‌های دانش‌آموزای هجده ساله شرکت کنم و نمره‌ی خوبی بگیرم.»

همه‌ی کلاس برای لحظاتی ساکت شدند تا اطلاعاتی را که دانش‌آموز باهوش کلاس می‌گفت را درک کنند.

جالب این بود که این دوست باهوش در کلاس ورزش حرفی برای گفتن نداشت و به زحمت می‌توانست توپی را وارد دروازه کند.

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

کوچینگ  غیرحضوری بارداری طلایی

کوچینگ غیرحضوری بارداری طلایی

کُوچینگ مادر و کودک چگونه است؟ در این بخش، چه وظایفی بر عهده مادر است؟ ویژگی هایی که با بکار گیری این بخش، کودک بدست می آورد، چیست؟

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4  تا 7 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی پرورش نبوغ جنین

بسته آموزشی پرورش نبوغ جنین

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

برنامه تلویزیونی خانواده

برنامه تلویزیونی خانواده

برنامه تلوزیونی خانواده که مدت زمان زیادی است در حال پخش از سیمای کشورمان است با ارائه بخش های مختلف و متنوع خود به آموزش جنبه های مختلف زندگی از جمله موارد تربیتی کودکان می پردازد. همزمان با آن مطالب دیگر از جمله تفاوت های گفتاری، رفتاری، تغذیه ای، برنامه زندگی و ... به ارائه مطالب تربیتی کودک نیز پرداخته می شود.

نقش والدین به عنوان آموزگار

نقش والدین به عنوان آموزگار

به عنوان پدر یا مادر از شما انتظار می‌رود نقش‌های متعددی در زندگی کودک خود ایفا کنید یکی از مهم‌ترین این نقش‌ها، ایجاد یک محیط پرمهر و محرک برای فرزندتان است. نقش دیگر نظارت منظم بر رشد سالم او است. نقش دیگر شما آن است که به کودک خود کمک کنید تصویر خوبی از خود داشته باشد، هر چند ما هیج عامل واحدی را نمی‌شناسیم که مطلقاً برای کمک به کودک شما در دستیابی به این تصویر نقش اساسی داشته باشد.

چه آموزشی به فرزندم بدهم تا در زندگی موفق شود؟

چه آموزشی به فرزندم بدهم تا در زندگی موفق شود؟

در این مقاله به والدین توصیه می‌شود کودکان خود را با فرمول‌های برد کافی برای پیروزی در زندگی آماده کنند، زیرا برای موفقیت در هر کسب و کاری به بیش از یک فرمول برد نیاز است. فرزند شما دست کم به سه فرمول برد نیاز داردسه فرمول اصلی برد وجود دارد که فرزند شما برای موفقیت مالی و شغلی آینده‌اش به آن نیاز دارد و باید آن را بیاموزد.

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی – ریاضی   در کودکان پیش دبستانی

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی – ریاضی در کودکان پیش دبستانی

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی – ریاضی  

هفته چهل وششم نوزادی

هفته چهل وششم نوزادی

هفته چهل وششم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید