قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

لیستریوز در خانم های باردار

لیستریوز در خانم های باردار
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/24 0 نظر 101 بازدید

لیستریوز در خانم های باردار

این بیماری نوعی عفونت شایع می باشد که با رعایت رژیم غذایی مناسب باید پیش گیری نمود

لیستریوز در خانم های باردار


لیستریوز نوعی عفونت است که از باکتری لیستریا به‌‌‌‌‌‌وجود می‌‌‌‌‌‌آید. لیستریوسیس در شکل خفیف خود موجب نوعی بیماری شبیه آنفلوانزا می‌‌‌‌‌‌شود، اما بروز این بیماری در دوران بارداری موجب سقط، تولد نارس، مرده‌‌‌‌‌‌زدایی یا بیماری‌‌‌‌‌‌های سختی در نوزاد می‌‌‌‌‌‌شود. 
خوشبختانه بیماری لیستریوز بسیار نادر است و از هر 000،03 تولد، یکی ممکن است به این بیماری مبتلا شود. به‌‌‌‌‌‌علاوه فقط با پرهیز از خوردن غذاهای حاوی باکتری لیستریا می‌‌‌‌‌‌توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد؛ غذاهایی از قبیل: 


پنیرهای نیمه‌‌‌‌‌‌بسته‌‌‌‌‌‌شده و شل؛  
پنیر کپکی(بلوچیز)؛ 
پنیرهای پاستوریزه‌‌‌‌‌‌نشده؛ 
انواع پاته‌‌‌‌‌‌ها (مثلا پاته‌‌‌‌‌‌ی جگر)؛ 
غذاهای مایکروویوی یا گوشت‌‌‌‌‌‌های مرغ نیمه‌‌‌‌‌‌پز و نیمه‌‌‌‌‌‌آماده، مگر اینکه کاملا گرم پخته شود. البته مصرف این غذاها تا قبل از بارداری یا پس از تولد نوزاد، مشکلی ندارد و فقط در طول مدت بارداری باید از مصرف آن‌‌‌‌‌‌ها پرهیز شود. 

                                                             لیستریوز در خانم های باردار


توکسوپلاسموز 


این بیماری توسط عفونت به‌‌‌‌‌‌نام توکسوپلاسماگوندی منتقل می‌‌‌‌‌‌شود که در گوشت خام و مدفوع گربه وجود دارد. البته هیچ‌‌‌‌‌‌کس عمدا مدفوع گربه را نمی‌‌‌‌‌‌خورد؛ اما دستان شما یا غذا می‌‌‌‌‌‌تواند خیلی راحت درصورت رعایت‌‌‌‌‌‌نکردن بهداشت به این عفونت آلوده شود. این بیماری هم مثل بیماری قبلی که به آن اشاره کردیم بسیار نادر است و از هر 000،.5 نوزاد، فقط یکی ممکن است به آن مبتلا شود. 
اگر در زمانی غیر از بارداری به این بیماری مبتلا شوید، علائم آن شبیه یک آنفلوانزای خفیف است. اما ابتلا به آن در زمان بارداری، ممکن است موجب بروز مشکلاتی جدی در بینایی و سیستم عصبی مرکزی‌‌‌‌‌‌تان شود. 

حتما بخوانید: وزن گیری جنین در دوران بارداری


به‌‌‌‌‌‌منظور پیشگیری از این بیماری: 

 از مصرف گوشت خام یا خوب پخته‌‌‌‌‌‌نشده پرهیز کنید؛ 
همیشه دستان‌‌‌‌‌‌تان را پس از تماس با گوشت خام بشویید؛ 
 سبزیجات و کاهو را خیلی خوب بشویید؛ 
از نوشیدن شیر بز پاستوریزه و استریلیزه‌‌‌‌‌‌نشده در دوران بارداری خودداری کنید؛ 
 پس از دست‌‌‌‌‌‌زدن به گربه یا تماس با بچه‌‌‌‌‌‌گربه‌‌‌‌‌‌ها، فرقی نمی‌‌‌‌‌‌کند که چقدر تمیز و شسته شده باشند، دست‌‌‌‌‌‌های خود را بشویید؛ 
 اگر در خانه گربه دارید، از شخص دیگری بخواهید فضولات آن را تمیز کند یا گربه‌‌‌‌‌‌تان را بشوید، درصورتی که مجبور شدید به گربه دست بزنید، حتما دست‌‌‌‌‌‌های خود را خیلی خوب بشویید؛ 
همیشه به‌‌‌‌‌‌هنگام باغبانی دستکش به‌‌‌‌‌‌دست کنید و حتی اگر دستکش هم پوشده بودید، پس از اتمام کار دست‌‌‌‌‌‌هایتان را خوب بشویید؛ 
از نزدیک‌‌‌‌‌‌شدن به گوسفند و میش به‌‌‌‌‌‌هنگام تولد بره‌‌‌‌‌‌هایشان پرهیز کنید. 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

دعاهای موثر برای درمان نازایی

دعاهای موثر برای درمان نازایی

دعاهای موثر برای درمان نازایی کسانی که بچهدار نمیشدند در خدمت حضرت آیت الله بهجت میرسیدند تا توصیهای یا دعایی بکنند و ایشان به حدیثی که در پایین نوشتیم توصیه می کردند و بچه دار می شدند.
هشام دربانی داشت ثروتمند بود اما بچهدار نمی شد. روزی امام باقر به او فرمود: میخواهی دعایی به تو باد بدهم که صاحب فرزند شوی. دربان گفت بله پس حضرت فرمودند در هر صبح و عصر
1- 70 مرتبه سبحان الله بگو
2- 10 مرتبه استغفرالله بگو

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تنها 10% از دی ان ای های انسان برای ساخت پروتئین استفاده می شود که برای دانشمندان غربی جالب توجه است و باقی 90% آن به عنوان "دی ان ای ناخواسته" تلقی می شود. از طرف دیگر پژوهشگران روسی متقاعد شده اند که طبیعت؛ معیوب و ناقص نیست و به همین دلیل هم به دنبال تحقیق به روی آن 90% دی ان ای ناخواسته، سرمایه گذاری کرده اند که این سرمایه گذاری به نتایج انقلابی نیز منتهی گشته است

هفته بیست ودوم نوزادی

هفته بیست ودوم نوزادی

هفته بیست ودوم نوزادی

مروری بر هوش‌های چندگانه

مروری بر هوش‌های چندگانه

باوجودی که همه انسان ها واجد این طی هشت گانه هستند اما سطح قدرتمند بودن در این طی میان افراد متفاوت است. گاردنر(1983)هوش را به عنوان توانایی حل مسأله یا خلق محصولاتی تعریف می کند که در یک فرهنگ یا در یک موقعیت اجتماعی ارزشمند هستند .

خواص کنگر فرنگی در دوران بارداری

خواص کنگر فرنگی در دوران بارداری

خواص کنگر فرنگی در دوران بارداری کنگر فرنگی با طمع کره غذایی خیلی خوشمزه اما فراموش شده است با این حال این جوانه‌ها (آنها در عمل مرحله نارس یک گل کنگر مانند بزرگ هستند) را نه تنها می‌توان آسان تهیه نمود بلکه دارای مواد غذایی‌ای هستند که به آرام نمودن بعضی از مشکلات دوران بارداری کمک می‌کنند و ساختار چرب مانند بی‌عیب آن‌ها بی‌نظیر است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید