مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 485 بازدید

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری


هفته هجدهم فـرزند

طول جنین به حدود 14 سانتی‌متر و وزنش به 200 گرم رسیده است.

لایه‌های چربی که 75% وزن هنگام تولد فرزندتان را نشکیل می‌دهند در حال رشد هستند.

مکونیوم (meconium) که در واقع اولین مدفوع جنین به شمار می‌آید در حال انباشته شدن در داخل روده‌های جنین است. مکونیوم ماده‌ای لزج و به رنگ سبز تیره است و از ترشحات غدد روده، مقداری مایع آمنیـون و ذرات زاید داخل رحـم مانند پیگـمان‌های صفراوی، اسیدهای چرب، سلول‌های اپی‌تلیال، مخاط، لانوگو (کرک‌های پوست جنین) و خون تشکیل می‌شود. در سومین یا چهارمین روز شروع به خوردن شیر به وسیلهٔ نوزاد و با عملکرد صحیح دستگاه گوارش نوزاد، رنگ و قوام مدفوع و دفعات اجابت تغییر می‌کند. وجود مکونیوم در مایع آمنیون در جریان وضع حمل نشان دهندهٔ «زجر جنین» است.

در جنین‌های مذکر، از این هفته، غدهٔ پروستات شروع به ساخته شدن می‌کند و بیضه‌ها پایین آمدن خود از حفرهٔ شکم جنین به داخل کیسهٔ بیضه (اسکروتوم؛ scrotum) را آغاز می‌کنند.

نوک انگشتان دست و پای جنین شروع به برجسته شدن می‌کند.

حرکات پرشی جنین، از این هفته به وسیلهٔ بعضی از مادران احساس می‌شود. این حرکات ناشی از سکسه کردن جنین هستند!

گوش‌ها به محل نهایی خود رسیده‌اند و در حالت ایستاده بر دو طرف سر قرار گرفته‌اند. استخوانچه‌های گوش میانی و پایانه‌های عصبی مغز تکامل یافته‌اند و در نتیجه، فرزندتان صداهایی مانند ضربان قلب شما و گردش خون از طناب نافی را می‌شنود و حتی ممکن است در اثر صداهای بلند از جا بپرد!

چشم‌ها نیز تکامل یافته‌اند و به سمت جلو (و نه دو طرف) متمایل شده‌اند و چنان‌چه نوری در مقابل شکم مادر گرفته شود، شبکیه چشم جنین می‌تواند آن را تشخیص دهد.

اکنون، استخوان‌های جنیـن سـاخته شـده‌اند ولی هنـوز نرم هستند و از این هفتـه شروع به سخت و استخـوانی شدن می‌کنند. استخوان‌های ترقوه و ساق‌ها ابتـدا شروع به استخوانی شدن می‌نمایند.

هفته هجدهم مـادر

بسیاری از زنان باردار، از این هفته احساس گیجی یا سرگیجهٔ واقعی می‌کنند که ناشی از کاهش فشار خون وضعیتی (افت فشار خون به دنبال برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته) است زیرا دستگاه قلبی عروقی آنها، آهسته‌تر از سابق واکنش نشان می‌دهد.

از این هفته، بسیاری از مادران متوجه تنگ شدن کفش‌های خود می‌شوند که علت آن، تورم پاها در اثر احتباس بیش از حد مایعات در بدن است. این مشکل معمولاً پس از تولد نوزاد برطرف می‌شود.

اگر از لنزهای چشمی‌سخت استفاده می‌کنید ممکن است متوجه شوید که به خوبی بر روی چشم‌هایتان تنظیم نمی‌شوند. علت، آن است که احتباس مایعات، انحنای چشم‌های شما را تغییر داده است. هورمون‌های حاملگی هم می‌توانند منجر به خشکی چشم و کاهش تولید اشک شوند. در صورت امکان، از عینک یا از لنزهای نرم استفاده کنید.

سوءهاضمه، سوزش سردل، حساس شدن پستان‌ها، یبوست و گاهی سردرد، از مشکلات شایع سه ماههٔ دوم بارداری هستند.

در دوران بارداری، مفاصل لگن شل‌تر می‌شوند تا امکان زایمان آسان‌تر فراهم آید. این تغییر می‌تواند موجب کمردرد مادر شود. بسیاری از زنان با ایستادن در وضعیتی که شانه‌ها به سمت عقب متمایل می‌شوند و گردن دارای انحنا می‌شود، سنگینی ناشی از جنین را کاهش می‌دهند. بهترین کار برای مقابله با کمردرد مزبور، پیشگیری از آن است. کفش پاشته بلند نپوشید و به مدت طولانی نایستید. برای حمل اجسام سنگین، بر روی زانوها خم شوید و از بازوها و ساق‌های خود کمک بگیرید. ساق پاها را روی هم نیندازید زیرا این کار موجب خم شدن بیش از حد لگن به جلو خواهد شد. حتی اگر در طول روز کمردرد ندارید ممکن است موقع خواب شب احساس ناراحتی کنید. بر روی تشک سفت بخوابید و از بالش مخصوص دوران بارداری استفاده کنید. از آنجا که کمردرد در اثر استرس تشدید می‌یابد می‌توانید از کشش‌های آرام‌سازی و تمرین تنفس عمیق، قبل از خواب شب استفاده نمایید.

به‌فکر تعیین بیمارستانی که باید در آن زایمان کنید، مشخص کردن وضعیت بیمهٔ درمانی و موارد مشابه باشید.

اگر از درد پشت یا کمر رنج می‌برید به جای استراحت در کاناپه، به کلاس یوگای مخصوص دوران بارداری یا کلاس ورزش پیلاتس (Pilates؛ توضیحات هفته سوم) مراجعه کنید. هر دو ورزش مزبور به کشش و شل شدن مهره‌ها و از بین رفتن تنش (که از عوامل اصلی کمردرد است) کمک می‌کنند. می‌توانید از حرکات ساده‌ای که ماهیچه‌های شکم را تقویت می‌کند و در نتیجه، مقدار کشش وارده به کمر را کاهش می‌دهد استفاده کنید.

معمولاً تجویز قرص آهن (روزی یک قرص) از ماه پنجم بارداری آغاز می‌شود. بهتر است این قرص، شب‌ها، قبل از خواب خورده شود تا علایم گوارشی آن کاهش یابد. مصرف قرص آهن، پیش از 5 ماهگی مانعی ندارد ولی به دلیل وجود علایم گوارشی، بهتر است از این ماه به بعد مصرف شود.

با مصرف مایعات زیاد، رعایت رژیم غذایی سالم و استفاده از لوسیون و کرم بر روی پوست، می‌توانید خارش و خشکی احتمالی پوست خود را کاهش دهید.

استفاده از بی‌حس‌کننده‌های موضعی در سه ماهه دوم مانعی ندارد. در صورت لزوم، ممکن است دندان‌پزشک پس از درمان، آنتی‌بیوتیک یا مسکن‌های بدون ضرر تجویز نماید. البته بهتر است درمان دندان‌هایی که تا پیش از زایمان، مشکلی ایجاد نمی‌کنند به بعد از زایمان موکول شود. درمان‌های اورژانس دندان‌پزشکی در هر زمان از دوران بارداری قابل انجام است و خانم‌های باردار نباید برای تسکین درد دندان خود به مدت طولانی مسکن مصرف کنند و باید به سرعت به دندان‌پزشک مراجعه نمایند. توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه دارو می‌تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد.

ممکن است از هفته 18 حاملگی مسیرهای بینی متورم شوند و در نتیجه، خانم باردار در هنگام خواب شب خُرخُر کند. معمولاً این مشکل پس از زایمان برطرف می‌شود. لازم است خانم‌های باردار برای کنترل خرخر شبانه به جای پشت، به پهلو بخوابند.

تغییرات خُلقی تا حدود زیادی کاهش یافته‌اند و بارداری به موضعی واقعی‌تر و هیجان‌انگیز تبدیل شده است. وابستگی مادر به فرزندی که در شکم دارد بیشتر می‌شود و بسیاری از مادران به تدریج شروع به حرف زدن با فرزندشان می‌کنند. از رفتار کردن بر طرق احساس خود نترسید. حتی اگر می‌خواهید برای فرزندتان آواز بخوانید از این کار خودداری نکنید.

در فصل تابستان مقدار مصرف آب روزانه به علت گرمی هوا و عرق کردن افزایش می‌یابد و بنابراین مصرف مایعات فراوان ضرری ندارد ولی هنگامی که ورم دست و پا زیاد می‌شود و یا وزن بدن ناگهانی افزایش می‌یابد نباید در مصرف آب و مایعات زیاده‌روی کنید. آب میوه، نوشیدنی‌های غیرالکلی و دوغ جزو مایعات مناسب محسوب می‌شوند. مصرف چای و قهوه چنان چه از میزان معمول زیادتر نشود بی‌ضرر است. وزن بدن در سه ماه اول بارداری تقریباً ثابت می‌ماند و حتی گاهی اندکی کاهش پیدا می‌کند ولی از سه ماهگی به بعد وزن بدن به تدریج افزایش می‌یابد به طوری که بعد از شش ماهگی در حدود 500 گرم در هفته به وزن اصلی اضافه می‌شود. وزن کل بدن مجموعاً در تمام طول حاملگی به طور متوسط 6 تا 10 کیلوگرم افزایش پیدا می‌کند. بنابراین اگر وزن بدن از میزان 500 گرم در هفته و یا در مجموع از 10 کیلوگرم در تمام طول بارداری تجاوز کند باید از رژیم غذایی کم نمک استفاده کرد تا علایم مسمومیت بارداری ظاهر نشود. اعداد زیر علت افزایش وزن بدن را در جریان حاملگی نشان می‌دهند 1ـ وزن نوزاد: 3500 گرم 2ـ وزن جفت: 500 گرم 3ـ وزن مایع داخل کیسه جفت: 600 گرم 4ـ اضافه وزن رحم: 900 گرم 5ـ اضافه حجم خون: 500 گرم 6ـ اضافه وزن پستان‌ها: 700 گرم و باقی مانده مربوط به جمع شدن ذخیره چربی و زیادی آب در بافت‌های بدن است. افزایش وزن تا 12 کیلوگرم تقریباً طبیعی است ولی از این میزان به بالا زیان‌آور است زیرا ممکن است عوارض گوناگونی مانند کمردرد به علت فشار روی ستون مهره‌ها، واریس و درد پا به علت فشار روی رگ‌های اعضای پایین ظاهر شوند و در نتیجه مادر بعد از زایمان به علت جمع شدن چربی در بدن چاق بماند.

اگر تمایل به خوردن غذای سبک بین وعده‌ای دارید، میوه، شیر یا آب میوه را نخستین انتخاب خود قرار دهید. می‌توانید از زردآلوی خشک، مغز بادام و پنیر کم چرب نیز استفاده کنید. اگر در هنگام خواب شب احساس گرسنگی می‌کنید شیر یا چای بابونه بنوشید.

دندان‌ها و استخوان‌های فرزند شما به ویتامین D و کلسیم نیاز دارند. ماهی بهترین منبع ویتامین D است. تخم‌مرغ نیز حاوی ویتامین زیادی است. مقدار توصیه شده روزانه مکمل ویتامین D، 10 میکروگرم است. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. تماس با نور آفتاب به میزان متوسط باعث افزایش ویتامین D بدن می‌شود ولی نباید مقدار تماس مزبور بیش از حد باشد زیرا می‌تواند بروز سرطان پوست را به دنبال داشته باشد. لبنیات، نان گندم کامل و گندم یا ذرت فرآوری شده نیز دارای ویتامین D هستند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

اصول اساسی حافظه

اصول اساسی حافظه

در دوران یونان و روم باستان، سناتورهای برجسته از قدرت حافظه خود برای نمایش قدرت و تحت تأثیر قرار/دادن رای/ دهندگان و دیگران استفاده می‌کردند. قرن‌ها قبل از اینکه چیزی در مورد مغز و نحوه عملکرد آن کشف شود، یونانیان باستان اولین کسانی بودند که دو اصل اساسی مربوط به حافظه را کشف کردند. زیرا می‌دانستند که حافظه با ربط دادن اطلاعات به یکدیگر بهتر تقویت می‌شود.

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید