قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 0 نظر 137 بازدید

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی

علاوه بر غربالگری که از مهمترین تست های تشخیص ناهنجاری است دو نوع آزمایش تکمیلی هم در این مقاله مورد مطالعه قرار می گیرد

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی


اگر بخواهید از بین این آزمایش‌‌های فراوان غربالگری که برای کشف ناهنجاری‌‌های احتمالی جنینی توصیه می‌‌شود بهترین‌‌شان را انتخاب کنید. به شکلی باور نکردنی گیج خواهید شد. خوشبختانه موسسه‌‌ی ملی استانداردهای برترپزشکیNICE) این کار سخت را برای شما انجام داده است.
این سازمان جدول راهنمایی را منتشر کرده است که میزان تشخیص و دقت60 درصدی دارد(یعنی مثلا اگر آزمایش غربالگری سندرم دان روی 100زن باردار انجام شود، حداقل در 60 درصد آن‌‌ها به یقین درست خواهد بود) و درصد خطای نتیجه آزمایش‌‌ها (بالابودن میزان خطرکه در آزمایش طبیعی نشان داده می-شود)کمتر از 5درصد خواهد بود. جدول زیر رخی از این آزمایش‌‌ها را نشان می‌‌دهد

                                                     تست های تکمیلی ناهنجاری های جنینی


جدول اول 

     تست‌‌های غربالگری پیشنهادی NICE
هفته‌‌های 11تا14   
    سونوگرافی شفافیت پشت گردن جنین
    تست‌‌های ترکیبی(شفافیت پشت گردن،Ahcg,pApp)
هفته‌‌های14تا20     تست سه گانه(hcg, سرم مادری الفا فیتو پروتئین،استرول آزاد)
تست چهار گانه(hcg سرم مادری الفا فیتو پروتئین، استرول آزاد، اینهیبین آ)
تست هماهنگ و به هم پیوسته(شفافیت پشت گردن  HCG + PAPP - A  سرم مادری الفا فیتو پروتئین،استرول آزاد،اینهیبین آ)
آزمایش ب هم پیوسته ی سرم خون(HCG + PAPP - A  سرم مادری الفا فیتو پروتئین،استرول آزاد،اینهیبین آ)

حتما بخوانید: زایمان پیش از موعد

این سازمان همچنین تعدادی از تستهای ‌‌بسیار دقیق‌‌تر را هم مشخص کرده است که درصد دقت آن بیش از75 درصد و کمتر از 3 درصد خطا دارد.
از سال 2007 به بعد انجام این تست‌‌های غربالگری توصیه می‌‌شود، البته شاید در بعضی مناطق و مراکز هنوز این تست‌‌های دقیق انجام نمی‌‌شود
که در این صورت می‌‌توانید راهنمایی‌‌های لازم را در خصوص این تست‌‌ها و مراکز انجام آن از پزشکتان بگیرید. در جدول 2-8برخی از این تست‌‌های غربالگری آورده شده است:

جدول دوم

          تست‌‌های پیشنهادی NICE از سال 2007 به بعد
هفته‌‌های 11تا14   
    تست‌‌های ترکیبی (سونوگرافی شفافیت پشت گردن (PAPP –A. HCG)
هفته‌‌های14تا20    تست چهار گانه(hcg سرم مادری الفا فیتو پروتئین، استرول آزاد، اینهیبین آ)
آزمایش به هم پیوسته‌‌(سونوگرافی شفافیت پشت گردن. HCG + PAPP - A  سرم مادری آلفا فیتو پروتئین، استرول آزاد و اینهیبین آ)
آزمایش به هم پیوسته‌‌ی سرم خون(HCG + PAPP - A  سرم مادری الفا فیتو پروتئین، استرول آزاد، اینهیبین آ)

تست‌‌های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری‌‌های جنینی

دونوع اصلی تست‌‌های تکمیلی برای تشخیص قطعی ناهنجاری جنینی موارد زیر را شامل می‌‌شود:


✔️بیرون کشیدن مایع آمنیوتیک کیسه‌‌ی آب(به کمک سوزن‌‌های مخصوص)

حتما بخوانید: سونوگرافی در بارداری


✔️نمونه برداری ازپرزهای کوریونی جفت دررحم(CVS)


 انجام هردوی این آزمایش‌‌های تشخیصی به مهارت‌‌های خاصی نیازدارند، بنابراین باید درحین اینکه عملیات با سـونوگرافی کنترل می‌‌شود، یک ماما یا متخصص زنان و زایمان این کار را انجام دهد. آزمایش‌‌های تشخیص پاسخ قطعی و نهایی به شما می‌‌دهند که آیا نوزاد به بیماری و ناهنجاری جنینی مورد نظر مبتلاست یا خیر.

                                                                                                         خانم باردار


تمامی آزمایش‌‌های تشخیصی تاحدی خطر بروز نوعی عارضه را به همراه دارند که خطرناک‌‌ترین آن‌‌ها سقط جنین است. آزمایش بیرون کشیدن مایع آمنیوتیک و نمونه برداری از پرزهای کوریونی جنینCVS)) از دقت یکسانی برخوردارند و هر دو به یک اندازه خطر سقط را به همراه دارند. البته مزیت آزمایشCVS این است که می‌‌توان آن را در اوایل بارداری و زودتر از آزمایش مایع آمنیوتیک انجام داد: یعنی در هفته‌‌های 9 تا11 بارداری. البته این زمان بندی و تعیین زمان برای انجام آزمایش نشان می‌‌دهد که زودتر از موعد مقرر نمی‌‌توان این آزمایش را انجام داد. زیرا نتیجه‌‌ی غربالگری قبل از هفته معین شده دقت کمی خواهدداشت. بسیاری از خانوم‌‌های باردار که درتست غربالگری نوزادشان میزان خطر ابتلا به نوع خاصی از بیماری ارثی بالا شناخته شود، مجدداً تست‌‌های تکمیلی تشخیصی انجام می‌‌دهند.


انجام آزمای‌‌های تشخیصی شامل آزمایش‌‌های کروموزوم‌‌های جنین درحال رشد است. کروموزم‌‌ها وظیفه حمل و انتقال اطلاعات ژنتیکی را بر عهده دارند که تعیین می‌‌کنند فرد چه شکل و چه ویژگی‌‌هایی دارد. وجود موارد غیرطبیعی در تعدادکروموزوم‌‌ها یا
ساختار و شکل آن‌‌ها، می‌‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در نوزاد شود. برای مثال، سندرم دان از رایج‌‌ترین مشکلات و ناهنجاری‌‌های کروموزومی است که تنها وجود یک کپی اضافی از کروموزوم شماره‌‌ی 21 می‌‌تواند این بیماری را به‌‌وجود آورد(تمام مردها در حالت طبیعی 46 کوروموزوم دارند). 


انجام آزمایشات مایع آمنیوتیک یا نمونه‌‌برداری از پرزهای کوریونی جنین و آزمایش‌‌هایی از این قبیل بیماری‌‌ها و مشکلات کروموزومی را با شمارش تعداد کروموزوم‌‌ها و مشاهده‌‌ی ساختار آن‌‌ها به کمک  تصویر بزرگ‌‌شده‌‌ی کروموزوم‌‌ها معروف به کاریوتایپ تشخیص می‌‌دهند. به‌‌علاوه زوج‌‌هایی که سابقه‌‌ی خانوادگی یا نژادی ابتلا به نوع خاصی از بیماری‌‌های ژنتیکی را دارند، (برای مثال، فیبروز کیستی) همین آزمایش‌‌های تخصصی تشخیصی را انجام می‌‌دهند. 


نمونه‌‌گیری از مایع آمنیوتیک 


این آزمای برای بررسی برخی مشکلات ژنتیکی احتمالی جنین در هفته‌‌های 15 تا 20 انجام می‌‌شود. اگر لازم باشد که یک تست تشخیصی را در هفته‌‌های ابتدایی‌‌تر انجام دهید، معمولا تست نمونه‌‌برداری از پرزهای کوریونی جنین توصیه می‌‌شود. 
این آزمایش ژنتیکی به‌‌منظور اطمینان از وجود 23 جفت کروموزوم و طبیعی‌‌بودن ساختار آن‌‌ها انجام می‌‌شود. این آزمایش به‌‌صورت طبیعی برای تمام بیماری‌‌های ژنتیکی ممکن یا کشف تمامی نواقص مادرزادی به‌‌کار نمی‌‌رود. سلول‌‌های مایع آمنیوتیک کیسه‌‌ی آب که از بدن مادر بیرون کشیده می-شوند، باید کشت شوند و پس از یکی دو هفته پزشک می‌‌تواند نتیجه‌‌ی کشت و آزمایش را مشاهده کند.

                                                                                  جنین

 
در طول انجام نمونه‌‌گیری از مایع آمنیوتیک، به پشت روی یک میز دراز می‌‌کشید و سونوگرافی انجام می‌‌شود تا محل دقیق جنین و کیسه‌‌ی آب مشخص شود. پزشگ متخصص یا تکنیسین سونوگرافی، سوزن بلند و نازک مخصوصی را در شکم‌‌تان فرو می‌‌کند تا از رحم عبور کرده و وارد کیسه‌‌ی آب شود . سپس چیزی حدود 15 تا 20 سی‌‌سی یا 1 تا 2 قاشق غذاخوری از مایع آمنیوتیک بیرون کشیده می‌‌شود و بعد سرنگ را خارج می‌‌کنند، نمونه‌‌ی مایع آمنیوتیک به روش‌‌های مختلف آزمایش می‌‌شود. 


نمونه‌‌گیری از مایع آمنیوتیک معمولا بیشتر از یکی دو دقیقه طول نمی‌‌کشد؛ اما برای یک خانم مضطرب می‌‌تواند خیلی طولانی و سخت به‌‌نظر برسد. این عمل کمی ناراحت‌‌کننده است اما برخی دردناک نیست. بسیاری از خانم‌‌ها هنگام ورود سوزن کشیده می‌‌شود کششی غیر عادی و عجیب را تجربه می‌‌کنند. به هر حال عمل بیرون کشیدن مایع آمنیوتیک از رحم بدون درد نیست، اما بسیاری از خانم‌‌ها پس از انجام آن می‌‌گویند 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

شما مادران هنگامی‌که ارتباط با جنین را محقق کردید رشد و شکفتگی زود هنگام را برای فرزندتان تضمین می‌کنید و اطمینان داشته باشید که خیلی زود قوی می‌شود و بیشترین تفاهم را  با شما دارد و با این رفتار شیرین و دوست داشتنی او را برای یک زندگی رضایت بخش آماده می‌کنی.در آینده هم تو را دوست خواهد داشت و هم مردم را و به آن‌ها الفت خواهد گرفت و در اولین فرصت خیلی زود با دیگران در زندگی اجتماعی یکی می‌شود. تو همه این‌ها را نمی‌توانی برایش کسب کنی بلکه او خودش را پیدا خواهد کرد همان‌طور جامعه او را به دست می‌آورد و به انسان منحصر بفرد و فعالی بدل خواهد شد که به راه درست نزدیک‌تر است و به سازگاری و تفاهم با زندگی نزدیک‌تر است.

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری دکترهای علفی و قابله‌ها قرن‌ها است که در دوران بارداری از گیاهان به عنوان ابزاری برای تحریک زایمان، بهبود توان رحم، تسکین و آرامش مادر و چیزهای دیگر استفاده کرده‌اند. بعضی از معروف‌ترین گیاهان آنها عبارتند از برگ تمشک قرمز، نعناع، زنجبیل، بابونه و شنبلیله که ما این را در لیست 100 غذای دوران بارداری به طور خلاصه ذکر کنیم ولی قبل از همه چیز اجازه دهید مجددا تاکید کنیم که وقتی ما آنها را در توصیه‌های خود می‌آوریم منظورمان مقدار متعادل آن است مثلا به صورت روزی یک فنجان چای گیاهی است نه مصرف خیلی زیاد آنها یا به صورت مکمل‌ها سرانجام به 3 گیاه...

خواص نعناع در دوران بارداری

خواص نعناع در دوران بارداری

خواص نعناع در دوران بارداری هیچ چیزی جای بوی نشاط‌‌‌آور برگ نعناع را نمی‌‌‌گیرد. نعناع تکمیل کننده و پایان دهنده غذاها نه تنها به خاطر خوشبو کردن تنفس بلکه به علت راحت کردن دستگاه گوارش است ولی به جای دست بردن به طرف ظرف شیرینی جات یا چای نعناع را بجوید یا چای نعناع میل نمائید. در واقع اگر بدانید که چه مواد غذایی در نعناع وجود دارد مکررا یک شاخه از آن را خواهید خورد.

طراحی  فرزند - تقویت هوش جنین

طراحی فرزند - تقویت هوش جنین

چگونه هوش جنین را در دوران بارداری افزایش دهیم؟ 22درصد هوش جنین خود را قبل از تولد افزایش دهید.

خواص خرما در دوران بارداری

خواص خرما در دوران بارداری

خواص خرما در دوران بارداری مصرف خرما در باردازی، فرزندی بردبار، پاک و زیبا را به ثمر مینشاند به ویژه در روایات بر مصرف خرما در دوران زایمان تاکید ویژه‌‌‌‌ای شده است. بنابراین در ماه آخر بارداری از مصرف خرما دریغ نورزید. به تجربه هم ثابت شده است که این امر به تسهیل زایمان کمک بسیاری میکند. اگرچه به طور معمول به شما اجازه داده نخواهد شد که در اتاق زایمان چیزی بخورید ولی قبل از رفتن به اتاق زایمان .....

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

در هفته هجدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هجدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید